ПДВ-особливості для «новачків»

В обраному У обране
Друк
Марина Казанова • податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Бухгалтер 911 Листопад, 2015/№ 45
Підприємство тільки-но отримало статус платника ПДВ. Коли йому відкриють електронний рахунок? Як обчислюватиметься реєстраційний ліміт? Коли вперше потрібно подати декларацію з ПДВ? На ці та інші запитання ми відповімо в сьогоднішній статті.
ПДВ-облік, СЕА

Коли починається робота в СЕА для «новачка»?

Датою початку операцій у СЕА для ПДВ-«новачка» є дата його реєстрації платником ПДВ ( п. 5 Порядку № 569*). Як тільки податківці присвоять платнику ІПН, тут же Держказначейство (на підставі інформації, отриманої від податківців) безкоштовно відкриє для нього електронний ПДВ-рахунок у СЕА.

* Порядок електронного адміністрування ПДВ, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 р. № 569.

Довідатися про реквізити свого ПДВ-рахунка можна:

1) зробивши запит Витягу з Реєстру платників ПДВ;

2) подавши Запит щодо отримання реквізитів рахунка і відомостей про стан рахунка в СЕА (форма J1301205).

Нагадаємо: у ПДВ-обліку «новачка» повинні фігурувати тільки ті операції постачання, перша подія за якими відбулася вже після реєстрації особи платником ПДВ (загальний випадок).

За ситуації, коли купівлі здійснює підзвітна особа, право на ПК, за роз’ясненнями податківців, виникає на дату затвердження авансового звіту. При цьому вважаємо: якщо перша подія відбулася до ПДВ-реєстрації, ПК на підставі тих же чеків, транспортних квитків ми ставити не повинні.

Що з лімітом реєстрації у «новачка»?

Операції в СЕА новозареєстрований платник ПДВ розпочне з «чистого аркуша». Ліміт реєстрації (∑Накл), тобто сума, на яку можна зареєструвати ПН (зазначається в ряд. 2 Витягу за формою J1401205), спочатку буде «нульовою». До показника ∑НаклВид уключатимуться за фактом реєстрації в ЄРПН усі ПН, складені після того, як платник отримав ПДВ-статус. Те саме стосується і показника ∑НаклОтр — його за фактом реєстрації постачальником ПН в ЄРПН формуватимуть суми ПДВ з таких «вхідних» ПН, складених після реєстрації платником ПДВ.

Надбавку до ліміту ∑overdraft (1/12 середньомісячної суми ПДВ, задекларованої до сплати) ПДВ-«новачки», на жаль, не отримують. За нинішніми правилами його їм додадуть з першого числа кварталу, наступного за кварталом, в якому строк реєстрації досягне 12 календарних місяців / 4 кварталів ( п. 34 підрозд. 2 розд. XX ПКУ).

Приклад. Особа зареєструвалося платником ПДВ 26 жовтня 2015 року. 12 календарних місяців для неї спливають 26 жовтня 2016 року. Оскільки ∑overdraft перераховують щокварталу, отримати його можна буде тільки з 01.01.2017 р.

Тому для реєстрації ПН платникові доведеться:

— або поповнювати ПДВ-рахунок зі свого поточного рахунка;

— або чекати на «вхідні» ПН від своїх контрагентів.

Якщо платник є імпортером, то сплачений на митниці ПДВ також зіграє в «плюс» для ліміту реєстрації.

Коли подавати першу декларацію?

Ці правила прописані в п. 202.1 ПКУ. Якщо реєстрація платником ПДВ відбулася не з першого числа календарного місяця, перший звітний період буде подовженим. Починатиметься він із дня реєстрації платником ПДВ і закінчуватиметься останнім днем першого повного календарного місяця.

Приклад. Підприємство зареєструвалося платником ПДВ 26 жовтня 2015 року. Перший звітний період включатиме частину жовтня (з 26-го по 31-ше число) і повний листопад.

Показники такого звітного періоду відображаються в першій ПДВ-декларації, що подається в листопадові строки звітності, тобто не пізніше за 21 грудня 2015 року. При цьому платник повинен у строк, передбачений ПКУ для самостійної сплати зобов’язань (протягом 10 календарних днів від граничного строку подання декларації), забезпечити наявність на ПДВ-рахунку коштів у достатніх для їх (ряд. 25 декларації) погашення обсягах**.

** Ознайомтеся зі статтею «ВСУ та ДФСУ про граничний строк сплати податків» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 43.

Якщо перша дека платника ПДВ виявилася «нульовою» (у ній немає ні ПЗ, ні ПК, ні інших показників), то подавати порожню декларацію ПДВ-«новачкові» не потрібно. Це випливає з  п. 49.2 ПКУ, а також підтверджується висновками податківців у категорії 101.22 ЗІР.

«З коли» є право на БВ?

На жаль, ПДВ-«новачки» (особи, які пропрацювали у статусі платника ПДВ менше 12 календарних місяців) потрапляють до кола осіб, які НЕ мають права на БВ ( п. 200.5 ПКУ). Претендувати на нього вони можуть тільки після закінчення 12 календарних місяців, наступних за місяцем реєстрації (роз’яснення в підкатегорії 101.18.02 ЗІР). Наприклад, особа, яка зареєструвалася платником ПДВ у жовтні 2015 року, заявити БВ зможе тільки починаючи з декларації за жовтень 2016 року.

Це правило не поширюється на придбання (будівництво) основних засобів. ПДВ, сплачений постачальникам при придбанні/спорудженні основних засобів, може заявлятися такими особами до відшкодування у звичайному порядку ( п. 200.5 ПКУ, роз’яснення в підкатегорії 101.18.02 ЗІР). При цьому податківці акцентують увагу на тому, що надання права на БВ такій особі залежить від того, «чи відображено на балансі підприємства надходження (придбання, створення) основних засобів».

Зверніть увагу: накопичена за 12-місячний період сума від’ємного значення не пропадає, а може бути поставлена на відшкодування після закінчення цього періоду. Протягом «невідшкодовуваного» 12-місячного періоду ряд. 23.2 у декларації з ПДВ не заповнюють.

Як розподіляти «вхідний» ПДВ?

Розподіл ПК проводиться, коли придбані товари / послуги / необоротні активи призначені для одночасного використання в оподатковуваних і неоподатковуваних операціях. Розрахунок коефіцієнта розподілу (ЧВ) проводиться в таблиці 1 додатка Д7 до декларації з ПДВ. Новостворені платники ПДВ подають цей додаток одночасно з податковою декларацією того звітного періоду, в якому вперше почали декларуватися оподатковувані та неоподатковувані операції ( п. 199.3 ПКУ)***.

*** Вам будуть корисні статті «Розподіл ПК: відповідаємо на ваші запитання» (у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 39) і «Бухоблік ПДВ: вивчаємо проект змін» (у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 41).

m.kazanova@buhgalter911.com

Теги ПДВ
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити