Як заповнити Книгу обліку доходів і витрат, якщо ФОПу платять карткою

В обраному У обране
Друк
Бала Людмила, податковий експерт
Бухгалтерський тиждень Листопад, 2018/№ 47
Коли фізична особа — підприємець (ФОП) приймає від клієнтів оплату платіжними картками (використовує POS-термінал), грошові кошти «падають» йому на рахунок не вмить, а через деякий час (навіть через декілька днів). Виникає запитання: на яку дату такий дохід відображати в Книзі?

Як правильно? Будь-який підприємець (як загальносистемник, так і єдиноподатник) відображає дохід за касовим методом.

Що це означає? Усе дуже просто: вважається, дохід виникає в момент отримання готівки або в момент зарахування безготівкової виручки на поточний рахунок.

Візьмемо до уваги загальносистемника. У п.п. 2 п. 6 Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи — підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, затвердженого наказом Міндоходів від 16.09.13 р. № 481, сказано, що до графи 2 Книги записується дохід, «<…> зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, касу платника податків та/або отримано готівкою <…>».

Отже, доти, доки гроші на рахунок не надійшли, доходу немає. І неважливо, що товар може бути вже відвантажений (або робота/послуга виконана), або навіть оплата здійснена через POS-терміналдоти, доки у банківській виписці не з’явиться інформація про дохід, записувати його до графи 2 Книги не потрібно!

Звертаємо вашу увагу: оплата карткою через POS-термінал — це безготівковий платіж, тому дохід виникає тільки в момент зарахування грошей на поточний рахунок.

Абсолютно те ж саме можна сказати і про єдиноподатника. Він записує дохід до Книги тільки в момент його отримання: або коли взяв до рук готівку, або коли гроші «впали» на поточний рахунок (п. 292.6 ПКУ, п. 5 Порядку ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 579).

Як хочуть податківці? Незважаючи на те, що законодавство абсолютно зрозуміло говорить про момент виникнення доходу в підприємців, податківці все одно «каламутять воду».

Нещодавно в категорії 104.08 ЗІР ДФСУ з’явилася дивна консультація. У ній податківці вимагають від загальносистемників, які приймають від клієнтів оплату платіжними картками, заповнювати Книгу «на підставі інформації, зазначеної у фіскальних звітних чеках», тобто на підставі Z-звітів РРО. А там, як відомо, крім готівкового доходу, фігурують і суми, що пройшли через POS-термінал (тобто безготівкові оплати, які на рахунок ще «не впали»). Мабуть, це черговий «ляп» фіскалів…

У Z-звіті має бути зазначений загальний підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) з поділом за формами оплати (п. 17 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування від 18.02.02 р. № 199).

Як же бути підприємцеві? На щастя, приймаючи оплату карткою, ми маємо справу з безготівковим доходом, а отже, 5-кратний штраф за неоприбуткування готівки не загрожує.

Тому можна «видихнути» і заповнювати Книгу, як вам зручніше (згідно із законом або «за методом податківців»).

Але ми радимо діяти згідно із законом і, про всяк випадок, при цьому все ж заручитися письмовою консультацією фіскалів із цього приводу.

Вам може стати у пригоді

Матеріал

Де знайти

Консультація «Оплата товару через POS-термінал: комісія банку є доходом єдиноподатника»

«…фахівці ДФСУ наполягають: у випадку, коли при здійсненні розрахунків за товари (роботи, послуги) із використанням платіжних терміналів із суми виручки банком утримується комісійна винагорода, то доходом платника ЄП є повна сума виручки (з урахуванням комісії, утриманої банком)»

«БТ», 2018, № 20

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити