(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
7/10
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Жовтень , 2015/№ 44

«Стукаємо» до податкової на контрагентів-ФОП: запитання щодо форми № 1ДФ

Немає нічого простішого, ніж відобразити у ф. № 1ДФ виплату ФОП, яка не обкладається ПДФО та ВЗ. Однак виявляється, що навіть з такою «непроблемною» категорією у податкових агентів виникають різноманітні запитання. Про відповіді на найпопулярніші з них ви довідаєтеся з цієї статті.
робота з підприємцями

Запитання (ситуація)

Відповідь (роз’яснення)

1. ФОП-єдиноподатник (група 3, платник ПДВ) у 3 кварталі 2015 року придбав товар у ФОП на загальній системі (платника ПДВ) на суму 3600 грн. (у тому числі ПДВ). Постачання здійснене у 3 кварталі, а оплата відбудеться у грудні (у 4 кварталі) 2015 року (надана копія виписки для неутримання ПДФО та ВЗ). Чи потрібно відображати цю операцію у ф. № 1ДФ за 3 квартал?

Так, потрібно. Пояснимо чому. Форма № 1ДФ подається незалежно від того, виплачує податковий агент доходи протягом звітного періоду чи ні ( п. 2.2 Порядку № 4*).

Це означає: якщо дохід нарахований, то його потрібно відобразити у ф. № 1ДФ за той квартал, в якому відбулося нарахування. ФОП не веде бухгалтерський облік, однак той факт, що він отримав товар від постачальника, означає, що відбулося нарахування доходу на користь постачальника.

Нарахована сума у такому разі є вартістю товарів або послуг, які отримані за накладними або актами. Оскільки це відбулося у 3 кварталі, ФОП-покупець повинен показати нарахований дохід у графі 3а розділу I ф. № 1ДФ за 3 квартал (у графі 3 поставити нулі), а у графі 5 вказати ознаку доходу «157».

У тому кварталі, коли товар буде оплачений, ви покажете цю суму у графі 3 (у графі 3а проставите нулі) з ознакою доходу «157» (див. приклад 1).

У графах 4 і 4а при цьому ставляться нулі.

Оскільки з доходу, нарахованого (виплаченого) ФОП, не справляють ВЗ, у розділі II ф. № 1ДФ вартість товару не показують

2. ФОП — платник ПДВ придбаває товар у ФОП — платника ПДВ. Як показати суму виплати у ф. № 1ДФ?

У самому Порядку № 4 немає вказівок з цього приводу. Водночас ми вважаємо, що податковий агент вказує суму з урахуванням ПДВ, оскільки дохід виплачується ФОП саме в такому розмірі) (див. приклад 1)

3. З якою ознакою податковий агент повинен показати у ф. № 1ДФ поворотну фінансову допомогу (ПФД), надану ФОП?

Вам відомо, що виплати ФОП, які здійснюють на їх користь податкові агенти, відображають у ф. № 1ДФ з ознакою доходу «157» у графі 5. Однак, на думку податківців, сума ПФД, яка надається на адресу як ФОП, так і звичайної фізособи, відображається з ознакою доходу «153» (роз’яснення в категорії 103.25 ЗІР). Ураховуючи, що ця сума не обкладається ПДФО (за умови, що ФОП поверне позику), сперечатися з податківцями немає сенсу.

У розділі II ф. № 1ДФ відображати цю виплату не потрібно!

4. У 2 кварталі 2015 року (у квітні) підприємство перерахувало передоплату за товар ФОП у сумі 2000 грн. (для неутримання ПДФО та ВЗ він надав копію виписки). Постачання товару не відбулося, і у вересні 2015 року (у 3 кварталі) ФОП цю передоплату повернув. Як відобразити у ф. № 1ДФ повернення передоплати за товар? Чи потрібно в цьому випадку подавати уточненку?

Суму передоплати за товар, перераховану підприємцю у квітні 2015 року, підприємство повинно було відобразити у графі 3 розділу I ф. № 1ДФ за 2 квартал 2015 року з проставлянням у графі 5 ознаки доходу «157». У графі 3а розділу I ф. № 1ДФ за 2 квартал 2015 року слід було проставити нулі, оскільки дохід не був нарахований (постачання товарів не здійснене). Також нулі повинні були стояти в графах 4а і 4 (ПДФО не справлявся).

У вересні 2015 року передоплата за товар була повернена підприємцем. Отже, підприємство повинно вказати суму поверненої передоплати у графі 3 розділу I ф. № 1ДФ за 3 квартал 2015 року з від’ємним значенням і з тією самою ознакою доходу «157» у графі 5 (роз’яснення в категорії 103.25 ЗІР).

У цьому випадку подавати уточненку за 2 квартал 2015 року не потрібно. Це пояснюється тим, що при його формуванні не було допущено помилки (див. приклад 2)

5. ФОП на загальній системі надав підприємству в оренду приміщення.

Для неутримання ПДФО та ВЗ він надав копію виписки. Однак бухгалтер ознайомився з відомостями з ЄДР на ресурсі https://usr.minjust.gov.ua/ і не виявив оренду нерухомості серед видів діяльності ФОП. Чи утримувати ПДФО та ВЗ та як відображати виплату у ф. № 1ДФ?

У  п. 177.8 ПКУ зазначено, що для несправляння ПДФО (ВЗ) ФОП, який одержує дохід, повинен надати податковому агентові копію документа, що підтверджує його державну реєстрацію. Підприємство не зобов’язане перевіряти, відомості про які види діяльності ФОП є в Реєстрі.

Щоправда, є роз’яснення фіскалів у категорії 104.13 ЗІР, в якому вони нагадують, що дохід має бути отриманий від підприємницької діяльності.

Водночас в іншій консультації, розміщеній у категорії 103.25 ЗІР, зазначено, що сума оподатковуваного доходу, виплачена ФОП, отримана від виду діяльності, не зазначеного в документі, який підтверджує держреєстрацію, відображається в розділі I ф. № 1ДФ з ознакою доходу «157» у графі 5.

Висновок: за всього бажання податківців ПКУ не зобов’язує податкових агентів розбиратися з видами діяльності ФОП. Отже, для неутримання ПДФО та ВЗ і відображення виплати з ознакою «157» достатньо копії виписки

6. ФОП на ЄП протягом одного кварталу сплачував за товари іншому ФОП на ЄП. При цьому один рахунок оплачувався двома частинами. Як правильно відобразити ці виплати у ф. № 1ДФ: загальною сумою в одному рядку чи двома рядками із сумою кожної частини оплати?

У цій ситуації обидві виплати (частини плати за товар):

— здійснені одному й тому самому контрагенту (з одним і тим самим номером облікової картки);

— повинні відображатися з однією й тією самою ознакою доходу «157» у графі 5 розділу I ф. № 1ДФ.

Відповідно, загальну суму покажете одним рядком (не потрібно розподіляти за кожною виплатою) у розділі I ф. № 1ДФ. Якщо нарахування та виплата відбулися в одному кварталі, то заповніть графи 3 і 3а, а у графах 4 і 4а поставте «0». У розділі II неоподатковуваний дохід єдиноподатника не відображається

* Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4.

Приклад 1. На підставі умови запитання № 1 наведемо фрагменти заповнення розділу I ф. № 1ДФ. Нарахування і виплата доходу ФОП сталися в різних кварталах 2015 року.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

1

2955515103

3600

00

0

00

0

00

0

00

157

<…>

Фрагмент розділу I ф. № 1ДФ за 3 квартал 2015 року

1

2

3

4

5

6

7

8

9

1

2955515103

0

00

3600

00

0

00

0

00

157

<…>

Фрагмент розділу I ф. № 1ДФ за 4 квартал 2015 року

Приклад 2. На підставі умови запитання № 4 наведемо фрагменти заповнення розділу I ф. № 1ДФ. Перерахування та повернення передоплати ФОП відбулися в різних кварталах 2015 року.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

1

3154715102

0

00

2000

00

0

00

0

00

157

<…>

Фрагмент розділу I ф. № 1ДФ за 2 квартал 2015 року

1

2

3

4

5

6

7

8

9

1

3154715102

0

00

-2000

00

0

00

0

00

157

<…>

Фрагмент розділу I ф. № 1ДФ за 3 квартал 2015 року

o.khmelevska@buhgalter911.com

ФОП, 1ДФ, контрагент додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті