Теми статей
Обрати теми

Безповоротна фіндопомога, отримана ФОП, оподатковується як додаткове благо фізособи

Чи включається до доходу ФОП на загальній системі оподаткування сума отриманої безповоротної фінансової допомоги?

Згідно з п.п. 14.1.257 ПКУ безповоротна фінансова допомога — це:

• сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів;

• сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;

• сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності;

• основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без установлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, і депозитів до запитання в банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних).

Оподаткування доходів фізичних осіб — підприємців (далі — ФОП) визначено ст. 177 ПКУ. Об’єктом оподаткування у ФОП на загальній системі оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка в грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з госпдіяльністю такої фізособи-підприємця (п. 177.2 ПКУ).

Відповідно до п. 177.8 ПКУ під час нарахування (виплати) ФОП доходу від здійснення ним підприємницької діяльності суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО) у джерела виплати, якщо ФОП, який отримує такий дохід, надасть копію документа, що підтверджує його держреєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності.

У разі якщо ФОП отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку — фізичних осіб (п. 177.6 ПКУ).

Оподаткування доходів платників податку — фізосіб регулюються розд. IV ПКУ, відповідно до п. 162.1 якого платником ПДФО є фізособа-резидент, яка отримує доходи, зокрема з джерел їх походження в Україні.

Суми безповоротної фіндопомоги, наданої фізособі, включаються до складу оподатковуваного доходу як дохід у вигляді додаткового блага, що визначено п.п. «г» п.п. 164.2.17 ПКУ.

Оскільки у цьому випадку надана безповоротна фіндопомога (!) не є результатом від здійснення підприємницької діяльності ФОП, що проводиться в порядку й за правилами, передбаченими законодавством для такої категорії осіб, то така сума допомоги оподатковується за нормами, встановленими ПКУ, для оподаткування доходів фізосіб як додаткове благо.

При цьому п.п. 168.1.1 ПКУ визначено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок за ставкою, визначеною в ст. 167 ПКУ.

Крім того, відповідно до п.п. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ об’єктом обкладення військовим збором (далі — ВЗ) є доходи, визначені ст. 163 ПКУ.

Пунктом 163.1 ПКУ передбачено, що об’єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого, серед іншого, включається дохід, отриманий платником податку у вигляді додаткового блага (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ).

Висновок: сума отриманої безповоротної фінансової допомоги включається до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника податку — фізособи й обкладається ПДФО за ставкою 18 % та ВЗ за ставкою 1,5 %*. Утримувати ці платежі із фіндопомоги має податковий агент.

* Детальніше читайте у статті «Безповоротна фіндопомога підприємцю» // «БТ», 2017, № 34-35.

За матеріалами ЗІР ДФСУ, категорія 104.04

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі