Теми статей
Обрати теми

Готівкова інвалюта: як оприбуткувати чи видати?

Голенко Олександр, податковий експерт
Який порядок оприбуткування у касі підприємства та видачі з неї готівкової іноземної валюти?

Окремих вимог щодо порядку оприбуткування в касу підприємства та видачі з неї готівки саме в іноземній валюті Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148 (далі — Положення № 148), не встановлює.

Тобто коли в касу оприбуткується чи видається з неї готівка не в національній, а в іноземній валюті, застосовуються загальні норми Положення № 148.

Зокрема, згідно з п. 11 Положення № 148 оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Тож хоча у п. 39 Положення № 148 зазначено, що установи/підприємства відображають у касовій книзі (за формою № КО-4 додатку 5 до Положення № 148) надходження і видачу готівки саме в національній валюті, ця вимога також повинна поширюватись на надходження і видачу готівки в іноземній валюті.

Нагадаємо: прибуткові та видаткові касові ордери (за формами № КО-1 і № КО-2 додатків 2 та 3 до Положення № 148 відповідно) до передавання в касу обов’язково реєструються бухгалтером у журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів (за формами № КО-3, № КО-3а додатку 4 до Положення № 148), який ведеться окремо за прибутковими та видатковими операціями (п. 33 Положення № 148).

Щодо порядку здійснення відповідних записів у касових документах зазначимо таке.

Установа/підприємство на підставі Положення № 148 зобов’язане розробити та затвердити внутрішнім документом порядок оприбуткування готівки в касі установи/підприємства і її відокремлених підрозділах (за наявності), в якому максимально врахувати особливості роботи як установи/підприємства, так і відокремлених підрозділів. Зазначений порядок повинен відповідати вимогам Положення № 148 та не суперечити законодавству України (п. 12 Положення № 148). При цьому п. 1 ст. 9 Закону про бухоблік підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій визначає первинні документи, які фіксують факти здійснення таких господарських операцій. Підприємства ведуть бухгалтерський облік і складають фінансову звітність у грошовій одиниці України (ст. 5 Закону про бухоблік). А операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів за кожною іноземною валютою окремо (п. 3 ст. 9 Закону про бухоблік). Операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на початок дня здійснення операції (п. 5 П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів»). Валютний курс — це установлений НБУ курс грошової одиниці України до грошової одиниці іншої країни.

Висновок: при отриманні/видачі готівкової іноземної валюти в касу/з каси суб’єкта господарювання необхідно в касових документах зазначити суму отриманої/виданої готівкової іноземної валюти та її еквівалент у національній валюті.

Також зазначимо, що в консультації з категорії 109.15 ЗІР ДФСУ податківці рекомендують вести касову книгу та журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів за кожною іноземною валютою окремо. Проте це суперечить іншій їх консультації з категорії 109.15 ЗІР ДФСУ, в якій податківці забороняють суб’єкту господарювання вести одночасно більше одного журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових документів. Що ж стосується касової книги, то п. 39 Положення № 148 обмежує кількість таких книг для суб’єкта господарювання однією саме для обліку операцій з готівкою в національній валюті.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі