Адмінштраф за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК: податківці здають позиції

В обраному У обране
Друк
Сумцова Ольга, податковий експерт, o.sumcova@buhgalter911.com
Бухгалтер 911 Грудень, 2015/№ 49
Хто б міг подумати? Буквально днями з’явився свіжий лист податківців № 24784* з хорошими новинами для всіх платників ПДВ. Податківці «відмовилися» від застосування адмінштрафу за прострочення реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Що ж конкретно вони роз’яснили?
реєстрація ПН, відповідальність

* Лист ДФСУ від 20.11.2015 р. № 24784/6/99-99-10-03-02-15.

Насамперед нагадаємо, що про застосування адмінштрафу за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК (причому не має значення яких: як тих, які видаються покупцям, так і тих, які не видаються покупцям, і РК до них) почали говорити після того, як у ЗІР з’явилася відповідна консультація.

До речі, «висить» вона там досі (категорія 101.31). У ній зазначено: «У разі недотримання платником ПДВ вимог щодо строків реєстрації ПН в ЄРПН до посадовців підприємства застосовується адміністративна відповідальність, передбачена ст. 1631 КпАП».

Нагадаємо: штраф за цією статтею становить від 5 до 10 нмдг (від 85 до 170 грн.), а у разі повторного притягнення протягом року — від 10 до 15 нмдг (від 170 до 255 грн.). Заперечувати податківцям було досить складно хоча б тому, що в чинному законодавстві немає визначення терміна «податковий облік».

Однак, на щастя, податківці змінили свою позицію щодо адмінштрафу. Так, у  листі № 24784 говориться: якщо несвоєчасна реєстрація ПН не вплинула на показники декларації з ПДВ (тобто ПЗ за такою ПН уключені своєчасно до декларації — у періоді виникнення ПЗ), то підстав вважати, що платник порушує порядок ведення податкового обліку, немає. Відповідно адмінштраф за ст. 1631 КпАП не застосовується.

Ну хоч із цим розібралися, і за те спасибі.

Оскільки відсутність факту реєстрації ПН в ЄРПН за умови відображення сум ПДВ за такою ПН у податкових зобов’язаннях звітного періоду не впливає на декларування платниками податкових зобов’язань з ПДВ за відповідний звітний період, то порушення строку реєстрації ПН в ЄРПН не буде порушенням порядку ведення податкового обліку ( лист № 24784).

Звернемо увагу і на «свіже» судове рішення, яким платником уже оскаржувався адмінпротокол, складений податківцями за фактом несвоєчасної реєстрації ПН. До речі, як випливає з тексту судового рішення, податківці склали протокол на адмінштраф уже відразу за підсумками камеральної перевірки декларації з ПДВ. Так от, суд установив, що реєстрація чи нереєстрація ПН не впливає на дані бухгалтерського та податкового обліку. А тому несвоєчасна реєстрація ПН/РК в ЄРПН сама собою не свідчить про порушення порядку ведення податкового обліку (постанова апеляційного суду Запорізької області від 07.08.2015 р. у справі № 337/2031/15-п).

o.sumcova@buhgalter911.com

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити