(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 49
  • № 48
  • № 47
  • № 46
  • № 45
  • № 43-44
  • № 42
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
1/18
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Грудень , 2018/№ 50

Як списати безнадійну кредиторку за авансами

Лист ДФСУ від 25.10.18 р. № 4552/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

У листі, що коментується, податківці стверджують, що при списанні безнадійної кредиторської заборгованості за отриманими авансами продавець може зменшити податкові зобов’язання (ПЗ) з ПДВ виключно на підставі «зменшуючого» розрахунку коригування (РК), зареєстрованого покупцем в єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). При цьому РК до ПН старше 1095 днів не можна зареєструвати в ЄРПН, оскільки вже сплив строк позовної давності.

Взагалі-то, податківці вже давно погоджуються з тим, що продавець при списанні безнадійної кредиторки має право відкоригувати ПЗ з ПДВ (див. лист ДФСУ від 20.07.17 р. № 1283/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

І це правильно. Адже якщо продавець отримав від покупця аванс (перша подія), нарахував ПЗ, проте так і не здійснив постачання, то після закінчення строку позовної давності можна говорити про те, що операція так і не відбулася. Отже, продавцю треба відкоригувати ПЗ. Ось тільки як?

У листі, що коментується, контролери радять скласти РК до «старої» ПН і відправити його покупцеві для реєстрації в ЄРПН (п. 192.1 ПКУ).

Увага! «Коригувальна» ст. 192 ПКУ нічого не говорить про необхідність оформлення РК у разі списання безнадійної заборгованості. Тобто продавцеві зовсім не потрібен РК, щоб зменшити ПЗ. Водночас тільки РК, зареєстрований в ЄРПН, відкоригує регліміт.

Ось тут і виникають проблеми. Передусім покупець може не погодитися зареєструвати такий РК в ЄРПН. Але навіть якщо і захоче, то не зможе цього зробити.

Річ у тім, що і податківці, і Мінфін упевнені — граничний строк реєстрації ПН/РК в ЄРПН дорівнює 1095 календарним дням (див. лист ДФСУ від 01.06.18 р. № 2404/6/99-99-15-03-02-15/ІПК; лист Мінфіну від 31.01.18 р. № 11310-09-10/2681). Причому такі «реєстраційні» межі фіскали закріпили і в системі електронного адміністрування ПДВ (СЕА), і для коригування показників зареєстрованої ПН за допомогою «свіжого» РК (строк реєстрації РК система рахує не від дати його складання такого, а від дати складання ПН, яка коригується).

Увага! Ні ПКУ, ні Порядок ведення ЄРПН, затверджений постановою КМУ від 29.12.10 р. № 1246 (далі — Порядок № 1246), не встановлюють граничних строків для реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Поготів немає обмеження на внесення змін у ПН за допомогою РК (якщо коригувальна подія відбулась через 1095 днів з дати складання ПН, але при цьому строк позовної давності не сплив).

Обмеження в 1095 днів прописане тільки для РК до ПН, які були складені до 01.02.15 р., і на той момент не підлягали реєстрації в ЄРПН (п. 6 Порядку № 1246).

Якщо ж «старенька» ПН була свого часу зареєстрована в ЄРПН, то жодних перешкод для реєстрації РК до неї бути не повинно. Проте відстоювати таку позицію доведеться в суді. До речі, частенько суди стають на бік платників (див. постанову ВС від 07.11.18 р. у справі № 816/1403/17*).

* http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/77661857.

Та все це — головний біль лише у постачальника. Покупцеві ж реєстрація РК, по суті, не потрібна.

Мабуть, дотримуючись рекомендацій податківців (див. листи ДФСУ від 01.02.18 р. № 392/6/99-99-15-03-02-15/ІПК і від 14.06.18 р. № 2620/6/99-99-15-03-02-15/ІПК), він уже або відкоригував свій «безнадійний» податковий кредит за допомогою бухдовідки (якщо ПН була виписана до 01.07.15 р.), або компенсував його, склавши зведену «компенсуючу» ПН і зареєструвавши її в ЄРПН.

В останньому випадку реєстрація РК удруге зменшить регліміт покупця, через що йому доведеться виправляти ще і зведену ПН.

Тому, на наш погляд, постачальникові логічніше обрати інший шлях:

• або зменшити ПЗ на підставі бухдовідки (як свого часу рекомендували контролери в консультації з категорії 101.15 ЗІР ДФСУ, що діяла до 01.07.15 р.) та готуватись відстоювати такі дії в суді;

• або списати суму ПДВ, нараховану при отриманні передоплати, на витрати: Дт 949 — Кт 643.

Сподобалась стаття?

Виберіть свій варіант підписки, щоб отримати доступ до всіх номерів журналу «Бухгалтерський тиждень».

journal_img
Друкована версія + електронна версія 350.00 грн. на місяць Передплатити Залишити заявку
journal_img
Електронна версія 280.00 грн. на місяць Передплатити Залишити заявку
безнадійна кредиторська заборгованість, списання заборгованості, податкові зобов’язання з ПДВ, розрахунок коригування, аванс додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті