(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
11/12
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Серпень , 2015/№ 34

Підпис у ПН не збігається з ЕЦП: як бути?

http://tinyurl.com/yxbs7y5t
До нашої редакції надійшов лист читачки з проханням роз’яснити таку ситуацію. На підприємстві два співробітники мають право складання ПН — головний бухгалтер і бухгалтер, і в обох зареєстровані належним чином ЕЦП. Сталося так, що склав ПН бухгалтер, а зареєструвала в ЄРПН головний бухгалтер зі своїм ЕЦП. Як правильно поводитися з такими ПН?
податкова накладна

Упевнені, що ця проблема цікавить багатьох, тому давайте з нею розберемося.

Позиція податківців

Податківці вже давно дотримуються своєї позиції: ЕЦП, що накладається на ПН при її реєстрації в ЄРПН, і підпис, що скріплює цю ПН при її видачі покупцю, повинні належати одній і тій самій особі, якій делеговано право підпису ПН (лист ДФСУ від 28.03.2013 р. № 7454/7/15-33-17-04, лист ДФСУ від 17.02.2015 р. № 5292/7/99-99-19-03-02-17). Інакше кажучи, П. І. Б. упорядника ПН (зазначені в полі «ініціали та прізвище особи, яка склала податкову накладну») і П. І. Б. особи, що наклала ЕЦП на неї, повинні збігатися. Утім, ні в одній своїй консультації фіскали прямо не сказали, що розбіжність підписів у ПН позбавляє права покупця на ПК за такою ПН.

Водночас числена судова практика свідчить про те, що при перевірці податківці «на місцях» не упускають можливості «забракувати» ПН при виявленні розбіжностей в підписах.

Позиція судів

Суди вважають, що ПКУ, Порядок № 1129*, Порядок ведення ЄРПН** не ототожнюють укладача ПН і особу, уповноважену підписувати ПН (постанова Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.03.2015 р. у справі № 819/4/15-а, постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.05.2015 р. у справі № 876/5118/14***). Головне, щоб ПН була підписана особою, уповноваженою на її підписання (що власне й випливає з п. 201.1 ПКУ), а хто її склав — справа другорядна. Так, наприклад, якщо згідно з наказом уповноваженими на підписання ПН є головний бухгалтер і заступник головного бухгалтера, то всі ПН, виписані від імені підприємства, скріплені ЕЦП головного бухгалтера або заступника головного бухгалтера, є належним чином оформленими (постанова окружного адміністративного суду м. Києва від 27.02.2015 р. у справі № 826/19847/14).

* Порядок заповнення податкової накладної в редакції наказу Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1129.

** Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246.

*** З текстами судових рішень можна ознайомитися в Єдиному державному реєстрі судових рішень (http://reyestr.court.gov.ua).

ВАСУ також вважає, що наявність різних підписів на ПН не робить ПН недійсною (постанови ВАСУ від 08.07.14 р. у справі № К/800/11634/14, від 26.05.14 р. № К/800/34980/13).

Більше того, суди, посилаючись на п. 7 Порядку ведення ЄРПН, зазначають, що саме податковий орган зобов’язаний здійснити перевірку ЕЦП, що накладається на ПН (постанова Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.06.2015 р. у справі № 822/1702/15).

У цілому суди схильні вважати: оскільки ПН зареєстрована в ЄРПН, отже, правильність її оформлення вже перевірена.

Також суди звертають увагу не те, що покупець не зобов’язаний перевіряти відповідність підписів у ПН:

«податковим законодавством не передбачено жодних юридичних та/або технічних можливостей здійснювати контроль за діями постачальника при реєстрації податкових накладних, ідентифікувати посадову особу продавця, яка наклала електронний цифровий підпис, і перевіряти її повноваження» (ухвала Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.07.2015 р. у справі № 822/1702/15, ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.06.2015 р. у справі № 819/999/14-а).

Утім, податківці вважають, що в покупця є можливість звірити підписи в ПН. Укладача ПН можна побачити на самій ПН, а хто поставив ЕЦП, можна дізнатися з квитанції, що підтверджує реєстрацію ПН в ЄРПН.

Як діяти бухгалтеру?

По можливості, краще контролювати, щоб укладач ПН і особа, яка накладає ЕЦП на ПН, збігалися (як хочуть це бачити податківці). Щоб не допустити «розбіжностей», радимо:

— або оформити ЕЦП на кожного працівника, якому делеговано право складати ПН. Кожен з таких працівників реєструватиме свої ПН в ЄРПН;

— або в усіх ПН зазначати дані працівника, який зобов’язаний реєструвати ПН у ЄРПН.

Якщо невідповідності є в уже складених ПН, то обережним платникам можна порадити скласти «виправляючі» РК до таких ПН. Заповнювати їх потрібно так:

— у шапці — повторити всі дані ПН;

— табличну частину — не заповнювати (роз’яснення в розділі 101.19 ЗІР).

У полі, призначеному для даних особи, яка склала ПН, потрібно вписати дані тієї особи, чий ЕЦП було накладено на ПН при реєстрації її в ЄРПН.

РК складається датою виявлення помилки. Оскільки сума ПДВ у результаті виправлення помилки не змінюється, цей РК реєструє продавець і надсилає його покупцю. Після складання такого РК ПК покупця вже точно нічого загрожувати не буде.

Складання такого РК ніяк не вплине на період відображення ПК у покупця. Адже помилка не зачіпає обов’язкові реквізити ПН і не є істотною.

Хоча, враховуючи числену судову практику, можна й не виправляти такі ПН (адже жодної помилки платник не допускав). А для податківців як аргументи при перевірці можна навести аргументи судів і консультації самих же податківців (у жодній з них, як ми вже зазначали, немає жодного слова про те, що при невідповідності підписів ПН вважається недійсною і позбавляє покупця права на податковий кредит).

m.kazanova@buhgalter911.com

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
податкова накладна, ЕЦП додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті