Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Якщо податок чи ЄСВ сплатили «не туди»

Біляєва Олена, податковий експерт
Бухгалтерський тиждень Січень, 2019/№ 2
В обраному У обране
Друк
Підприємство припустилося помилки у рахунку отримувача при заповненні платіжного доручення на сплату податку до бюджету та єдиного соціального внеску (ЄСВ). Які наслідки?

На жаль, щодо податків і ЄСВ фіскали давно й вперто наполягають: «сплата не на той рахунок — це несплата». Відповідно за ситуації, коли платник перераховує податки/ЄСВ «не туди», вони застосовують штрафні санкції за несплату (несвоєчасну сплату) зобов’язань і нараховують пеню.

Але чи так усе сумно, як вважають фіскали?

На нашу думку, не все втрачено, якщо платник оскаржить рішення податківців у суді. Адже в цій сфері є позитивна судова практика, причому щодо різних податків, наприклад:

• податок на прибуток — постанови ВС від 29.08.18 р. у справі № 804/5320/13-а, від 12.06.18 р. у справі № 826/1/16;

• ПДВ — постанова Львівського апеляційного адмінсуду від 10.09.18 р. у справі № 13/2133/17;

• єдиний податок — постанова ВСУ від 30.01.18 р. у справі № 810/875/17, рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 10.01.18 р. у справі № 826/17141/16;

• транспортний податок з юридичних осіб — постанова Харківського апеляційного адмінсуду від 29.11.18 р. у справі № 820/4440/18;

• ПДФО і військового збору — постанова ВС від 01.10.18 р. у справі № 813/3782/17, постанова Першого апеляційного адмінсуду від 18.12.18 р. у справі № 805/3173/17-а;

• ЄСВ — постанови ВС від 11.12.18 р. у справі № 804/444/16, від 14.11.18 р. у справі № 805/3665/16-а, від 02.10.18 р. у справі № 826/13383/17, від 21.02.18 р. у справі № 813/1008/16, від 20.02.18 р. у справі № 816/591/16.

В усіх цих ситуаціях суди доходять аналогічних висновків: штрафні санкції за порушення строків сплати погодженої суми грошового зобов’язання, які передбачені п. 126.1 ПКУ, застосовуються тільки у разі фактичної несплати (несвоєчасної сплати) грошового зобов’язання.

Тому для підтвердження факту несплати погодженої суми грошового зобов’язання необхідно встановити, що у визначений законодавством строк платник не здійснював дії, спрямовані на перерахування погодженого зобов’язання до бюджету.

Як роз’яснюють суди, вчинення помилки при перерахуванні погодженого зобов’язання до бюджету у встановлений законодавством строк усе-таки повинне кваліфікуватися саме як дія платника, хоча й помилкова.

А дії, які не містять ознак бездіяльності платника при сплаті погодженої суми грошового зобов’язання, не можуть бути підставою для застосування негативних наслідків, передбачених законодавством (штрафних санкцій і пені).

Допущена платником помилка не свідчить про несплату необхідної суми податку/ЄСВ у визначений законодавством строк і не викликає негативних наслідків для відповідного бюджету й держави загалом. Інакше кажучи, помилкове зазначення іншого розрахункового рахунку не є правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми податку/ЄСВ у строк, установлений законодавством.

Тим більше, якщо згодом платник самостійно виявив цю помилку і вжив відповідних заходів щодо спрямування грошових коштів на належний рахунок.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно