(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 39
 • № 38
 • № 37
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
15/29
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Вересень , 2017/№ 36

Дві «легальні» податкові накладні на одне постачання: що робити?

http://tinyurl.com/yyjey923
Підставою для написання цієї статті стало запитання нашого читача. Суть його в наступному: «07.07.17 р. постачальник склав податкову накладну (ПН) і відправив її на реєстрацію у ЄРПН. На жаль, ПН заблокували. У зв’язку із цим продавець підготував і направив до ДФСУ «розблокувальні» документи. Проте, не дочекавшись рішення Комісії у встановлені 5 днів, 17.07.17 р. продавець зареєстрував аналогічну ПН, але під іншим номером. Покупець включив таку (другу) ПН до податкового кредиту у липні 2017 року. 12.08.17 р. надійшло рішення про реєстрацію першої ПН у ЄРПН. Яку ПН тепер вважати правильною і що можна зробити, щоб у липні податковий кредит покупця не постраждав?». Давайте розбиратися.

Суть проблеми

Погодьтеся, ситуація склалася доволі цікава. І напевно, з такою проблемою зіткнулися багато платників ПДВ. Адже внаслідок усіх маніпуляцій постачальника в нього на руках виявилося дві абсолютно однакові ПН (з різними номерами). Причому правильно заповнені і зареєстровані у ЄРПН. Ось тільки кожна з них має свої особливості:

• першу (розблоковану) ПН уже перевірила ДФСУ і підтвердила обґрунтованість її складання;

• другу ПН покупець включив до ПК липневої ПДВ-декларації. І, схоже, відмовлятися від неї не збирається.

Проте залишити потрібно тільки одну з них. Передусім, для того, щоб відновити розмір реєстраційного ліміту.

Ну і звичайно, щоб уникнути перевірки. Нагадаємо: наявність розбіжностей між даними ПДВ-звітності і даними ЄРПН є підставою для проведення контролерами документальної позапланової виїзної перевірки продавця і у відповідних випадках покупця товарів/послуг ( п. 201.10 ПКУ).

Тоді яку з ПН обрати? Запитання непросте, оскільки тут «на кону» виявляється ПК покупця.

Справа ось у чому. Як відомо, виникнення права на ПК залежить від того, своєчасно чи несвоєчасно зареєстрована ПН ( п. 198.6 ПКУ):

• за своєчасно зареєстрованими ПН право на ПК виникає в періоді складання ПН;

• за ПН, зареєстрованими з порушенням строку, — у періоді їх реєстрації.

Таким чином, друга ПН без жодного сумніву потрапила у ЄРПН своєчасно. Оскільки ПН, складені з 1 по 15 календарний день місяця, можна без наслідків реєструвати у ЄРПН до останнього дня (включно) календарного місяця, у якому вони складені ( п. 201.10 ПКУ). У нас ПН датована 07.07.17 р., а у ЄРПН вона засвітилася вже 17.07.17 р. Ураховуючи це, покупець має повне право включити її в липневий ПК.

А ось із розблокованою ПН не все так просто. Спочатку потрібно з’ясувати, чи буде вона вважатися своєчасно зареєстрованою, щоб потрапити в липневий ПК?

Адже така ПН також датована 07.07.17 р., а у ЄРПН вона потрапила тільки через місяць — 12.08.17 р.

Ось і виходить, що, з одного боку, вона явно «не вписалася» у встановлені п. 201.10 ПКУ часові рамки (до 31.07.17 р.). Тобто їй не місце в ПК липня?

Але з іншого боку, подані постачальником «розблокувальні» документи показали, що операція була реальною. Тобто покупець не винен, що процес реєстрації «сумнівної» ПН у ЄРПН настільки затягнувся. А тому має всі підстави включити першу (розблоковану) ПН до ПК липня.

Але! Уся неприємність полягає в тому, що в ПКУ немає прямої норми про розтягування строків «своєчасної» реєстрації ПН у ЄРПН.

Так, п. 198.6 ПКУ передбачає продовження строку в разі зупинки реєстрації ПН на період блокування. Але стосується воно тільки загального 365-денного строку, установленого для формування ПК.

Є ще норми, що звільняють постачальника від штрафів за несвоєчасну реєстрацію або нереєстрацію ПН у разі блокування. Це пп. 1201.1 і 1201.2 ПКУ. Із цього можна припустити, що і строк «своєчасної» реєстрації ПН теж повинен уриватися. Але ні в п. 198.6 ПКУ, ні в ст. 1201 ПКУ прямо не сказано про продовження граничних строків «своєчасної» реєстрації заблокованих ПН у ЄРПН. Звідси можна дійти невтішного висновку: у ПКУ немає норми, яка б дозволила включити ПН до ПК періоду її складання, якщо після призупинення реєстрації ПН усе-таки була розблокована і зареєстрована до граничних строків подання декларації за цей період.

Це означає, що наш покупець зможе відобразити ПК за першою (розблокованою) ПН тільки в ПДВ-декларації за серпень. Принаймні, до появи ліберальних роз’яснень від контролюючих органів, так буде безпечніше.

Виходячи з наведеного, для покупця вигідніше залишити «в живих» другу ПН.

Але! Просто так забути про існування першої (розблокованої) ПН не можна. При найближчій перевірці в податківців резонно може виникнути запитання — навіщо було подавати «розблокувальні» документи і підтверджувати реальність операції первинними документами, якщо ПН помилкова?

Такі запитання ставлять під сумнів існування другої (дублюючої) ПН. Тобто є ймовірність того, що саме її контролери визнають помилково виписаною.

Проте не поспішатимемо, а спочатку розберемо наслідки кожного з варіантів.

Визнаємо помилковою «повторну» ПН

Тобто до ПДВ-звітності постачальника потрапить перша (розблокована) ПН.

І це цілком логічно. Адже саме за цю ПН продавець боровся з фіскалами, щоб останні визнали її дійсною, а операцію — реальною.

Тоді постачальнику залишиться тільки:

• включити таку ПН до липневої ПДВ-декларації;

• виписати «анулюючий» РК до другої (дублюючої) ПН і відправити його покупцю для реєстрації у ЄРПН (як того вимагає п. 192.1 ПКУ).

При цьому ні другу ПН, ні «анулюючий» РК до неї показувати в ПДВ-звітності не потрібно (категорія 101.23 ЗІР ДФСУ).

У покупця також особливих труднощів не буде. Наприклад, якби на дату складання РК граничний строк подання ПДВ-звітності ще не минув (постачальник склав РК у день реєстрації у ЄРПН першої ПН (12.08.17 р.) і направив його покупцю), останній би:

• не включив другу ПН до липневої ПДВ-декларації;

• сформував ПК на підставі першої (розблокованої) ПН у серпні 2017 року.

У ситуації, що розглядається нами, граничний строк подання липневої ПДВ-декларації вже минув, і покупець включив другу ПН до ПК липня. У такому разі покупцю буде потрібно:

1. Зареєструвати у ЄРПН «анулюючий» РК, виписаний до другої (дублюючої) ПН.

Попереджаємо: відмовлятися або відтягувати цю подію не можна, інакше покупець може «заробити» штраф за затримку реєстрації РК у ЄРПН згідно з п. 1201.1 ПКУ ( листи ДФСУ від 26.11.15 р. № 25257/6/99-99-19-03-02-15 і від 10.08.17 р. № 1570/6/99-99-15-03-02-15/ІПК; категорія 101.27 ЗІР ДФСУ).

Більше того, за недотримання строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН до посадових осіб застосовується адмінвідповідальність у вигляді штрафу в розмірі ( ст. 1631 КпАП):

від 85 до 170 грн. — за перше таке порушення;

від 170 до 255 грн. — у разі повторного здійснення такого порушення протягом року.

2. Відобразити в ПДВ-звітності за серпень 2017 року і «анулюючий» РК, і першу ПН.

Звичайно, на перший погляд, включення «повторної» ПН у ПК звітного періоду вимагає радикальніших заходів. Тобто подання УР до липневої ПДВ-декларації і донарахування «самоштрафу».

Але, на наш погляд, тут ситуація трохи інша. Посудіть самі: у липні продавець склав ПН за «першою подією» і направив її на реєстрацію у ЄРПН.

Незважаючи на те, що операція була реальною, таку (першу) ПН заблокували. Зверніть увагу: відповідна квитанція, що сповіщає про блокування ПН, одночасно спрямовується і постачальнику, і покупцю.

А ось про те, чи направив постачальник документи для «розблокування» такої ПН — покупець може тільки здогадуватися (звичайно, якщо він спеціально не зв’яжеться з продавцем). У цьому саме і криється причина його дій.

Нагадаємо: на етапі введення процедури блокування (у перших числах липня 2017 року) багато постачальників реєстрували декілька ПН у ЄРПН на одну й ту ж операцію (тільки з різними номерами). Адже в цей період — реєстрація таких «подвійних» ПН була єдиним реальним виходом* для того, щоб уникнути блокування.

* Детальніше в статті «Податкову накладну заблокували: наслідки для продавця і покупця» // «БТ», 2017, № 31.

А в ПДВ-звітності відображали лише ПН, якій пощастило потрапити у ЄРПН. Тоді як про всі заблоковані ПН просто забували.

Ось і в цьому випадку, отримавши другу (дублюючу) ПН, покупець мав підстави вважати, що постачальник вирішив діяти «перевіреним» способом (тобто не подавати «разблокувульних» документів, а зареєструвати ще одну ПН). Відповідно, покупець без тіні сумніву включив таку ПН до ПК липня.

Та й підстави для цього були: проведена реальна операція постачання, виписана ПН за «першою подією» і зареєстрована у ЄРПН.

До речі, з 01.07.17 р. ПН, зареєстрована у ЄРПН, є достатньою підставою для формування ПК, і не вимагає будь-якого іншого додаткового підтвердження ( абзац третій п. 201.10 ПКУ).

Тобто вважати дії покупця з формування ПК на підставі «повторної» ПН помилковими не можна.

Тому, на нашу думку, він має право в ПДВ-декларації за серпень (дізнавшись про помилку, допущену постачальником) відобразити й «анулюючий» РК до другої ПН, і першу ПН.

Визнаємо помилковою першу (розблоковану) ПН

Відразу зазначемо — робити цього не варто.

Адже якщо після проходження процедури розблокування ви визнаєте ПН, розглянуту Комісією, помилковою (в «анулюючому» РК до такої ПН буде вказана причина його складання — «помилково складена»), у контролерів виникнуть сумніви в правильності ваших дій.

Крім того, такий «зменшуючий» РК теж може потрапити під блокування. Як ви потім поясните податківцям, чому вони повинні розблоковувати такий РК? Оскільки:

• відправили на реєстрацію у ЄРПН ПН, яку система заблокувала. Після чого відправили «розблокувальні» документи на розгляд Комісії ДФСУ;

• але злякалися, що ПН можуть не розблоковувати, і продублювали її ще раз (відправили на реєстрацію у ЄРПН ідентичну ПН, але з іншим номером)?

Навряд чи фіскали із цим погодяться. Таким чином, найімовірніше, що «зменшуючий» РК до першої ПН у ЄРПН не потрапить.

А це означає, що постачальник втратить можливість відкоригувати реєстраційний ліміт (свій і покупця), хоча ПЗ за операцією він відобразить усього лише один раз у ПДВ-декларації за липень (незважаючи на те, що склав дві ПН).

А покупець, що поставив у ПК другу ПН, сподіватиметься, що при найближчій перевірці податківці його не знімуть, оскільки у ЄРПН буде дві ПН, складені на одну операцію. Причому одна з них буде та, яка вже отримала «визнання» від контролерів (але до ПК так і не потрапила), а інша — ні (але отримала місце в ПК).

Підбиваємо підсумок

Розглянувши всі «за» і «проти» кожного з варіантів, доходимо однозначного висновку — і постачальнику, і покупцю вигідніше визнати помилковою другу (дублюючу) ПН.

Такий варіант і від штрафів убереже, і увагу податківців привертати не буде.

А на майбутнє хочемо попередити — дублювання ПН не завжди допомагає вирішити проблеми, що виникають при блокуванні. Ефективніше:

• або скаржитися на дії фіскалів в адміністративному порядку;

• або звертатися до суду для того, щоб зобов’язати фіскалів виконати покладені на них обов’язки.

Але! Дублювати ПН не потрібно, оскільки завжди є шанс (поки не прийнято рішення про відмову), що ПН таки зареєструють у ЄРПН.

Якщо ж фіскали вам відмовили в реєстрації ПН, то ви можете:

— оскаржити рішення Комісії (як це зробити, див. у статті «Скаржтеся, пани, скаржтеся!, або Як оскаржити відмову в реєстрації ПН» //«БТ», 2017, № 30);

— або спробувати зареєструвати нову ПН на цю операцію (якщо не минув строк реєстрації).

Скорочення статті

ЄРПН — Єдиний реєстр податкових накладних.

ПК — податковий кредит.

ПЗ — податкові зобов’язання.

РК — розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної.

УР — уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
податкові накладні, реєстрація в ЄРПН, податковий кредит додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті