ПН і РК на рубежі 01.07.2015 р.: перехідні моменти

В обраному У обране
Друк
Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Бухгалтер 911 Червень, 2015/№ 23
Лічені дні залишилися до 1 липня — дати, коли відбудеться повноцінний запуск електронного адміністрування ПДВ. З цієї ж дати запрацюють і нові правила формування податкового кредиту. У зв’язку з цим у вас напевно виникло запитання: а які правила застосовувати до ПН і РК, що складаються та реєструються на рубежі цієї дати? Відповідь — у цій статті.
електронне ПДВ-адміністрування

Почнемо з приємного. Є легка надія, що тестовий режим СЕА продовжать до 01.01.2016 р. А отже, ще як мінімум півроку можна буде реєструвати ПН і РК буз урахування формули. Відповідний законопроект зареєстрований у ВРУ ( від 26.05.2015 р. № 2960). Причини зрозумілі кожному, хто стикався з СЕА: ще не налагоджене програмне забезпечення, та й формула дає збої (частково вони описані в пояснювальній записці до цього документа).

До речі, цим законопроектом передбачено й лібералізацію за штрафами. Зокрема, нардепи планують відстрочити до 01.01.2016 р. штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН і РК. Причому не тільки в частині мінімального штрафу (10 %), а й у частині інших штрафів, передбачених п. 1201.1 ПКУ. Планується залишити тільки один штраф — за нереєстрацію ПН і РК протягом 180 календарних днів.

Сподіваємося, що цей документ приймуть. Але свіжі ще минулорічні спогади про обіцянку скасувати ПДВ-адміністрування. І тоді теж був зареєстрований законопроект про їх скасування. Щоправда, віз і нині там. Отже, розслаблятися точно не варто.

УВАГА! Незалежно від того, продовжать тестовий режим СЕА чи ні, з 01.07.2015 р. все одно діятиме новий механізм відображення «вхідного» ПДВ за купівлями для неоподатковуваних/негосподарських цілей.

Стисло про цей механізм ми розповідали в попередньому номері журналу*. Суть його полягає в тому, що при отриманні ПН ПК відображається в повному розмірі (незалежно від призначення використання об’єкта). А потім, якщо придбані активи призначені для неоподатковуваної або негосподарської діяльності, відображений ПК компенсується нарахуванням ПЗ.

* Стаття «Готуємося до «повномасштабного»: важливі аспекти впровадження СЕА ПДВ з 01.07.2015 р.» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 22.

Тепер переходимо до розбору перехідних запитань.

Перехідні запитання

Ситуація 1. ПН складено до 01.07.2015 р., але зареєстровано в липні. Чи при її реєстрації враховуватиметься ліміт за формулою?

На жаль, враховуватиметься. Тому таку ПН можна буде зареєструвати тільки в тому випадку, якщо сума ПДВ у ній впишеться в реєстраційний ліміт (якщо, звичайно, ВРУ не прийме зазначений вище законопроект). Адже в  п. 35 підрозд. 2 розд. XX ПКУ вказано, що обмеження по ліміту не поширюється на ПН, які реєструються в період з 01.02.2015 р. до 01.07.2015 р. Як бачите, у ньому немає жодної прив’язки до дати складання ПН, а зазначається тільки про факт реєстрації. Тому, як ми вже зауважили, всі ПН, які реєструватимуться після 01.07.2015 р. (незалежно від дати їх складання), перевірятимуться на відповідність ліміту за формулою.

Тому краще не тягнути з реєстрацією червневих ПН до липня (навіть якщо до закінчення 15-денного строку для їх реєстрації ще далеко). Звичайно, це зменшить ваш ліміт для подальшої реєстрації ПН. Однак вони без обмежень пройдуть реєстрацію зараз.

Ситуація 2. ПН складено до 01.07.2015 р., а зареєстровано із запізненням після цієї дати. Чи буде застосовано 10 %-й штраф на підставі п. 1201.1 ПКУ?

При запізненні в реєстрації ПН до 15 днів штрафу не буде. Адже індульгенція, передбачена п. 35 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ, стосується всіх ПН, складених у період з 01.02.2015 р. до 01.07.2015 р.

Ситуація 3. Отримали ПН, складену до 01.07.2015 р., але зареєстровану після цієї дати. Частина товару з цієї ПН буде використана в оподатковуваних операціях, а частина — ні. Які правила відображення ПК застосовувати?

Тут усе залежить від того, своєчасно чи несвоєчасно буде зареєстровано ПН:

1) ПН буде зареєстрована своєчасно (протягом 15 календарних днів, що настають за датою її складання) — за правилами п. 198.6 ПКУ ПК за нею має формуватися в періоді складання ПН, тобто в червні. А в червні у нас ще діють старі правила формування ПК: він відображається тільки в тій частині, що відповідає частці використання придбаних товарів / послуг / необоротних активів в оподатковуваних операціях;

2) ПН буде зареєстрована несвоєчасно (пізніше 15-денного строку) — покупець відображає ПК у періоді реєстрації ПН ( п. 198.6 ПКУ), тобто в липні. А в цьому періоді працюють уже нові правила формування ПК.

Тому суму ПДВ, зазначену в ПН, відображаємо в повній сумі. Потім на суму, що відповідає частці використання товарів в неоподатковуваних операціях, нараховуємо ПДВ і складаємо ПН (не пізніше останнього дня звітного періоду).

Ситуація 4. ПН, ПК за якою підлягає розподілу, складена в червні. Після 01.07.2015 р. до ПН складено РК. Як проводити такий РК?

Тут потрібно дотримуватися таких правил:

— якщо ПК за «основною» ПН було сформовано за старими правилами, то РК теж проводимо за «старими» правилами;

— якщо ПК за «основною» ПН було сформовано за новими правилами, тоді й ПК за таким РК коригуємо по-новому.

Приклад. Придбали товар на суму 120 грн. (у тому числі ПДВ — 20 грн.). Товар одночасно використовуватиметься в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях. Частка використання в оподатковуваних операціях (ЧВ) — 50 %. Потім до ПН було складено РК, яким суму постачання зменшено до 60 грн. (у тому числі ПДВ — 10 грн.).

Підстава для ПК

Порядок відображення ПК

за старими правилами

за новими правилами

ПК

ПЗ

ПК

ПЗ

ПН

10 грн.

(20 грн. х 50 %)

20 грн.

10 грн.

(20 грн. х 50 %)

РК

-5 грн.

(-10 грн. х 50 %)

-10 грн.

-5 грн.

(РК до ПН, якою було нараховано ПЗ — 10 грн.)

m.kazanova@buhgalter911.com

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити