(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
1/11
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Листопад , 2015/№ 45

«Одкровення» ДФСУ щодо ЄСВ-адмінштрафів

З 01.01.2015 р. ст. 165-1 КУпАП оновилася, внаслідок чого і коло тих, кого «карають», розширилося, і адмінштрафи за порушення, пов’язані з ЄСВ (неправильне нарахування, несвоєчасна сплата, запізнення зі звітністю тощо), «подорожчали». До речі, багато хто цього не відстежив. Але нещодавно податківці дещо підняли завісу таємниці — як же вони мають намір «адмінити» винних за цією статтею. Хороший привід повернутися до цієї теми.
не сплачено ЄСВ, не подано звіт, штраф на ФОП / посадових осіб ЮО, строк давності

За порушення у сфері ЄСВ передбачений повний букет відповідальності: штрафи за п. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ; адміністративне «переслідування» за ст. 1651 КУпАП; «кримінальщина» за ст. 2121 ККУ.

Сьогодні розмова у нас саме про адмінвідповідальність за ст. 1651 КУпАП. І на допомогу прийде лист № 33814/7/99-99-17-03-01-17*.

* Лист ДФСУ від 11.09.2015 р. № 33814/7/99-99-17-03-01-17.

Отже, адмінштрафи за ЄСВ-порушення — це дійсно вотчина податківців? Так. Вони і протоколюють ці порушення, і розглядають справи щодо них ( ст. 2342 і  255 КУпАП). У своєму листі ДФСУ надала перелік штрафонебезпечних дій:

1) несплата ЄСВ або несвоєчасна його сплата, у тому числі авансових платежів:

— у сумі, що не перевищує 300 нмдг (для 2015 року — 182700 грн.), — адмінштраф від 680 до 1360 грн.;

— у сумі, що перевищує 300 нмдг (для 2015 року — 182700 грн.), — адмінштраф від 1360 до 2040 грн.

Якщо порушення виявляють повторно протягом року (повторно штрафують), штрафна вилка зростає до 2550 — 5100 грн.;

2) порушення порядку нарахування, обчислення ЄСВ, неподання звіту з ЄСВ або подання його із запізненням чи не за тією формою (510 — 680 грн.); у разі повторного притягнення протягом року — від 680 до 850 грн.;

Важливо правильно заповнювати всі обов’язкові реквізити звіту з ЄСВ ( п. 6 розд. II Порядку № 435**). Якщо звіт поданий без обов’язкового реквізиту, він вважатиметься неподаним з усіма наслідками, що з цього випливають ( п. 8 розд. II Порядку № 435)***.

** Порядок формування та подання страхувальниками звіту про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435.ср. 025069200

** Фатальним може виявитися навіть скорочене П. І. Б. ФОП замість повного (див. статтю «ФОП, будь уважний при заповненні звіту з ЄСВ!» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 35).

3) подання недостовірних відомостей, які використовуються в Держреєстрі соцстраху (510 — 680 грн.; у разі повторного притягнення протягом року — від 680 до 850 грн.). Цей Держреєстр, нагадаємо, складається з двох реєстрів: реєстру страхувальників (його ведуть податківці) і реєстру застрахованих осіб (його веде ПФУ). Так-от, за подання недостовірних відомостей, які використовуються в реєстрі застрахованих осіб (який веде ПФУ), і карає саме ПФУ ( ст. 2442 КУпАП).

А якщо…

Для «недосвідчених» адмінпорушників у  ст. 22 КУпАП завжди була поблажка. Якщо порушення малозначне, уповноважений орган може не накладати адмінстягнення, а обмежитися усним попередженням. Щоправда, критерій «малозначності» у КУпАП не встановлений.

У такій ситуації дуже тішить, що ДФСУ взяла ініціативу у свої руки та порекомендувала інспекторам не карати тих осіб:

— у яких сума ЄСВ, що є предметом правопорушення (наприклад, податковий борг з ЄСВ, помилка) ≤ 10 грн.;

— які не подали або подали із запізненням «нульовий» ЄСВ-звіт за формою № Д5. Маються на увазі ФОП на загальній системі, адвокати, нотаріуси та інші особи, які провадять незалежну професійну діяльність, з нульовим доходом.

Однак пам’ятайте: це всього лише рекомендації. Інспектори на місцях особисто вирішують, є порушення малозначним або ні, тому можуть і за менше покарати, а можуть і за більше пробачити.

Отже, розібралися, «за що» штрафують і не штрафують, тепер подивимося, «кого».

З 01.01.2015 р. штрафують ФОП

Якщо раніше запитання про те, застосовувати до ФОП адмінштраф за ЄСВ-порушення чи ні, перебувало у «підвішеному стані», то тепер все є однозначним: підприємців штрафувати можуть, оскільки з 01.01.2015 р. вони прямо зазначені у  ст. 1651 КУпАП як суб’єкти відповідальності. Це означає, що вже не має значення, має ФОП найманих працівників або їх не має (підприємців з працівниками держоргани зараховували «до образу» посадових осіб), — адмінштрафу уникнути буде складно (у разі вчинення порушення). Те саме стосується й інших самозайнятих осіб, які зобов’язані сплачувати ЄСВ за себе та звітувати щодо нього: адвокати, нотаріуси, художники та інші незалежні професіонали.

До 01.01.2015 р. у  ст. 1651 КУпАП не було згадки про ФОП (штраф застосовувався тільки до посадових осіб). Тому ті ФОП, які не мали найманих працівників, могли відкараскатися від адмінштрафу, доводячи, що вони не є посадовими особами. На жаль, такої можливості вже немає ☹.

Але виникає запитання: чи не покарають податківці ФОП новим штрафом за старі періоди? На щастя, ні. У листі № 33814 податківці прямо зазначають: за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності з ЄСВ (форми № Д5) за підсумками 2011, 2012 або 2013 року підприємців (якщо вони не є роботодавцями) адмінштрафом не покарають.

Кого оштрафують у ЮО

Якщо ФОП за ЄСВ-помилки відповідає сам, то у юрособи ситуація інша: за її помилки відповідають посадові особи — саме їм «світить» адмінштраф. Так хто ж належить до посадових осіб ЮО? У тому самому листі № 33814 ДФСУ вказала, що відповідальність за ст. 1651 КУпАП поширюється на директора та головного бухгалтера, адже саме вони є відповідальними за своєчасне та правильне обчислення і сплату ЄСВ, а також подання звітності щодо нього. Виходить, що за одне ЄСВ-порушення оштрафувати можуть відразу двох: і директора, і головбуха.

До речі, аналогічне роз’яснення розміщене і в категорії 135.06 ЗІР. У ньому податківці висловилися конкретніше, підкресливши, що посадовими особами ЮО (незалежно від форми власності) є керівники підприємства: голова правління, президент, гендиректор, директор, заступник директора, головбух.

Адмінпорушень декілька, а він один

Припустимо, що під час перевірки виявлено відразу декілька адмінпорушень з різним складом. У такому разі податківці складуть окремий протокол за кожним порушенням.

Але не слід перейматися завчасно. Якщо справи за цими адмінпорушеннями одночасно розглядатимуться однією і тією самою посадовою особою ДФС, штрафи за них не підсумовуються, а накладається один — максимальний з можливих ( ст. 36 КУпАП).

Знову ж таки, якщо виявлено декілька однотипних порушень, підсумовування також немає — оскільки можна говорити про те, що має місце одне порушення, нехай і таке, що повторилося декілька разів (податківці про це в листі № 33814 не говорять, але суті це не змінює).

Строк адміндавності — 2 місяці

Якщо за фінсанкціями за ЄСВ-порушення строку давності немає (тобто їх можуть накласти коли завгодно — п. 16 ст. 25 Закону про ЄСВ), то з адмінштрафами не так. З урахуванням вимог ст. 38 КУпАП адмінштраф податківці можуть накласти тільки протягом двох місяців з дня вчинення порушення! То що ж: якщо два місяці пройшло, чи означає це, що ви вже в безпеці? Не завжди.

Зазвичай правила не буває без винятків. Так і тут: є такі порушення, які класифікують як «триваючі». Так-от, за них податківці можуть оштрафувати протягом двох місяців з дня виявлення порушення. Які ж порушення належать до триваючих?

У КУпАП немає чіткого визначення, але в теорії адмінправа триваючою вважається така дія (чи бездіяльність), яка безперервно порушує закон протягом певного періоду часу. Для наочності приклади наведемо в таблиці:

Триваюче порушення

Разове порушення

Штраф протягом двох місяців з дня виявлення

Штраф протягом двох місяців з дня вчинення

Відсутність обліку доходів і витрат, бухобліку, порушення у веденні бухобліку тощо

Несвоєчасне подання декларацій, звіту з ЄСВ, платіжних доручень на сплату податків і ЄСВ тощо

 

Також до триваючих порушень можна віднести неподання того ж звіту (з цього приводу в листі № 33814 є дещо суперечливі висновки). Але як тільки ми його подамо — відразу ж порушення припиниться. Матимемо справу вже з несвоєчасним поданням. Тому після 2 місяців з дня несвоєчасного подання з нас нічого не візьмеш.

Як покарають за повторне порушення

Для «невиправних» порушників ст. 1651 КУпАП з 01.01.2015 р. передбачені й нові підвищені адмінштрафи (див. на початку статті). Кому ж вони «світять»?

Податківці відповідають: тим, кого протягом року вже штрафували за ст. 1651 КУпАП. Але зверніть увагу: рік мається на увазі не календарний (не з 1 січня)! Рік відлічується (365 днів, а для високосного — 366 днів) з дати попереднього рішення ДФСУ про адмінштраф! Цей же підхід озвучений податківцями і в категорії 301.09 ЗІР та цілком узгоджується зі ст. 39 КУпАП.

Зверніть увагу: якщо вас штрафували за ст. 1651 КУпАП у 2014 році, а тепер знову штрафують у 2015 році (від попереднього штрафу рік ще не минув), то податківці застосують до вас нові підвищені штрафи (тобто встановлені з 01.01.2015 р.). Адже саме вони діють на момент повторного порушення.

v.miroshnichenko@buhgalter911.com

ЄСВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті
 Вхід в систему ×  Сесію завершено × Ви здійснили вхід на сайт з іншого браузера або комп'ютера. Щоб читати журнали, будь ласка, авторизуйтесь ще раз
Показати пароль  Забули пароль?
 Відновлення паролю × Введіть Ваш e-mail, і ми надішлемо Вам інформацію для відновлення пароля на поштову скриньку
 Реєстрація ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Пошта стане вашим логіном в системі. З її допомогою ви зможете увійти та відновити забутий пароль.

На пошту приходять системні повідомлення та інша корисна інформація.

Показати пароль 

Вкажіть пароль за допомогою якого ви зможете увійти в систему.

Натисніть кнопку "Показати пароль" , щоб побачити введені символи

Цей номер телефону прив'язаний до 3 email адрес: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

 ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Цей номер телефону прив'язаний до 3 email адрес: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

Дякуємо за вашу заявку! Наш фахівець зв'яжеться з вами найближчим часом.
Телефони × (044) 581-10-10 (066) 87-010-10 (097) 78-010-10 Передзвоніть менi
Ви не авторизовані на сайті × Ця функція доступна тільки авторизованим користувачам. Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь.