(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 41
  • № 40
  • № 39
  • № 38
  • № 37
  • № 36
  • № 34-35
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
24/33
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Жовтень , 2017/№ 42

Забута декларація підприємця-єдиноподатника

Єдиноподатник групи 3 забув подати декларацію за 2016 рік. Помилка виявилася зараз. Як її виправити? Якщо подати декларацію відразу, чи не оштрафують за несплату єдиного податку на 20 %? Може, краще спочатку подати «нульову» декларацію, а потім — уточненку до неї, сплативши самоштраф у розмірі 3 %? Зараз і з’ясуємо.

Варіант «у лоб»

Згідно з п. 126.1 ПКУ штраф у розмірі 20 % несплаченого податку застосовується за сплату із запізненням більше ніж на 30 календарних днів погодженого (!) податкового зобов’язання. А погодженим воно в цьому випадку вважатиметься після того, як підприємець його задекларує (п. 54.1 ПКУ). Виходить, поки підприємець не подає деку, то і погодженого податкового зобов’язання в нього немає. Тобто немає і підстави для штрафу за п. 126.1 ПКУ! З іншого боку, податківці самі можуть перехопити ініціативу і донарахувати єдиний податок на підставі п.п. 54.3.1 ПКУ (у встановлений строк не подана декларація). При цьому «паровозиком» піде штраф у розмірі 25 % від суми нарахованого зобов’язання за п. 123.1 ПКУ. Якщо це донарахування єдиного податку буде повторним протягом 1095 днів, штраф буде вже 50 %.

Припустимо, підприємець подає декларацію із запізненням. У такому разі він отримує штраф за несвоєчасне подання звіту згідно з п. 120.1 ПКУ.

Згідно з цим пунктом, нагадаємо, «світить» штраф у розмірі 170 грн. за кожне неподання/несвоєчасне подання звітності, подання якої передбачене ПКУ. А якщо штраф «за звітність» на підприємця вже накладали протягом року, то розмір покарання зростає до 1020 грн. Нюанси можна знайти в Узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом ДПАУ від 06.07.12 р. № 592.

Далі зобов’язання з поданої декларації стає погодженим.

Відповідно при його сплаті підприємцеві вже загрожує штраф за п. 126.1 ПКУ, оскільки всі умови для цього штрафу виконуватимуться. У цьому світлі варіант з «порожньою» декларацією і подальшим «самовиправленням» дійсно виглядає дешевшим.

«Як це діє»?

Варіант «в обхід»

Якщо підприємець спочатку подасть декларацію за 2016 рік, заповнивши її так, нібито в IV кварталі 2016 року доходу не було, то «штрафний» п. 126.1 ПКУ не «активується». Адже за такою декларацією підприємець нічого платити не буде (задеклароване за IV квартал 2016 року зобов’язання дорівнює нулю). Отже, не буде і факту сплати із запізненням погодженого податкового зобов’язання. Штраф за несвоєчасне подання звітності (згідно з п. 120.1 ПКУ 170 грн./1020 грн.) у цьому випадку, зрозуміло, все одно буде, оскільки він ніяк не прив’язаний до суми зобов’язання, заявленого в ній. У податківців і тут є теоретична можливість перехопити ініціативу у свої руки і зробити донарахування на підставі п.п. 54.3.2 ПКУ (дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження суми його податкових зобов’язань, заявлених у поданих деклараціях). Знову ж таки із застосуванням штрафу «за донарахування» згідно з п. 123.1 ПКУ (25 %/50 %). Тому підприємцеві потрібно оперативно подати уточнюючу декларацію з єдиного податку за 2016 рік, вказавши в ній реальний дохід за IV квартал 2016 року. Що це міняє? У цьому випадку формально матиме місце лише помилка, яка призвела до заниження податкового зобов’язання. Причому вона виявлена і виправлена підприємцем самостійно. Тобто тут «діє» не п. 126.1, а п. 50.1 ПКУ, який установлює самоштраф за виправлення помилки через «уточненку» в розмірі 3 %. До речі, єдиний податок і самоштраф потрібно сплатити до подання уточнюючої декларації.

При цьому «в справу» вступає зауваження з останнього абзацу п. 120.2 ПКУ: «при самостійному донарахуванні суми податкових зобов’язань інші штрафи, передбачені цією главою Кодексу, не застосовуються».

Виходить, що на зміну 20 % штрафу прийшли 3 %. Різниця відчутна. Хоча, знову ж таки, реакцію податківців на такі «оптимізації» в цьому випадку передбачити складно. Знову ж, окрім самоштрафу, у декларації «пропонується» ще і вказати пеню. Але як її розрахувати? Розпочнемо з того, що при виправленні помилки обов’язково потрібно сплатити єдиний податок і самоштраф, а ось про пеню в п. 50.1 ПКУ — ні слова. Тому взагалі можна стверджувати, що нараховувати суму пені в цьому випадку повинні податківці.

Хоча податківці можуть вважати (необґрунтовано) інакше, що в результаті може призвести до небажаних для єдиноподатника наслідків. Тому не зайвим буде курс «зроби сам». У нашому випадку (самовиправлення) «діє» п.п. 129.1.3 ПКУ, де зазначено, що починати відлік пені потрібно через 90 календарних днів після граничного строку сплати податкового зобов’язання. Граничний строк сплати єдиного податку за IV квартал 2016 року — 17.02.17 р. Отже, відлік пені потрібно розпочинати з 19.05.17 р. Той факт, що помилкова («нульова») дека була подана із запізненням, нічого не міняє. Адже відлік граничного строку сплати єдиного податку ведеться не від фактичної дати надання деки, а від граничного строку її подання (п. 295.3 ПКУ).

Ну а останній день нарахування пені — це день сплати єдиного податку. До речі, тут потрібно знати про важливі нюанси:

• сплатити пеню можна як окремим платіжним документом, так і одним (загальним) платіжним документом разом з єдиним податком (категорія 138.02 ЗІР ДФСУ);

• зі сплатою пені можна не квапитися. Адже пеня на пеню не нараховується (п. 129.4 ПКУ). Та і відповідальності за несплату пені немає, що визнають і податківці (категорія 138.02 ЗІР ДФСУ). Але все-таки несплачена пеня — це податковий борг, тому якщо вона «висітиме» півроку, можна «злетіти» зі спрощенки (п.п. 8 п.п. 298.2.3 ПКУ).

підприємець-єдиноподатник, неподання декларації, штраф, пеня додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті