Теми статей
Обрати теми

Книги ППЄПов: готівкові нюанси

Олеся Александрова, податковий експерт, о.alexandrova@buhgalter911.com
У минулому номері журналу «Бухгалтер 911» ми розглянули нові форми Книги обліку доходів (і витрат), які «презентував» ППЄПам Мінфін, а також порядок їх ведення. Але є два нюанси, які ми залишили «на закуску», чекаючи набуття чинності наказом № 579* (набув чинності 28.07.2015 р.). Стосуються вони тих ФОП на ЄП, які займаються торгівлею за готівку. Подробиці — далі.
облік у єдиноподатника, Книга обліку доходів і витрат

* Наказ Мінфіну «Про затвердження форм книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат та порядків їх ведення» від 19.06.2015 р. № 579.

Стара Книга — новий порядок і розбиття графи. У наказі № 579 є «перехідна» норма: уже зареєстровані (старі) Книги діють до їх закінчення. Тобто сміливо можна вести їх і далі. Але ми вже робили акцент на тому, що форма Книги хоч і стара, а заповнювати її потрібно вже за новими правилами. Перше — це заповнювати її з копійками. Але крім цього є ще один нюанс. У Порядку заповнення Книг обліку доходів (і витрат) є незрозумілий момент з приводу відображення сум доходу.

img 1

У графах 2 — 6 щодня відображається дохід від провадження господарської діяльності <...> із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема, отримана сума коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги протягом податкового (звітного) періоду у грошовій формі (окремо в готівковій та безготівковій), матеріальній чи нематеріальній формі.

Виходить, зважаючи на нові правила заповнення дохід у графі 2 потрібно записувати загальною сумою за день, але з розбиттям за видами доходу: готівковий та безготівковий?

Якщо вже на те пішло, то Мінфіну логічно було б у самій формі Книги передбачити розбиття графи 2 для готівки та безготівкових розрахунків. Але цього не зроблено.

Однак єдиноподатникам доведеться якось із цієї ситуації викручуватися. Адже вони опинилися у двоякому становищі: з одного боку, їм говорять про те, що заповнювати дохід потрібно загальною сумою за день. На цьому, до речі, наполягає й п.п. 296.1.1 ПКУ. З іншого — Порядок вимагає заповнювати суму доходу з розбиттям. І розумій це як хочеш. Податківці, до речі, теж поки що у ступорі і роз’яснень із цього приводу не дають.

Але, схоже, вони зійдуться на тому, що у графі 2 доведеться окремо узагальнювати суми за готівкою і окремо за безготівковими доходами. Графа 6, на наш погляд, розбиватися на види доходів не повинна.

Знову ж таки питання: як це реалізувати у випадку з електронною Книгою?

Електронна «підстава». Якщо ми ведемо Книгу в електронному вигляді, сам Порядок дозволяє робити в ній записи про суми доходу не пізніше наступного календарного дня. Проте якщо єдиноподатник має справу з доходами в готівковій формі, то запис до електронної Книги такого доходу наступного дня може обернутися проблемою. Річ у тім, що п. 2.6 Положення № 637** вимагає оприбутковувати готівку в день їх надходження. А запис готівкового доходу у Книзі для єдиноподатника якраз є його оприбутковуванням. Отже, рекомендуємо єдиноподатникам готівкові суми записувати в електронну Книгу день у день.

** Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі