ПДВ-реєстрацію відновлено? Відкоригуйте «умовні» ПЗ!

В обраному У обране
Друк
Адамович Наталія
Бухгалтерський тиждень Лютий, 2018/№ 9
Лист ДФСУ від 21.12.17 р. № 3087/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

У листі, що коментується, контролери розглянули запит платника про поновлення показників ПДВ-звітності та реєстраційного ліміту після відновлення ПДВ-реєстрації за рішенням суду.

Вони дійшли таких висновків. Відновлення ПДВ-реєстрації (у тому числі і за рішенням суду) не поновлює у платника ПДВ-облік з дати анулювання реєстрації. Проте платник може відкоригувати нараховані при анулюванні ПЗ, склавши РК і відобразивши його в першій після відновлення декларації з ПДВ.

Без рішення на те суду старий реєстраційний ліміт платникові не відновлять.

Нагадаємо. Після відновлення в Реєстрі платників ПДВ (у тому числі за рішенням суду) дата реєстрації платника ПДВ залишається «старою» — відповідає даті колишньої реєстрації (п. 5.10 розд. V Положення про реєстрацію платників ПДВ, затвердженого наказом Мінфіну від 14.11.14 р. № 1130). Індивідуальний податковий номер (ІПН) теж залишається колишній.

Проте, незважаючи на це, податківці стоять на своєму: в період з дати виключення до дати відновлення в Реєстрі платників ПДВ особа втрачає можливість:

1) складати податкові накладні;

2) формувати податковий кредит;

3) отримувати бюджетне відшкодування;

4) подавати ПДВ-звітність.

Адже за загальним правилом при анулюванні ПДВ-реєстрації платникові закривають його ПДВ-рахунок у СЕА (після чого платник не може реєструвати ПН і РК в ЄРПН). А залишок коштів із закритого ПДВ-рахунку спрямовують до бюджету (п. 2001.8 ПКУ, п. 7 Порядку № 569*).

* Порядок електронного адміністрування ПДВ, затверджений постановою КМУ від 16.10.14 р. № 569.

Що чекає платника при відновленні реєстрації? Чи може відновлений у правах платник ПДВ повернути гроші, перераховані до бюджету із закритого ПДВ-рахунку? Чи повернуть йому колишній ліміт реєстрації?

Законодавством не визначений окремий порядок відновлення ПДВ-обліку в СЕА при відновленні ПДВ-реєстрації, у тому числі і за рішенням суду. У такій неврегульованій ситуації податківці покладаються на рішення суду.

Залежно від цього і діятимуть з відновленням ПДВ-показників у СЕА:

• або в загальному порядку, як при повторній ПДВ-реєстрації, відкриють новий ПДВ-рахунок (п. 8 Порядку № 569).

Увага! Поки новий ПДВ-рахунок не відкритий, підприємство може встигнути повернути гроші «старого ПДВ-рахунку» з бюджету, заявивши їх на поточний рахунок (п. 43.41 ПКУ). Після відкриття нового ПДВ-рахунку заявити до повернення вийде тільки на ПДВ-рахунок. А гроші з бюджету не збільшать ліміт реєстрації;

• або вчинять, покладаючись на рішення суду.

Нагадаємо, що раніше податківці вже говорили (див. категорію 101.17 ЗІР ДФСУ), що рішення суду може містити окремі вимоги про: збереження податкових показників на ПДВ-рахунку в системі СЕА; відновлення закритого або відкриття нового електронного ПДВ-рахунку; відновлення показників в обліковій картці на електронному ПДВ-рахунку в системі СЕА; повернення на ПДВ-рахунок коштів, надмірно перерахованих до бюджету.

У цьому випадку ліміт реєстрації платникові не відновлено, бо позовна вимога в цій частині не задоволена.

Проте є й позитивний момент: податківці «дають добро» на коригування суми «умовних» ПЗ, які були задекларовані при анулюванні згідно з п. 184.7 ПКУ. Для цього вони радять:

1) скласти РК до останньої перед анулюванням зведеної ПН;

2) показати суму коригування з РК у декларації з ПДВ за перший звітний період після відновлення ПДВ-реєстрації.

Хоча нагадаємо, що раніше дозволяли відкоригувати «компенсуючі» ПЗ трохи по-іншому (див. лист від 29.06.17 р. № 888/6/99-99-12-03-01-15/ІПК // «БТ», 2017, № 32). Таке коригування радили провести через УР — як виправлення помилки.

Ураховуючи законодавчу неврегульованість таких питань, радимо звертатися за власними ІПК.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити