Теми статей
Обрати теми

Кабмін рекомендує… перенесення робочих днів — 2019

Біляєва Олена, експерт з питань оплати праці
Друк
«Безглуздий відпочинок стомлює гірше за роботу». Проблемою «толкового» відпочинку традиційно переймається КМУ. Для цього він щорічно «тасує» суботи з робочими днями, утворюючи таким чином декілька «мікроканікул». Якщо ви вирішили дотримуватися рекомендацій уряду, ця стаття для вас.

Чим передбачене?

Цього року — розпорядженням КМУ від 10.01.19 р. № 7-р.

Цікаво, що у 2019 році перенесення стосуватимуться тільки Великоднів (що плавно переходять у травневі) і новорічних свят.

Кабмін рекомендував робочі дні у 2019 році переносити так:

30 квітня (вівторок) → 11 травня (субота);

30 грудня (понеділок) → 21 грудня (субота);

31 грудня (вівторок) → 28 грудня (субота).

Зверніть увагу! Перенесення можливе тільки для працівників, яким установлено 5-денний робочий тиждень з двома вихідними днями. Для 6-денки це не передбачено.

Право, а не обов’язок

Роботодавець, оцінивши для себе і своїх працівників плюси та мінуси такого перенесення, може прийняти рішення перенести ці дні або не переносити їх узагалі.

Загалом, обговорюване перенесення робочих днів — справа суто добровільна.

У цьому випадку можливі такі варіанти дій роботодавця:

1) перенести всі дні на рекомендовані КМУ;

2) перенести частину днів з рекомендованих КМУ;

3) повністю або частково перенести рекомендовані КМУ дні, але на зручніші для роботодавця;

4) взагалі не враховувати згадувані рекомендації Кабміну, тобто ігнорувати їх і працювати за своїм графіком.

Оформлюємо перенесення

Щоб перенести повністю або частково робочі дні, необхідно дотриматися визначеної процедури.

Крок 1. Роботодавець приймає рішення про перенесення робочих днів. Ініціатива при цьому може проявлятися і від працівників.

Крок 2. Роботодавець видає наказ (розпорядження) про перенесення вихідних і робочих днів не пізніше ніж за 2 місяці до такого перенесення.

Так, правильно буде видати наказ не пізніше:

28.02.19 р. — для перенесення з 30 квітня на 11 травня;

18.10.19 р. — для перенесення 30 і 31 грудня на 21 і 28 грудня відповідно.

Крок 3. Роботодавець інформує співробітників про новий графік роботи. Радимо вивісити наказ (розпорядження) в доступному місці для ознайомлення працівників з ним. Можна доручити керівникам підрозділів підприємства ознайомити з ним своїх підлеглих.

Але в будь-якому разі про перенесення робочих днів працівників потрібно повідомити, оскільки невихід ними на роботу в перенесену суботу може розцінюватися як прогул.

На що вплине перенесення

1. Змінюється графік роботи і норма робочого часу в місяцях, у яких введено перенесення робочих днів. У 2019 році після перенесення змінюється графік роботи і норма часу у квітні і травні.

Так, якщо 30 квітня буде перенесено на 11 травня, то при 5-денному робочому тижні і 8-годинному робочому дні норма часу:

• у квітні зменшиться і становитиме 20 роб. дн. або 160 год (було 21 роб. дн. або 167 год);

• у травні — навпаки збільшиться і становитиме 22 роб. дн. або 174 год (було 21 роб. дн. або 167 год).

Інші перенесення відбуваються в межах одного місяця — грудня, а тому не впливають на місячну норму часу.

Загалом, за рік перенесення робочих днів не вплинуть ані на тривалість робочого часу, ані на фонд зарплати, ані на обсяги виробництва тощо.

2. Виходити на роботу і надавати відпустки потрібно за зміненим у зв’язку з перенесенням робочих днів графіком роботи.

Так, якщо працівник перебував у відпустці в день, який для відпрацювання переноситься на суботу, то, вийшовши з відпустки, працівник повинен працювати в цю перенесену суботу. І якщо він не вийде на роботу в суботу, це може бути кваліфіковано як прогул.

Наприклад, працівник з 22.04.19 р. по 03.05.19 р. перебував у відпустці. У цьому випадку він повинен відпрацювати перенесений день у суботу 11 травня. А ось 30 квітня для нього є днем відпустки (це вихідний день, який включається в дні відпустки).

Що стосується оплати лікарняних, то з нею зараз жодних проблем не виникає, оскільки з 04.07.15 р. оплаті підлягають календарні (а не робочі) дні тимчасової непрацездатності.

Незалежно від того, чи були в періоді непрацездатності святкові, вихідні або неробочі дні, їх усі оплачують однаково.

Важливо! Якщо, наприклад, останній день непрацездатності припав на 10 травня, працівник повинен приступити до роботи 11 травня (в суботу), оскільки у зв’язку з перенесенням цей день є робочим.

3. У разі направлення працівника у відрядження може виникнути ситуація, коли графік роботи підприємства, що направило працівника у відрядження, не збігається з графіком роботи підприємства, куди його відрядили.

Наприклад, на підприємстві, де працює працівник, 21 грудня — вихідний день (рішення про перенесення не приймалося), але при цьому цього дня його відрядили на інше підприємство, де цей день є робочим.

Так от, у загальному випадку на працівника поширюється режим роботи того підприємства, куди його відрядили. При цьому якщо працівник спеціально відряджається для роботи у вихідний, святковий або неробочий день, його роботу оплачують у грошовій формі в подвійному розмірі або надають інший день відпочинку (ст. 72 КЗпП, пп. 8 та 9 Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну від 13.03.98 р. № 59).

4. Тривалість робочого дня в суботу має дорівнювати тривалості робочого дня, за який проводиться відпрацювання.

Так, у суботу 21 грудня працівник повинен відпрацювати 8 год, оскільки це відпрацювання за 30 грудня (8-годинний робочий день). А ось 11 травня і 28 грудня потрібно працювати на годину менше (7 годин), як у передсвяткові дні 30 квітня і 31 грудня відповідно.

5. У табелі обліку використання робочого часу дні, які переносяться (30 квітня, 30 і 31 грудня), зазначаєте як вихідні (для працівників, що перебували у відпустці, — як відпустку).

А дні, коли проводиться відпрацювання (суботи 11 травня, 21 і 28 грудня) — як робочі дні (проставляєте години (дні) роботи).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі