Як заповнити Книгу обліку доходів і витрат, якщо ФОПу платять карткою

Бала Людмила, податковий експерт
Бухгалтерський тиждень Листопад, 2018/№ 47
В обраному У обране
Друк
Коли фізична особа — підприємець (ФОП) приймає від клієнтів оплату платіжними картками (використовує POS-термінал), грошові кошти «падають» йому на рахунок не вмить, а через деякий час (навіть через декілька днів). Виникає запитання: на яку дату такий дохід відображати в Книзі?

Як правильно? Будь-який підприємець (як загальносистемник, так і єдиноподатник) відображає дохід за касовим методом.

Що це означає? Усе дуже просто: вважається, дохід виникає в момент отримання готівки або в момент зарахування безготівкової виручки на поточний рахунок.

Візьмемо до уваги загальносистемника. У п.п. 2 п. 6 Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи — підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, затвердженого наказом Міндоходів від 16.09.13 р. № 481, сказано, що до графи 2 Книги записується дохід, «<…> зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, касу платника податків та/або отримано готівкою <…>».

Отже, доти, доки гроші на рахунок не надійшли, доходу немає. І неважливо, що товар може бути вже відвантажений (або робота/послуга виконана), або навіть оплата здійснена через POS-терміналдоти, доки у банківській виписці не з’явиться інформація про дохід, записувати його до графи 2 Книги не потрібно!

Звертаємо вашу увагу: оплата карткою через POS-термінал — це безготівковий платіж, тому дохід виникає тільки в момент зарахування грошей на поточний рахунок.

Абсолютно те ж саме можна сказати і про єдиноподатника. Він записує дохід до Книги тільки в момент його отримання: або коли взяв до рук готівку, або коли гроші «впали» на поточний рахунок (п. 292.6 ПКУ, п. 5 Порядку ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 579).

Як хочуть податківці? Незважаючи на те, що законодавство абсолютно зрозуміло говорить про момент виникнення доходу в підприємців, податківці все одно «каламутять воду».

Нещодавно в категорії 104.08 ЗІР ДФСУ з’явилася дивна консультація. У ній податківці вимагають від загальносистемників, які приймають від клієнтів оплату платіжними картками, заповнювати Книгу «на підставі інформації, зазначеної у фіскальних звітних чеках», тобто на підставі Z-звітів РРО. А там, як відомо, крім готівкового доходу, фігурують і суми, що пройшли через POS-термінал (тобто безготівкові оплати, які на рахунок ще «не впали»). Мабуть, це черговий «ляп» фіскалів…

У Z-звіті має бути зазначений загальний підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) з поділом за формами оплати (п. 17 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування від 18.02.02 р. № 199).

Як же бути підприємцеві? На щастя, приймаючи оплату карткою, ми маємо справу з безготівковим доходом, а отже, 5-кратний штраф за неоприбуткування готівки не загрожує.

Тому можна «видихнути» і заповнювати Книгу, як вам зручніше (згідно із законом або «за методом податківців»).

Але ми радимо діяти згідно із законом і, про всяк випадок, при цьому все ж заручитися письмовою консультацією фіскалів із цього приводу.

Вам може стати у пригоді

Матеріал

Де знайти

Консультація «Оплата товару через POS-термінал: комісія банку є доходом єдиноподатника»

«…фахівці ДФСУ наполягають: у випадку, коли при здійсненні розрахунків за товари (роботи, послуги) із використанням платіжних терміналів із суми виручки банком утримується комісійна винагорода, то доходом платника ЄП є повна сума виручки (з урахуванням комісії, утриманої банком)»

«БТ», 2018, № 20

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд