Збитківці говорять «прощавай» щомісячним авансовим внескам?

В обраному У обране
Друк
Товстоп’ят Юрій, податковий експерт, y.tovstopyat@buhgalter911.com
Бухгалтер 911 Вересень, 2015/№ 38
Саме так дозволяють вважати зміни, унесені більше місяця тому до п. 57.1 ПКУ Законом № 652*. У чому суть таких змін? Чи все так просто з їх практичною реалізацією? Пропонуємо разом відповісти на ці запитання.
податок на прибуток, від’ємне значення об’єкта оподаткування, авансові внески

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 р. № 652-VIII. З його положеннями, що стосуються неприбутківців, ви могли ознайомитися у статті «Трохи сонечка для неприбуткових організацій» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 35.

Новий друг… краще старих двох!

Податкова реформа, як пам’ятаєте, скасувала для платників податку на прибуток одну прекрасну можливість: відмовитися від сплати щомісячних авансових внесків (далі — ЩАВ) у разі отримання ними збитків (неотримання прибутку) за підсумками І кварталу року. Раніше вона була передбачена абз. 9 п. 57.1 ПКУ у «доноворічній» редакції.

Нагадаємо, такий платник звільнявся від обов’язку сплати ЩАВ у ІІ — ІV кварталах звітного (податкового) року. Тобто уже починаючи з квітня можна було не сплачувати ЩАВ. Зобов’язи ж такі платники визначали на підставі податкових дек за І півріччя, 3 квартали та за рік.

Здавалося б, Закон № 71** передбачив тимчасове продовження такого порядку на 2015 рік, унісши відповідні перехідні норми до  п. 9 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ. Та от біда: податківці зовсім відмовилися ними керуватися***.

** Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р. № 71-VIII.

*** Про це ви могли прочитати в матеріалі «Податок на прибуток — 2015: податківці вносять ясність» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 11.

Як результат, за підсумками І кварталу цього року платники ЩАВ не мали практичної можливості від них «відмовитися» (хоча й мали законні підстави для цього).

Деякі платники, які твердо вирішили відстоювати своє право попрощатися з ЩАВ, усе ж змогли добитися справедливості у судових інстанціях (див. постанову Запорізького окружного адмінсуду від 23.06.2015 р. і ухвалу Дніпропетровського апеляційного адмінсуду від 05.08.2015 р. у справі № 808/2690/15).

Але з 13.08.2015 р., на радість усім, проблема розв’язана на законодавчому рівні (про що ми розповімо далі).

Ну то й що, тепер податківці вже не зможуть сфіскалити? Та де там! Як свідчить досвід, в їх роз’яснювальній роботі розвернутися на 180º — раз плюнути. Але це вже буде занадто… Хоча подивимося, як складеться ситуація: поспішати з висновками не слід, адже скористатися подарунком від авторів Закону № 652 платники податків зможуть не раніше, ніж подадуть звітність за ІІІ квартал.

Граничний строк для цього (стосується тих збитківців, які побажають перейти на квартальну сплату податку на прибуток) — понеділок, 9 листопада.

Чому ж говоримо, що нова норма ( абз. 9 п. 57.1 ПКУ) краще старих двох (маємо на увазі аналогічний «доноворічний» абзац у парі з  п. 9 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ)? Насамперед унаслідок того, що сьогодні від обох старих норм платникам (за винятком найрішучіших) немає користі. Для більш предметної відповіді на це запитання пропонуємо уважно придивитися до нової норми.

Подарунок від творців Закону № 652

Але розпочнемо з ненайприємнішого: оновлена редакція абз. 9 п. 57.1 ПКУ (див. врізку ліворуч) вийшла друком 13.08.2015 р. (тобто через 4 дні після того, як закінчився граничний строк для подання податкових дек за І півріччя 2015 року). Виходить, і вона платникам, які отримали збитки (не отримали прибуток) у І півріччі, корисною бути не могла ☹, тому що… не встигла.

Платник податку, який за підсумками І кварталу (півріччя, 3 кварталів) звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток, має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за І квартал (півріччя, 3 квартали) звітного (податкового) року та не сплачувати авансові внески: за підсумками І кварталу — з червня — грудня звітного (податкового) року і січня — травня наступного звітного (податкового) року; за півріччя — з вересня — грудня звітного (податкового) року і січня — травня наступного звітного (податкового) року; за 3 квартали — з грудня звітного (податкового) року і січня — травня наступного звітного (податкового) року. Податкові зобов’язання визначаються на підставі поданих податкових декларацій.

Відразу звертає на себе увагу змінений (порівняно з доноворічним) порядок звільнення від сплати ЩАВ.

Припустимо, якщо в І кварталі 2017 року**** підприємство — платник ЩАВ отримає збиток (чи не отримає прибутку), то право не сплачувати аванси воно отримає тільки починаючи з червня 2017 року. Для порівняння: в аналогічній ситуації у 2014 році не сплачувати ЩАВ можна було вже у квітні. Виходить, при новому порядку сплачувати внески доведеться цілих 2 додаткові місяці. Пояснення такому нововведенню, на нашу думку, є банально простим: тепер період відмови від ЩАВ «прив’язаний» до граничних строків подання «квартальної» деки. Шкода тільки, що воно не враховує потреб і можливостей платників, яким, виходить, після збиткового кварталу ще 2 місяці доведеться «висмоктувати з пальця» гроші на сплату ЩАВ. Але все одно це краще, ніж платити аванси протягом 12 місяців (ураховуючи перехідний 15-місячний період для сплати ЩАВ).

**** Цей рік ми узяли не випадково, адже на нього новий порядок поширюватиметься в будь-якому разі (відносно періоду цього часу — травень 2016 року існує імовірність того, що ДФСУ почне сподіватися на  п. 9 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ, наказуючи відкласти норми Закону № 652 на пізніше).

Але! Новому порядку є чим відшкодувати такий «мінус». Ідеться, звичайно ж, про те, що скористатися правом відмовитися від ЩАВ можна не лише за підсумками І кварталу, а й за підсумками І півріччя і 3 кварталів. Додаткові 2 місяці нікуди не подінуться і в цих випадках, але це також набагато краще, ніж нічого (тобто те, що було раніше).

Зверніть увагу: як і раніше, відмовитися від сплати авансів — це право, а не обов’язок платника податків (адже депутати не вороги держбюджету ☺). Тому, якщо не скористаєтеся ним своєчасно, ніякого порушення не буде. Більше того, вважаємо, це не буде на заваді для того, щоб скористатися таким правом у майбутньому (звичайно ж, за умови, що і в наступному періоді підприємство буде збитковим або вийде «в нуль»). Принаймні ніде у ПКУ перешкод для цього немає. Хоча, хтозна, тут можна чекати на прояв творчості від ДФСУ.

Чи можна не сплачувати ЩАВ за підсумками 3 кварталів?

Це, мабуть, головне запитання, яке цікавить багатьох платників і стосується вже найближчого майбутнього.

По-хорошому, керуючись оновленою редакцією абз. 9 п. 57.1 ПКУ, платник податків, який отримав збиток (вийшов «у нуль») за підсумками 9 місяців 2015 року, має право:

— подати деку з податку на прибуток і фінзвітність за цей період (граничний строк для цього — понеділок, 9 листопада);

— припинити сплачувати ЩАВ у грудні 2015 року, а також не сплачувати ЩАВ у січні — травні 2016 року.

Та от невдача: відверто кажучи, доводиться визнати, що згідно з  п. 9 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ до кінця травня 2016 року повинен діяти старий порядок сплати ЩАВ (і, відповідно, звільнення від їх сплати). Він, зрозуміло, нічого такого не передбачав.

Заперечувати таке право фіскали, пробачте вже за тавтологію, не мають жодного морального права! Раз уже відмовили платникам податків у тому «мінімумі», який їм надавав уже заїжджений нами абз. 9 п. 57.1 ПКУ в доноворічній редакції, то зараз не дозволити скористатися, на наш погляд, спеціально розробленими для того, щоб усунути цю кричущу несправедливість, нормами означало б кардинально змінити свою думку. Хоча, знаючи наших податківців, їм це зробити зовсім не складно.

При фіскальному розкладі (його також не слід виключати, особливо тим, хто не готовий виборювати свою думку в судових інстанціях) можливий варіант, що скористатися правом відмовитися від ЩАВ вдасться тільки… після закінчення перехідного періоду, передбаченого для сплати авансів п. 9 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ, тобто до травня 2016 року включно.

Вважаємо, що при такому, аж занадто не бажаному варіанті, платник податків зможе відмовитися від сплати ЩАВ за підсумками І кварталу 2016 року, тобто припинити їх сплату вже починаючи з червня 2016 року.

Кумедна ситуація: виходить, граничний строк для подання деки за 2015 рік (31 травня) настане пізніше, ніж граничний строк подання звітності за І квартал року (10 травня). У результаті, так і не почавши сплачувати аванси за підсумками року (роблять це починаючи з червня), платник має право відмовитися від цього за підсумками І кварталу нового року (також починаючи з червня).

Наостанок звернемо увагу на проблеми, що виникають під час подання квартальної звітності з податку на прибуток. Адже при вдалому розкладі збитковим і «нульовим» платникам доведеться її подавати вже за підсумками 9 місяців. На сьогодні нової форми деки ще немає, хоча нещодавно і з’явилася вдосконалена версія того, що Мінфін пропонував раніше (http://sfs.gov.ua/diyalnist-/regulyatorna-politika-/regulyatorna-politika/2015-rik/63908.html). Якщо з її оприлюдненням дотримаються строків — у ваших же інтересах буде подати деку саме за цією формою. Адже інакше, найімовірніше, доведеться скористатися порядком, який ДФСУ «проштовхувала» при звітності за І півріччя (див. лист від 29.07.2015 р. № 27719/7/99-99-19-02-01-17). Тобто подавати деку і за старою (чинною) формою, і за новою (поки ще тільки проектною). У будь-якому разі, тет-а-тет з проблемою ми вас не залишимо і постараємося інформувати про новини на цю тему.

y.tovstopyat@buhgalter911.com

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити