«Господарська» вода чи ні: не важливо
Податківці так і не відповіли, чи є витрати на бутильовану питну воду для працівників «господарськими», чи ні (це залишається важливим для цілей ПДВ-обліку, на що якраз і було зроблено наголос у запитанні). Проте абсолютно справедливо зазначили, що для податку на прибуток у питанні формування витрат на питну воду не буде жодних розбіжностей з бухобліком (а для бухоблікових витрат «господарність» не має значення).
Коригувань податкових різниць ПКУ у цьому випадку не передбачає. Але й така (хоч і не зовсім повна) відповідь все одно дуже важлива!
Податківці тим самим підтвердили участь у формуванні об’єкта обкладення податком на прибуток і тих витрат, які у старому (дореформеному) ПКУ ми звикли вважати негосподарськими.
Відповідно, як у високодохідних, так і в малодохідних платників витрати на бутильовану воду відображаються за правилами бухобліку. А там: (1) за фактом оприбутковування бутильованої води її вартість (разом з витратами на доставку) ставимо в запаси (на субрахунку 209 «Інші матеріали»); (2) у періоді її передання на місця споживання — списуємо у витрати (91, 92, 93, 949 — залежно від того, працівники якого підрозділу споживають воду).
«Нерухомподаток»: правила віднімання
З історією питання ви могли ознайомитися у статті «Обліковуємо податок на нерухомість: і знову підводе каміння…» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 12. Переказувати всі його перипетії тут сенсу немає. Зупинимося тільки на двох вузлових моментах, які сьогодні роз’яснили податківці (див. запитання 1.2 листа № 11999).
1. Зменшувати податок на прибуток за 2015 рік річникам можна в тому числі на суму податку на нежитлову нерухомість, нараховану за IV квартал 2015 року, але за умови його сплати у 2016 році у строк, установлений ПКУ, тобто до 30.01.2016 р.
Утім, не до кінця зрозуміла причина такої суворості щодо сплати податку саме до 30.01.2016 р. Чому ми не можемо зменшити податок на прибуток 2015 року, якщо сплатимо податок на нерухомість, нехай і з запізненням, але до подання прибуткової декларації (наприклад, 02.02.2016 р.). Адже контролери визнають правомірність обліку платежів, що виходять за межі звітного періоду. Можливо, прив’язка до цієї дати зумовлена тільки текстом запитання.
У зв’язку з цим податковоприбуткову декларацію краще подавати вже після сплати останнього платежу з податку на нерухомість за відповідний звітний період.
А як бути тим прибутківцям, від яких п. 57.1 ПКУ вимагає подати «внутрішньорічні» декларації з цього податку? На жаль, про них податківці не сказали нічого.
На нашу думку, їм слід діяти аналогічно: податок на прибуток, що підлягає сплаті за такі періоди, теж можна зменшувати на суму нарахованого та сплаченого податку на нерухомість за ці самі періоди.
2. Як бути з проблемою подвійного зменшення податку на прибуток на суми «нерухомо-нежитлового» податку: один раз — через витрати, а другий — за допомогою «зменшуючого» п. 137.5 ПКУ (безпосереднє зменшення суми податку на прибуток).
Як наголошується в листі № 11999, коригування фінансового результату, визначеного за даними бухгалтерського обліку, на суму податку на нерухоме майно розд. III ПКУ не передбачено.
Виходить, контролери не побачили в такому задвоєнні нічого страшного? Підхід зовсім не фіскальний. Що ж, чудово!
Наднормативні витрати на ПММ
Ще в одній відповіді податківців із листа № 11999 (див. запитання 1.3) підтверджено принцип невиключення витрат, які у старому ПКУ ми звикли вважати негосподарськими. Це наднормативні витрати на ПММ. Якщо наднормативна витрата палива буде підтверджена документально (є первинний документ, що свідчить про госпооперації та пробіг авто), то жодних проблем у відображенні таких витрат у бухобліку не буде. Відповідно вони правомірно сформують фінрезультат до оподаткування. Причому високодохідникам коригувати такий фінрезультат не потрібно.
ПКУ не передбачає різниць, які б збільшували фінрезультат на негоспвитрати.
До витрат уключаються всі ПММ (як у межах норм, так і понад), використані для службового автомобіля ( п. 5 П(С)БО 16 «Витрати»).
Якщо фактична витрата палива менше або дорівнює нормативній, то ПММ списуються в розмірі фактичної витрати палива. Залежно від мети використання автотранспорту робимо запис: Дт рахунків 15, 20, 23 або 28, а також рахунків 91, 92, 93 і 949 — Кт 203 «Паливо». У свою чергу, сума перевитрати ПММ (те, що понад норму) належить у бухобліку до інших операційних витрат і списується на субрахунок 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей».
Аванси філій не пропадуть
У відповіді податківців із листа (див. запитання 2.4), що коментується, спостерігаються одразу два позитивні моменти для платників податку на прибуток, які мали станом на 31.12.2014 р. філії та сплачували податок на прибуток консолідовано.
По-перше, податківці справедливо роз’яснили, що в Розрахунку податкових зобов’язань сплати консолідованого податку на прибуток за 2014 рік визначати щомісячні аванси, які підлягають сплаті в березні 2015 року — травні 2016 року, не треба.
По-друге, філіальні аванси, сплачені за місцем реєстрації головного підприємства і відокремлених підрозділів у січні та лютому 2015 року (ті, які розраховані в консолідованій декларації та Розрахунку за 2013 рік), можна зарахувати в рахунок зменшення податкових зобов’язань з податку на прибуток за 2015 рік (див. також «Вісник. Право знати все про податки та збори», 2015, № 19, с. 46).
Правда, добре? Кращого й не варто було чекати.
Підприємство, визначаючи фінрезультат до оподаткування, зможе не тільки врахувати діяльність філії, а й зменшити податкові зобов’язання сплачених авансів. А ось якщо податкових зобов’язань буде недостатньо, то надмірно сплачені авансові внески філії підприємство може повернути за процедурою, прописаною у ст. 43 ПКУ.