За рахунок чого виживає турагент? Він отримує від туристів певну суму грошей за тур, залишає собі якусь частину (винагороду), а решту суми перераховує туроператору. Таким чином, частина грошей просто проходить через нього транзитом. Можливий і варіант, коли «через себе» турагент кошти взагалі не пропускає, а лише отримує від туроператора винагороду.
Для таких посередницьких випадків законодавець і виписав спецправило у п. 292.4 ПКУ (див. врізку нижче).
«У разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента)».
На перший погляд усе зрозуміло: з урахуванням п. 292.4 ПКУ до доходу ППЄПа-турагента має включатися тільки його винагорода. Але податківці свого часу додали сумнівів у досить-таки зрозуміле питання. Так, у категорії 107.01 ЗІР досі можна зустріти твердження, що підприємець-турагент, який провадить діяльність з реалізації турпродукту туроператорів, не є комерційним агентом, тобто не має повноважень укладати агентські договори згідно з вимогами ст. 295 ГКУ. А якщо продовжити цю логіку, то оскільки ППЄП не є комерційним агентом, то й «посередницький» п. 292.4 ПКУ щодо нього не працює.
У чому логіка, запитуємо самі себе? У тому, що в ч. 3 ст. 295 ГКУ зазначено, що підприємці, які діють в чужих інтересах, але від свого імені, не є комерційними агентами?
Ну так можна діяти і від імені туроператора… Благо просвітлення відбулося в голові податківців. Відкриваємо лист Головного управління ДФС у м. Києві від 06.05.2015 р. № 1313/К/26-15-17-04-14, консультацію в журналі ДФСУ «Вісник. Право знати все про податки та збори», 2015, № 25, с. 15 — «no problem».
У такому разі ЄП обкладається винагорода.
Якщо за договором турагент діє в інтересах туроператора, але від свого імені, то фактично матимемо відносини в межах договору комісії. А з ними, дякуючи Богу, уже також проблем жодних немає — законодавець таки помістив договір комісії до п. 292.4 ПКУ, тобто і в такому разі ЄП обкладається тільки винагорода.
При цьому якщо ви отримуєте оплату від туристів готівкою, будьте уважні. Щоб уникнути претензій за неоприбуткування готівки (і 5-кратного штрафу за це!), краще діяти так: спочатку записати до графи 2 Книги ОД (ОДВ) усю суму плати за тур, а потім — наступним рядком зі знаком «мінус» записати «транзитні» кошти (що належать туроператору).