Ситуація: платник ПДВ у зв’язку з арештом коштів на його поточному рахунку уклав договір доручення з іншою особою, згідно з яким він доручає такій особі здійснювати від його імені і за його рахунок, зокрема, розрахунки з бюджетом. Чи може ця особа поповнити і ПДВ-рахунок такого платника ПДВ?
Це запитання виникло не випадково. Адже до 01.01.18 р. п. 2001.4 ПКУ дозволяв платникам ПДВ зараховувати на ПДВ-рахунок кошти виключно:
• з власного поточного рахунку платника;
• з рахунків платників, відкритих у Казначействі для проведення розрахунків щодо погашення заборгованості в різниці в тарифах на комунальні послуги;
• з бюджету у вигляді переплати з ПДВ, поверненої згідно з п. 43.41 ПКУ.
Увага! З 01.01.18 р. згадка про те, що поточний рахунок платника ПДВ, з якого може бути поповнений ПДВ-рахунок, має бути власним, зникло з п. 2001.4. ПКУ.
Цей факт може дати підстави вважати, що у 2018 році вже неважливо, з якого поточного рахунку (власного або чужого) буде поповнений той або інший ПДВ-рахунок.
Але! У листі, що коментується, податківці спростували такий підхід. Так, п. 2001.4 ПКУ не уточнює, з якого поточного рахунку може бути поповнений ПДВ-рахунок, але при цьому не можна забувати про вимоги п. 22 Порядку № 569*.
Згідно з п. 1 цієї норми у разі недостатності коштів на ПДВ-рахунку для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань платник ПДВ повинен перерахувати на ПДВ-рахунок необхідні кошти з власного поточного рахунку.
При цьому поповнення ПДВ-рахунку за рахунок інших джерел, наприклад з поточних рахунків інших осіб, незалежно від наявності або відсутності договору доручення, законодавством не передбачено.