(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 43-44
 • № 41
 • № 40
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
25/33
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Жовтень , 2017/№ 42

«Малоцінка» і послуги в обліку підприємця-загальносистемника

http://tinyurl.com/yyy5lft9
Підприємець на загальній системі придбав сканер вартістю 3000 грн. Чи можна включити у витрати вартість сканера? Чи потрібно його амортизувати? Чи можна включити у витрати консультаційні послуги з оподаткування і послуги з налаштування програми для ведення обліку в госпдіяльності? Розкладемо по поличках!

Як сканеру потрапити у витрати

Просто взяти і «в лоб» поставити вартість сканера у витрати, вважаємо, не можна. Зрозуміло, говоримо про випадок, коли сканер придбаний не як товар для подальшого перепродажу, де проблем з витратами немає, а для тих же адміністративних або, наприклад, збутових цілей. Чому? На жаль, далеко не все, що підприємець витрачає на бізнес, він може облікувати у витратах (і таким чином зменшити свій оподатковуваний чистий дохід). Як не прикро, але законодавці дозволили загальносистемникам обліковувати тільки ті види витрат, які прямо перелічені в п. 177.4 ПКУ. Причому є два шляхи потрапляння у витрати:

1) витрачені гроші цілком ідуть у витрати підприємця (пп. 177.4.1 — 177.4.4 ПКУ);

2) витрачені гроші включаються у витрати поступово протягом декількох років у вигляді амортизації (пп. 177.4.5 — 177.4.9 ПКУ).

Так ось, якщо взяти наш «адміністративний» сканер, то згідно із законом «шлях у витрати» йому закритий в обох напрямах:

• його вартість не можна включити у витрати цілком як прямі матеріальні витрати, оскільки в більшості випадків його неможливо віднести до конкретного об’єкта витрат (безпосередньо пов’язати з якоюсь конкретною виконаною роботою, послугою). Наш сканер призначений для тривалої служби в адміністративних/збутових цілях, тобто він не проходить через «сито» п.п. 177.4.1 ПКУ;

• його не можна амортизувати, оскільки за вартісним критерієм сканер не належить до основних засобів у розумінні ПКУ! Тобто п.п. 177.4.6 ПКУ в цьому випадку просто не працює.

Основні засоби — це активи, призначені для використання більше 1 року, вартістю понад 6000 грн. (п.п. 14.1.138 ПКУ).

У розумінні ПКУ, наш сканер — малоцінний необоротний матеріальний актив. Але жодних «бонусів» нам це не надає.

Тут дуже дивує ліберальна думка податківців (категорія 104.05 ЗІР ДФСУ). Вони вважають, що якщо малоцінні необоротні матеріальні активи пов’язані з придбанням товарів (робіт, послуг) (тобто не з конкретним об’єктом витрат, а із самим процесом закупівлі), то їх вартість можна облікувати у витратах. Щоправда, як приклад податківці наводять таку «дрібницю», як «канцелярське приладдя та ін.». Але в нашому випадку сканер не «влазить» у п.п. 177.4.1 ПКУ. Це очевидно. Тому не радимо «радіти» цій консультації і пускати у витрати вартість сканера. У будь-якому разі ви можете спробувати отримати від податківців письмову індивідуальну податкову консультацію із цього приводу. Якщо вона буде позитивною і при цьому у вас на руках є документ, що підтверджує оплату сканера, — осмілюйтеся! Подальші перевірки не загрожуватимуть штрафами за «сканер у витратах» (п. 53.1 ПКУ). Якщо ж індивідуальна податкова консультація буде не на вашу користь, то як бути? Тут можна запропонувати два варіанти:

1) користуватися сканером стільки, скільки потрібно, не включаючи його вартість у витрати, а потім продати його. При продажу сканера підприємець зможе облікувати у витратах його покупну вартість (зрозуміло, за наявності документа, що підтверджує факт оплати сканера). Тут діє п.п. 177.4.1 ПКУ: при продажу сканер перетворюється на товар, тому його покупну вартість можна облікувати у витратах*;

* У цьому випадку в Держреєстр обов’язково потрібно внести вид діяльності з кодом 46.51 (якщо продаватимете сканер підприємцю або юрособі) або 47.19 (якщо продаватимете сканер громадянину-фізособі).

2) «продати» (а якщо купували за готівку — просто віддати) сканер дружньому підприємцеві (наприклад, єдиноподатнику групи 3), а потім брати його в оренду. У такому разі орендні платежі, так само як і ремонт та обслуговування сканера, можна буде сміливо ставити у витрати на підставі п.п. 177.4.4 ПКУ, оскільки сканер — це майно, яке використовується в госпдіяльності. Зрозуміло, при цьому обов’язково потрібно мати документи про оплату оренди і докази, що сканер використовується вами виключно в госпдіяльності.

Звичайно, єдиноподатнику в такій ситуації доведеться сплатити єдиний податок з отриманих орендних платежів, зате загальносистемник заощадить на ПДФО, ЄСВ і військовому зборі значно більше — 41,5 % від цієї ж суми! Непогано.

Як послугам потрапити у витрати

Підприємці мають повне право включати у витрати вартість:

• послуг реклами і зв’язку, якщо ці послуги пов’язані з їх госпдіяльністю;

• будь-яких інших послуг, які прямо пов’язані з виготовленням товарів, виконанням робіт, наданням послуг (п.п. 177.4.4 ПКУ).

Факт оплати послуг обов’язково має бути підтверджений документально (платіжкою або чеком, банківською випискою, договором, актом) — п. 177.2 і п.п. 177.4.5 ПКУ.

Добре, якщо у вас буде ще і детальний письмовий звіт виконавця про виконані послуги (для підтвердження «реальності» їх надання).

Водночас послуги із питання, що розглядається, вважаємо, не входять у позначені вище межі. Це не реклама, не зв’язок, і прямо пов’язати ці послуги з виготовленням товарів, виконанням робіт, наданням послуг складно. Так, знову-таки, є невиразна відповідь податківців, з якої ніби як складається враження, що через витрати «на послуги зв’язку і реклами» можуть бути обліковані витрати на купівлю літератури, передоплату спеціалізованої періодики (категорія 104.05 ЗІР ДФСУ). Тобто і наші послуги, за логікою, сюди можна «прилаштувати». Але тут існує пряме протиріччя, тому не рекомендуємо дотримуватися цих роз’яснень.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
підприємець-загальносистемник, придбання сканера, консультаційні послуги, послуги з налаштування, включення до витрат, малоцінні необоротні матеріальні активи додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті