(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
8/11
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Жовтень , 2015/№ 43

На «роздрібний» акциз помилково нарахували ПДВ: як виправити?

Підприємство продає вроздріб підакцизний товар. У січні акциз у РРО ще не програмувався окремо, тому він помилково потрапив до підсумкових ПН, які були зареєстровані в ЄРПН. Підприємство в січні склало РК до ПН і відсторнувало неправильні суми, але не встигло зареєструвати РК в ЄРПН. У результаті в січневій декларації суми з ПН відобразили в ряд. 1, а РК — у ряд. 8.1. Під час перевірки податківці зняли суми за РК. Якою мірою є правомірними їх дії, якщо враховувати, що не всі січневі ПН і РК підлягали обов’язковій реєстрації? Що можна зробити в цьому випадку?
«роздрібний» акциз, помилки у ПН

У січні з «роздрібним» акцизом була дійсно повна плутанина. Як його розраховувати? Чи включається він до бази ПДВ? Чи відображати його у ПН? Відповіді на ці запитання з’явилися лише через деякий час. Тому не дивно, що могла виникнути така ситуація, як у вас.

Спочатку скажемо декілька слів з приводу визначення суми ПДВ у разі продажу товару, з якого справляється «роздрібний» акциз.

Ще в січні в листі № 1519* податківці вказали, що базою нарахування ПДВ при продажу підакцизного товару є його роздрібна ціна без урахування «роздрібного» акцизу. Тобто нараховувати ПДВ на акциз не потрібно. Такий самий висновок наведений і у «свіжішому» листі № 18693**.

* Лист ДФСУ від 20.01.2015 р. № 1519/7/99-99-19-03-03-17.

** Лист ДФСУ від 02.09.2015 р. № 18693/6/99-99-19-03-03-15.

Так, наприклад, якщо роздрібна вартість товару (без урахування акцизу та ПДВ) становить 100 грн., то:

— сума ПДВ визначається так: 100 грн. + 20 % ПДВ = 120 грн.;

— сума «роздрібного» акцизу розраховується так: 120 грн. х 5 % = 6 грн.

Разом фактична роздрібна ціна (ФРЦ) становить 126 грн.

Якщо ж виходити від зворотного (від ФРЦ), то:

— суму акцизу (ПЗа) отримують так: ПЗа = ФРЦ : 105 х 5. У нашому випадку ПЗа = 126 грн. : 105 х 5 = 6 грн.;

— суму ПДВ (ПЗпдв) розраховують так: ПЗпдв = (ФРЦ - ПЗа) : 120 х 20. У нашому випадку ПЗпдв = (126 грн. - 6 грн.) : 120 х 20 = 20 грн.

Причому самі податківці говорять, що «згідно з чинним законодавством податки нараховуються суб’єктами господарювання на підставі даних обліку (бухгалтерського та податкового), а не на підставі роздрукованих РРО фіскальних звітних чеків за відповідний період» (див. консультацію в журналі «Вісник: Право знати все про податки та збори», 2015, № 29-30, с. 13).

Тому наведений вище порядок розрахунків повинен дотримуватися незалежно від того, програмувався акциз в окремому рядку чи ні, а також правильно порахований у цьому чеку ПДВ чи ні.

Оскільки акциз не включається до бази обкладення ПДВ, то він не повинен відображатися і у ПН. Це підтвердили податківці в категорії 101.19 ЗІР. Тобто попри те, що сума в Z-звіті відображається з урахуванням акцизу, у ПН вказуємо суму без акцизу, тобто для заповнення ПН із суми денного виторгу (згідно зі Z-звітом) суму акцизу потрібно виключити.

Тепер перейдемо безпосередньо до нашої ситуації. Як випливає із запитання, сума акцизу не лише потрапила до ПН, а й зачепила її розділ III «Податок на додану вартість». Унаслідок цього сума ПДВ виявилася завищеною, тобто в наявності помилка у ПН.

Помилки у ПН, як відомо, можна виправити шляхом складання РК до «помилкової» ПН ( ст. 192 ПКУ).

«Помилкові» підсумкові ПН були зареєстровані в ЄРПН. Відповідно і усі РК (у тому числі й «виправляючі») до таких ПН також мають бути зареєстровані в ЄРПН.

Насправді, протягом січня 2015 року діяли старі правила реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Відповідно підсумкові ПН (які покупцю на видаються) в ЄРПН можна було не реєструвати. Але оскільки ви їх зареєстрували, то і РК обов’язково мають потрапити до ЄРПН.

Однак ситуація, на нашу думку, не є безвихідною. У ПКУ сьогодні немає жодних застережень щодо того, протягом якого періоду платник має право виправляти помилки, допущені у ПН, а відповідно і складати «виправляючі» РК. Вважаємо, що для виправлення помилок у ПЗ має застосовуватися правило 1095 днів (адже саме стільки часу відводиться для подання УР).

Складені в січні РК ви вже зареєструвати не зможете (адже за ними давно сплинув актуальний на той момент 15-денний строк з дати їх складання). Тому вам потрібно скласти ці РК сьогоднішньою датою та зареєструвати їх у ЄРПН.

Радимо не зволікати з реєстрацією РК. Адже вже на цей час у листах податківців з’являються ідеї про те, що скласти та реєструвати РК до «помилкової» ПН можна, якщо не минуло 180 к. дн. з дати складання такої ПН (лист № 22171***). Цілком можливо, що податківці можуть незабаром утілити ці ідеї і в життя.

*** Лист Міжрегіонального головного управління ДФС — Центрального офісу з обслуговування великих платників від 23.09.2015 р. № 22171/10/28-10-06-11.

Що робити після реєстрації РК? Офіційних роз’яснень податківців з приводу того, як у декларації проводити «виправляючі» РК, якщо вони пов’язані із сумовими помилками, поки що немає. На нашу думку, після реєстрації РК вам потрібно подати УР до січневої декларації та зменшити в ній ряд. 1. А РК буде просто підтвердженням появи права на зменшення ПЗ і виправлення помилки.

Хоча є думка (причому, від самих податківців), що в цьому випадку потрібно показувати такий РК за ряд. 8 поточної декларації. Однак, на нашу думку, оскільки йдеться про помилку (адже неправильно сформовані саме ПЗ січня), у цьому випадку правильніше подати УР до січня.

Є також варіант, що в такій ситуації потрібно подавати УР до помилкового періоду, але уточнювати ряд. 8 декларації. Однак з іншого боку, як поставляться податківці до того, що самі РК виписані пізніше, ніж складена декларація, яка уточнюється, не зрозуміло.

Хоча, вважаємо, усі три варіанти виправлення є цілком життєздатними.

Те, що податківці перевірили період, що виправлявся, не страшно. Адже ПКУ не забороняє подавати УР до перевіреного періоду, щоправда, із застереженням, що це може стати підставою ( п.п. 78.1.3 ПКУ) для нової перевірки податківців (але тільки стосовно періоду, який уточнюється).

m.kazanova@buhgalter911.com

роздрібна торгівля, акциз, ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті