Теми статей
Обрати теми

Підпис у ПН не збігається з ЕЦП: як бути?

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
До нашої редакції надійшов лист читачки з проханням роз’яснити таку ситуацію. На підприємстві два співробітники мають право складання ПН — головний бухгалтер і бухгалтер, і в обох зареєстровані належним чином ЕЦП. Сталося так, що склав ПН бухгалтер, а зареєструвала в ЄРПН головний бухгалтер зі своїм ЕЦП. Як правильно поводитися з такими ПН?
податкова накладна

Упевнені, що ця проблема цікавить багатьох, тому давайте з нею розберемося.

Позиція податківців

Податківці вже давно дотримуються своєї позиції: ЕЦП, що накладається на ПН при її реєстрації в ЄРПН, і підпис, що скріплює цю ПН при її видачі покупцю, повинні належати одній і тій самій особі, якій делеговано право підпису ПН (лист ДФСУ від 28.03.2013 р. № 7454/7/15-33-17-04, лист ДФСУ від 17.02.2015 р. № 5292/7/99-99-19-03-02-17). Інакше кажучи, П. І. Б. упорядника ПН (зазначені в полі «ініціали та прізвище особи, яка склала податкову накладну») і П. І. Б. особи, що наклала ЕЦП на неї, повинні збігатися. Утім, ні в одній своїй консультації фіскали прямо не сказали, що розбіжність підписів у ПН позбавляє права покупця на ПК за такою ПН.

Водночас числена судова практика свідчить про те, що при перевірці податківці «на місцях» не упускають можливості «забракувати» ПН при виявленні розбіжностей в підписах.

Позиція судів

Суди вважають, що ПКУ, Порядок № 1129*, Порядок ведення ЄРПН** не ототожнюють укладача ПН і особу, уповноважену підписувати ПН (постанова Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.03.2015 р. у справі № 819/4/15-а, постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.05.2015 р. у справі № 876/5118/14***). Головне, щоб ПН була підписана особою, уповноваженою на її підписання (що власне й випливає з п. 201.1 ПКУ), а хто її склав — справа другорядна. Так, наприклад, якщо згідно з наказом уповноваженими на підписання ПН є головний бухгалтер і заступник головного бухгалтера, то всі ПН, виписані від імені підприємства, скріплені ЕЦП головного бухгалтера або заступника головного бухгалтера, є належним чином оформленими (постанова окружного адміністративного суду м. Києва від 27.02.2015 р. у справі № 826/19847/14).

* Порядок заповнення податкової накладної в редакції наказу Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1129.

** Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246.

*** З текстами судових рішень можна ознайомитися в Єдиному державному реєстрі судових рішень (http://reyestr.court.gov.ua).

ВАСУ також вважає, що наявність різних підписів на ПН не робить ПН недійсною (постанови ВАСУ від 08.07.14 р. у справі № К/800/11634/14, від 26.05.14 р. № К/800/34980/13).

Більше того, суди, посилаючись на п. 7 Порядку ведення ЄРПН, зазначають, що саме податковий орган зобов’язаний здійснити перевірку ЕЦП, що накладається на ПН (постанова Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.06.2015 р. у справі № 822/1702/15).

img 1

У цілому суди схильні вважати: оскільки ПН зареєстрована в ЄРПН, отже, правильність її оформлення вже перевірена.

Також суди звертають увагу не те, що покупець не зобов’язаний перевіряти відповідність підписів у ПН:

«податковим законодавством не передбачено жодних юридичних та/або технічних можливостей здійснювати контроль за діями постачальника при реєстрації податкових накладних, ідентифікувати посадову особу продавця, яка наклала електронний цифровий підпис, і перевіряти її повноваження» (ухвала Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.07.2015 р. у справі № 822/1702/15, ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.06.2015 р. у справі № 819/999/14-а).

img 2

Утім, податківці вважають, що в покупця є можливість звірити підписи в ПН. Укладача ПН можна побачити на самій ПН, а хто поставив ЕЦП, можна дізнатися з квитанції, що підтверджує реєстрацію ПН в ЄРПН.

Як діяти бухгалтеру?

По можливості, краще контролювати, щоб укладач ПН і особа, яка накладає ЕЦП на ПН, збігалися (як хочуть це бачити податківці). Щоб не допустити «розбіжностей», радимо:

— або оформити ЕЦП на кожного працівника, якому делеговано право складати ПН. Кожен з таких працівників реєструватиме свої ПН в ЄРПН;

— або в усіх ПН зазначати дані працівника, який зобов’язаний реєструвати ПН у ЄРПН.

Якщо невідповідності є в уже складених ПН, то обережним платникам можна порадити скласти «виправляючі» РК до таких ПН. Заповнювати їх потрібно так:

— у шапці — повторити всі дані ПН;

— табличну частину — не заповнювати (роз’яснення в розділі 101.19 ЗІР).

У полі, призначеному для даних особи, яка склала ПН, потрібно вписати дані тієї особи, чий ЕЦП було накладено на ПН при реєстрації її в ЄРПН.

РК складається датою виявлення помилки. Оскільки сума ПДВ у результаті виправлення помилки не змінюється, цей РК реєструє продавець і надсилає його покупцю. Після складання такого РК ПК покупця вже точно нічого загрожувати не буде.

img 3

Складання такого РК ніяк не вплине на період відображення ПК у покупця. Адже помилка не зачіпає обов’язкові реквізити ПН і не є істотною.

Хоча, враховуючи числену судову практику, можна й не виправляти такі ПН (адже жодної помилки платник не допускав). А для податківців як аргументи при перевірці можна навести аргументи судів і консультації самих же податківців (у жодній з них, як ми вже зазначали, немає жодного слова про те, що при невідповідності підписів ПН вважається недійсною і позбавляє покупця права на податковий кредит).

m.kazanova@buhgalter911.com

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі