Солянка запитань щодо реєстрації ПН і РК в ЄРПН

В обраному У обране
Друк
Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Бухгалтер 911 Червень, 2015/№ 25
Тема ПН, здавалося б, є розглянутою вздовж і впоперек. Але все одно залишаються «темні» моменти. У сьогоднішній статті розглянемо найбільш популярні запитання, з якими останнім часом звертаються до нас читачі.
податкові накладні, податковий кредит, ЄРПН

Відлік 15-денного строку для реєстрації ПН

ПН складена 1 липня 2015 року. Колі закінчується 15- денний строк для її реєстрації — 15 чи 16 липня?

Відлік 15-денного строку ведеться з дати, наступної після складання ПН/РК ( абз. 10 п. 201.10 ПКУ). Отже, для ПН/РК, складених 1 липня, останній день цього строку припадає на 16 липня.

Період відображення ПЗ/ПК

В якому періоді відображати ПЗ/ПК, якщо ПН/РК складені в одному місяці, а зареєстровані в ЄРПН в іншому?

Підстава

ПЗ у продавця

ПК у покупця

ПН

Зареєстрована своєчасно (протягом відведених 15 календарних днів з дати її складання)

У періоді складання ПН (виникнення ПЗ)

У періоді складання ПН ( п. 198.2 ПКУ, лист ДФСУ № 5292*)

Приклад. ПН складена 24.06.2015 р., зареєстрована 03.07.2015 р. (15-денний строк не минув). Продавець і покупець відображають ПЗ/ПК за такою ПН у декларації з ПДВ за червень.

Зареєстрована несвоєчасно

У періоді складання ПН (виникнення ПЗ)

У періоді реєстрації продавцем ПН в ЄРПН ( п. 198.6 ПКУ)

Приклад. ПН складена 24.06.2015 р., зареєстрована 24.07.2015 р. (не уклалися в 15-денний строк). Продавець ПЗ відображає в червні, а покупець ПК — у липні.

«Збільшуючий» РК

Зареєстрований своєчасно (протягом відведених 15 календарних днів з дати його складання)

У періоді складання РК незалежно від його реєстрації в ЄРПН —
п. 17 Порядку № 569**

У періоді складання РК

Приклад. РК складений 24.06.2015 р., зареєстрований 07.07.2015 р. Продавець і покупець проводять цей РК червнем.

Зареєстрований несвоєчасно

У періоді складання РК

У періоді реєстрації продавцем РК в ЄРПН ( п. 198.6 ПКУ)

Приклад. РК складений 24.06.2015 р., зареєстрований 15.07.2015 р. Продавець проводить такий РК в червні, а покупець — у липні.

«Зменшуючий» РК

Незалежно від того, своєчасно чи ні РК зареєстрований в ЄРПН

Зменшує ПЗ у періоді реєстрації покупцем РК в ЄРПН ( п. 16 Порядку № 569)

У періоді складання РК незалежно від факту його реєстрації в ЄРПН ( п. 17 Порядку № 569)

Приклад 1. РК складений 30 червня, зареєстрований 2 липня. Покупець ПК зменшує в червні, а продавець ПЗ — у липні.

Приклад 2. РК складений 30 червня, зареєстрований 16 липня. Покупець ПК зменшує в червні, а продавець ПЗ — у липні.

* Лист ДФСУ від 17.02.2015 р. № 5292/7/99-99-19-03-02-17.

** Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 р. № 569.

 

Ще одне важливе запитання: коли проводити ПН, помилка в якій виправляється за допомогою РК? З ПЗ усе зрозуміло: продавець повинен їх показати в періоді виписки ПН. А ось з приводу того, в якому періоді покупцю відображати ПК, свою думка фіскали так і не озвучили.

Тут може бути декілька варіантів:

— відображати ПК за ПН з «помилкою» у періоді складання РК до неї (а якщо він зареєстрований несвоєчасно — у періоді його реєстрації в ЄРПН). Адже лише після цього ПН вважається належним чином оформленою та надає право на ПК;

— після того як РК буде зареєстрований, подати УР до декларації за період, в якому складена ПН*.

* Детальніше про це ви можете прочитати у статті «Лікуємо» ПН: що в декларації з ПДВ» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 14.

Який з варіантів оберуть податківці — передбачити важко.

У другому випадку слід врахувати, що після подання УР на особовому рахунку утворюється переплата, яку не можна буде використовувати для погашення поточних зобов’язань з ПДВ. Цю переплату доведеться повертати на рахунок або пускати в рахунок погашення інших податків.

Щоправда, якщо переплата накопичилася на 01.07.2015 р., на її суму автоматично збільшать ліміт реєстрації та одночасно зменшать суму зобов’язань, задекларовану до бюджету (або збільшать суму від’ємного значення) ( п. 34 підрозд. 2 розд. XX ПКУ).

Зауважимо: якщо через РК виправляється помилка в необов’язковому реквізиті ПН (наприклад, номері чи даті цивільно-правового договору), то вважаємо, що ПК можна відображати відразу ж у періоді складання ПН (особливо враховуючи той факт, що податківці вимагають проводити ПН місяць у місяць).

Штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН

Яким чином відбувається нарахування штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН?

На сьогодні це питання не врегульоване. Адже в разі застосування штрафних санкцій податківці повинні направити платнику податкове повідомлення-рішення (ППР) ( п. 116.1 ПКУ). Водночас Порядком № 1236** поки що не передбачена форма ППР під цей штраф. Та й механізму стягування цього штрафу також немає. Тому сьогодні штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН в ЄРПН платниками фактично не сплачуються. Самостійно щось нараховувати та перераховувати до бюджету не потрібно!

** Порядок направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затверджений наказом Мінфіну від 28.11.2012 р. № 1236.

Однак над цією «проблемою» податківці працюють. Так, у запропонованому ними законопроекті щодо змін в електронному адмініструванні ПДВ передбачено, що має бути розроблений відповідний Порядок застосування штрафних санкцій за ст. 1201 ПКУ. Імовірно, лише після появи відповідного Порядку платники сплачуватимуть штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН.

Якщо бухгалтер у відпустці

Бухгалтер іде у відпустку. Чи можна від його імені реєструвати ПН і використовувати його електронний цифровий підпис (ЕЦП)?

Спочатку нагадаємо, що на ПН проставляється ( п. 5 Порядку № 1246***):

*** Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246.

— першим — підпис бухгалтера / головного бухгалтера або керівника (за відсутності посади бухгалтера);

— другим — аналог відбитка печатки (за її наявності).

Водночас платник має право делегувати право підпису ПН для цілей реєстрації в ЄРПН іншій особі.

Для делегування права підпису ПН потрібно видати окремий наказ по підприємству. У ньому керівник затверджує перелік осіб, яких уповноважує від імені підприємства здійснювати господарські операції (постачання товарів, послуг), а також підписувати первинні документи і ПН. Наказ доводиться до відома працівників під особистий підпис (лист Міндоходів від 01.04.2014 р. № 414/3/99-99-10-04-02-10).

У такому разі на ПН проставляється ( п. 5 Порядку № 1246):

— першим — ЕЦП працівника, якому делеговано право складання та реєстрації ПН;

— другим — аналог відбитка печатки (за її наявності).

При цьому податківці вимагають, щоб П. І. Б. укладача ПН та особи, що наклала на неї ЕЦП, збігалися.

Перебуваючи у відпустці, бухгалтер не може виконувати свої трудові обов’язки, у тому числі зі складання та підписання ПН. Інакше йому довелося б, крім відпускних, платити і заробітну плату за цей час. А таке є неприпустимим. Тому на час відпустки бухгалтера наказом по підприємству слід уповноважити особу, яка тимчасово виконуватиме обов’язки бухгалтера зі складання та реєстрації ПН. На цього працівника також доведеться отримати окремий ЕЦП (використовувати ЕЦП бухгалтера може лише сам бухгалтер).

m.kazanova@buhgalter911.com

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити