Ми не «заглиблюватимемося» у причини того, чому може виникнути наведена ситуація. Тут вам і «дефектні» ПН, які покупець відобразити побоявся, а постачальник у будь-якому разі зобов’язаний за ними відзвітувати; і ПН, пропущені з будь-якої причини однією зі сторін; і ПН, зареєстровані із запізненням (нагадаємо: постачальник відображає їх в періоді складання, а покупець — у періоді реєстрації, але не пізніше 180 календарних днів).
Наше завдання — з’ясувати: чим може загрожувати така ситуація? Чи не призведе це до перевірок, звірок або ще чогось?
Про те, що з нового року діє новий мораторій на перевірки, ви вже читали*. Ось тільки тут відразу виникає таке «підводне каміння»:
* Див. статтю «Новий мораторій на перевірки: кому пощастило більше за всіх?» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 5.
1) мораторій на перевірки встановлений відразу двома законами, причому в одному з них (Законі № 76**) зазначено, що в січні — червні 2015 року ДФСУ, як виняток, має право проводити перевірки;
Ми, як і раніше, вважаємо, що в цій частині дію мораторію для підприємств, установ, організацій і ФОП з обсягом доходу до 20 млн грн. повинні «перекривати» норми Закону № 71, тобто фіскали мають право проводити перевірки лише у виняткових випадках, вказаних останнім Законом.
2) у Законі № 71*** зазначено, що з 1 січня цього року передбачений ним мораторій не захистить вас від податкових перевірок, зокрема, щодо дотримання норм законодавства з питань відшкодування ПДВ.
Але! Підставою для проведення перевірки у цьому випадку може бути саме наявність заявленого до відшкодування ПДВ, а не самі собою розбіжності між ПЗ і ПК.
Своє бачення ситуації стосовно перевірок у цілому ДФСУ виклала в листі від 28.01.2015 р. № 2463/7/99-99-22-02-04-17, в якому повідомила, що обмеження права податківців на проведення перевірок не поширюється на зустрічні звірки. Крім того, направлення письмових запитів платникам податків про надання інформації з-під мораторію також «випадає». А підставою для їх направлення може бути, зокрема, виявлення:
— недостовірності даних у податкових деклараціях;
— фактів, що свідчать про порушення податкового та іншого, підконтрольного податківцям, законодавства.
На жаль, згадані розбіжності під ці підстави підпадають, а тому можуть призвести до направлення таких запитів. А отже, і до зайвого клопоту. Але від цього нікуди не втечеш ☹.