(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 12
  • № 11
  • № 10
  • № 9
  • № 8
  • № 7
  • № 6
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
12/12
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Березень , 2015/№ 13

Орендуємо спецтехніку у фізособи: чи треба посвідчувати договір нотаріально

Підприємство орендує спецтехніку: навантажувачі, трактори, бульдозери, а також пересувні елеватори у фізичних осіб та фізосіб-підприємців. Чи потрібно в цьому випадку посвідчувати договори оренди нотаріально? Якщо підприємство це не зробило, які можуть бути наслідки в цьому випадку?
нюанси оренди транспортних засобів, спецтехніки

Згідно зі ст. 799 ЦКУ договір найму транспортного засобу за участі фізособи підлягає нотаріальному посвідченню. Але чи належить наша спецтехніка до транспортних засобів? Якщо орієнтуватися на Закон про митний тариф, то вся техніка, що входить до розд. XVII «Засоби наземного транспорту…» Митного тарифу України, у тому числі і трактори, належить до транспортних засобів. А ось та, що потрапляє до розд. XVI «Машини, обладнання та механізми…», транспортними засобами не вважається, зокрема це навантажувачі, грейдери, бульдозери, скрепери тощо.

На цьому, вважаємо, можна було б і зупинитися. Проте проблема в тому, що на практиці нотаріуси і, як показує судова практика, судді орієнтуються на ширші визначення «транспортного засобу», викладені у Правилах дорожнього руху (ПДР) та Законі про автомобільний транспорт.

Так, згідно з ПДР: транспортний засіб — це пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажів, а також установленого на ньому спеціального обладнання та механізмів.

У ці визначення за бажання можна вмістити і перелічену в запитанні спецтехніку.

Таким чином, при укладенні договору оренди спецтехніки з фізособою можна порекомендувати все ж посвідчувати такий договір нотаріально, щоб уникнути можливих проблем. З трактором ситуація більш однозначна — нотаріальне посвідчення необхідне.

Виняток становлять випадки, коли договір укладається з фізособою, яка здає в оренду спецтехніку як ФОП. При цьому договір оренди транспортного засобу не має бути нотаріально посвідчений. Підтверджує це і ВГСУ в листі від 22.01.2013 р. № 01-06/85/2013 (див. про це також «Бухгалтер 911», 2015, № 4, с. 29).

А якщо договір не посвідчено нотаріусом? Такий договір вважається нікчемним (недійсним без рішення суду) (ч. 1 ст. 220 ЦКУ). Але чи загрожує це чимось з боку податківців?

Якщо єдина проблема — недодержання нотаріальної форми, то про стягнення до бюджету отриманого за договором (ч. 3 ст. 228 ЦКУ) не може бути й мови.

У принципі, податківці ще можуть звернутися до суду з вимогою про застосування до вас наслідків недійсності договору (пп. 1 і 5 ст. 216 ПКУ) — повернення отриманого за договором. Але це не відмінить факту отримання орендних послуг і виплати компенсації за них. Відповідно, наші витрати повинні залишитися. Про ПК тут узагалі не йдеться. Тому сенс такого звернення до кінця не зрозумілий.

Тобто ситуація не критична. Але знову ж таки, безпечний варіант, як завжди, у пріоритеті.

e.savchenko@buhgalter911.com

техніка, фізособа, оренда додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті