(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
2/12
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Липень , 2015/№ 31

Коригування відпускних: базові правила

Підвищення зарплати — це добре. Але! При нарахуванні відпускних у розрахунку може брати участь і зарплата до підвищення. Виходить, що відпочивати «невигідно» і, щоб не втратити «грошики», потрібно відмовлятися від відпочинку? Ні в якому разі! Законодавці все продумали і зобов’язали роботодавців коригувати виплати, що враховуються при розрахунку середньої зарплати, якщо в розрахунковому періоді було підвищення заробітку. Потрібну інформацію за темою ми вже для вас приготували.
відпускні, підвищення окладу (тарифної) ставки

Не май 100 друзів, а май... Порядок № 100

Як ми вже зазначили, у разі підвищення тарифних ставок і посадових окладів згідно з актами законодавства та/або рішеннями, передбаченими колективним договором, щоб не допустити зниження середньої зарплати при розрахунку відпускних, роботодавці зобов’язані коригувати виплати, що враховуються при розрахунку середньої зарплати та нараховані до такого підвищення, на коефіцієнт їх підвищення. Такий обов’язок закріплено в п. 10 Порядку № 100.*.

* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.

У яких же випадках потрібно проводити коригування? Відповіді в таблиці.

Коригування виплат при розрахунку відпускних: так/ні

Коригуванню «ТАК», якщо:

Коригуванню «НІ», якщо:

— оклад (тарифну ставку) підвищено в розрахунковому періоді, за який здійснюється розрахунок середньої зарплати

— оклад (тарифну ставку) підвищено у зв’язку з присвоєнням працівнику вищого розряду, переведенням на іншу, більш високооплачувану роботу (посаду) тощо (абз. 3 п. 10 Порядку № 100)*

* Якщо в розрахунковому періоді, крім підвищення окладу у зв’язку з підвищенням працівника на посаді, були підвищення окладів за рішеннями, передбаченими в колективних договорах або згідно з актами законодавства, коригування проводиться.

— оклад підвищено під час перебування працівника у відпустці*. У цьому випадку коригування середньої зарплати та донарахування відпускних здійснюються за період з дня підвищення посадових окладів (тарифних ставок) (абз. 2 п. 10 Порядку № 100)

— у розрахунковому періоді або в періоді, впродовж якого за працівником зберігався середній заробіток, відбулося підвищення тарифних ставок (посадових окладів) тільки окремим категоріям працівників (див. лист Мінпраці від 03.08.2005 р. № 18-441-1)

* Подібне донарахування проводять і в тому випадку, коли працівник одразу після відпустки звільняється, а в період його перебування у відпустці відбулося підвищення окладів (див. лист Мінпраці від 24.10.2008 р. № 696/13/84-08).

— місячний оклад (тарифна ставка) прив’язаний до розміру мінзарплати, і підвищують його у зв’язку з її підвищенням згідно з чинним законодавством

— у разі зниження працівникам розміру посадових окладів (тарифних ставок) (див. консультацію в газеті «Праця і зарплата», 2012, № 2, с. 19)

Увага! Коригувати необхідно всі виплати, які було нараховано в розрахунковому періоді та які враховуються при обчисленні середньої заробітної плати за проміжок часу до підвищення, а не тільки оклад (тарифну ставку). У тому числі коригуванню підлягають суми нарахованих премій, допомоги по тимчасовій непрацездатності, індексації заробітної плати (див. консультацію співробітників Мінсоцполітики в газеті «Праця і зарплата», 2013, № 1, с. 11).

Механізм коригування

Не так страшне коригування, як його малюють. Спершу визначаєте коефіцієнт коригування. Для цього оклад (тарифну ставку), установлений працівнику після підвищення, ділять на оклад (тарифну ставку), що був у працівника до підвищення. Якщо зарплата підвищувалася кілька разів, то розраховують декілька коефіцієнтів.

Коефіцієнти коригування розраховують для кожного працівника окремо за кожним випадком підвищення окладу.

Приклад 1. Розрахунковий період — липень 2014 року — серпень 2015 року. Протягом розрахункового періоду посадовий оклад працівника підвищувався тричі: у вересні та листопаді 2014 року, у лютому 2015 року.

У такому разі виплати за період липень — серпень 2014 року коригуємо на коефіцієнти підвищення окладу у вересні, листопаді 2014 року та в лютому 2015 року. Виплати за період вересень — жовтень 2014 року коригуємо на коефіцієнти підвищення окладу в листопаді 2014 року і в лютому 2015 року, а виплати в листопаді 2014 року — січні 2015 року — тільки на коефіцієнт підвищення окладу в лютому 2015 року. Виплати за лютий і серпень 2015 року не коригують, оскільки їх розраховано виходячи з підвищеного окладу.

Розрахований коефіцієнт (коефіцієнти) множать на виплати за період до підвищення. Виходячи з відкоригованої таким чином зарплати визначають середню зарплату для розрахунку відпускних.

Розглянемо приклад.

Приклад 2. Працівнику надається щорічна відпустка з 25.08.2015 р. тривалістю 24 календарні дні. Розрахунковим періодом є серпень 2014 року — липень 2015 року. Протягом розрахункового періоду заробітна плата працівника підвищувалася двічі:

з 01.12.2014 р. — у зв’язку з підвищенням його посадового окладу;

з 01.07.2015 р. — у зв’язку з переведенням на більш високооплачувану посаду.

Оклад працівника становив:

з серпня по листопад 2014 року (включно) — 2500 грн.;

з грудня 2014 року по червень 2015 року (включно) — 2800 грн.;

з липня 2015 року — 3500 грн.

У розрахунковому періоді працівнику було нараховано виплати в таких розмірах:

з серпня по листопад 2014 року: зарплата — 10000 грн., премія — 1430 грн. і матдопомога, нарахована у вересні, — 1000 грн.;

з грудня 2014 року по червень 2015 року: зарплата — 19600 грн., премія — 1850 грн. (усього 21450 грн.);

у липні 2015 року: зарплата — 3500 грн. і премія — 130 грн. (усього 3630 грн.).

З 01.09.2015 р. згідно з положеннями колективного договору оклади працівників підприємства буде підвищено на 10 %. Оклад працівника становитиме 3850 грн.

Одразу зазначимо, що коригування зарплати у зв’язку з підвищенням окладу в липні 2015 року не здійснюється, оскільки таке підвищення було пов’язане з переведенням працівника на більш високооплачувану посаду.

Визначимо коефіцієнт, на який коригується зарплата для розрахунку відпускних у зв’язку з підвищенням окладу з грудня 2014 року: 2800 : 2500 = 1,12.

Коригуємо заробіток за серпень — листопад 2014 року (10000 грн. + 1430 грн.) на коефіцієнт підвищення окладу у грудні 2014 року: 11430 х 1,12 = 12801,60 (грн.).

Урахуйте: матеріальна допомога, нарахована у вересні 2015 року (1000 грн.), не враховується при розрахунку середньої зарплати для визначення суми відпускних, тому відкоригований заробіток визначають без цієї суми.

Визначимо суму відкоригованого заробітку за 12 місяців: 12801,60 + 21450 + 3630 = 37881,60 (грн.).

Кількість календарних днів за розрахунковий період без урахування святкових і неробочих днів: 365 - 10 = 355 (к. дн.),

де 365 — загальна кількість календарних днів у розрахунковому періоді;

10 — кількість святкових і неробочих днів, що припадають на розрахунковий період.

Не забувайте, що у 2015 році додано ще один святковий день — 14 жовтня. Але за минулі періоди ми його не враховуємо!

Розрахуємо середньоденний заробіток: 37881,60 : 355 = 106,71 (грн./дн.).

У зв’язку зі збільшенням окладу з 01.09.2015 р. на 10 % необхідно відкоригувати суму середньої заробітної плати, що виплачується за 17 днів відпустки, які припадають на вересень 2015 року, на коефіцієнт 1,1. Отже, сума середньої зарплати з урахуванням коефіцієнта підвищення заробітної плати у вересні 2015 року становить:

106,71 х 1,1 = 117,38 (грн.).

Сума відпускних становитиме:

106,71 х 7 + 117,38 х 17 = 2742,43 (грн.).

Урахуйте: на госпрозрахункових підприємствах коригування зарплати та інших виплат здійснюється з урахуванням їх фінансових можливостей (абз. 1 п. 10 Порядку № 100). Тобто в разі тяжкого фінансового стану небюджетники можуть зменшити коефіцієнт коригування, видавши наказ (розпорядження) про застосування нижчого коефіцієнта коригування.

Наказ (розпорядження) має узгоджуватися з профспілковою організацією підприємства або іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (див. листи Мінпраці від 05.12.2005 р. № 06-4/165, від 15.10.2007 р. № 250/06/186-07).

Проте не здійснювати коригування взагалі таке підприємство не має права (див. лист Мінпраці від 24.10.2008 р. № 696/13/84-08).

Усе просто, а головне, відповідно до законодавства!

відпускні додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті