Про стикування старої та нової форм податкової накладної

Сумцова Ольга, податковий експерт, o.sumcova@buhgalter911.com
Бухгалтер 911 Квітень, 2016/№ 15
В обраному У обране
Друк
З 1 квітня діють нова форма та Порядок заповнення податкових накладних (ПН)*, а також нове правило, що всі ПН реєструються за формою, що діє на момент їх реєстрації. Але без проблем в перехідний період не обійшлося: березневі ПН реєструвалися у квітні як за новою, так і за старою формою. Тепер виникло запитання — що робити з ПН, зареєстрованими за старою формою? Про це та інші перехідні моменти — читайте в нашій статті.
ПН, перехід на нову форму

* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.

Пункт 3.4 Порядку № 1307 запровадив нове правило: усі ПН (а отже, і розрахунки коригування (РК), адже до них застосовуються ті самі правила, що й до ПН) підлягають реєстрації в ЄРПН за формою, що діє на момент такої реєстрації. Тому усі ПН, у тому числі й «доквітневі», які реєструються починаючи з 01.04.2016 р., мають бути оформлені за новою формою.

Підтверджують це й податківці (роз’яснення в категорії 101.18 ЗІР, лист ДФСУ від 01.04.2016 р. № 11272/7/99-99-19-03-02-17):

«З 01.04.2016 р. податкові накладні та/або розрахунки коригування підлягають реєстрації в ЄРПН за новою формою (затвердженою наказом № 1307) незалежно від дати їх складання: до 01.04.2016 р. чи після 01.04.2016 р. (за умови дотримання інших вимог щодо реєстрації в ЄРПН).»

З цієї ж причини за новою формою починаючи з 01.04.2016 р. повинні реєструватися і «древні» ПН (складені до 1 лютого 2015 року), які взагалі раніше не підлягали реєстрації, якщо до них сьогодні складається РК. Нагадаємо, що згідно з п. 4 Порядку № 1246** РК до таких «долютневих» ПН реєструються тільки після реєстрації ПН. Для цього протягом доби продавець повинен зареєструвати ПН (незалежно від дати її складання), а потім і РК до неї.

** Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246.

Причому бухгалтерське ПЗ зараз налагоджено так, що складені до 01.04.2016 р. ПН при їх реєстрації після цієї дати автоматично конвертуються в нову форму.

Звичайно ж, норма п. 3.4 Порядку № 1307 виглядає дещо дивною. Адже згідно з п. 5 цього самого Порядку, а також п. 201.1 ПКУ ПН складається на дату виникнення ПЗ.

Виходить, що якщо ПЗ за операцією виникли у березні, то ПН (якщо вона реєструється у квітні) складається за формою, яка не діяла на момент її складання. Що є дещо нелогічним.

Однак саме такі вимоги щодо реєстрації ПН прописані в  п. 3.4 Порядку № 1307 і, як свідчить наведене вище роз’яснення, ними ж керуватимуться і податківці.

Березнева ПН зареєстрована у квітні за старою формою. Чи є вона дійсною? Претензій до такої ПН бути не повинно. Адже пп. 5 і 6 Порядку № 1246 встановлено, що постачальник (продавець) складає ПН у форматі, затвердженому в установленому порядку, і направляє її на реєстрацію до ЄРПН. Податківці, у свою чергу, згідно з п. 7 цього Порядку після надходження ПН та/або РК на реєстрацію зобов’язані перевірити відповідність електронного документа формату (стандарту). Тому, якщо ПН зареєструвалася 1 квітня за старою формою — вважайте, податківці визнали, що вона складена за правильною формою та є дійсною.

Крім того, слід зазначити, що покупець втрачає право на ПК у разі, якщо ПН:

— взагалі не зареєстрована в ЄРПН ( п. 198.6 ПКУ)

— та/або містить помилки в обов’язкових реквізитах, які не дозволяють ідентифікувати операцію ( останній абзац п. 201.10 ПКУ).

Тому, якщо ПН зареєстрована в ЄРПН і в ній правильно заповнені обов’язкові реквізити, покупець має право показати ПК за такою ПН. Нагадаємо: з ПКУ ще з липня 2015 року виключена норма про те, що ПН, оформлена з порушенням порядку її заповнення, не надає права на ПК.

Тим же, хто все ж таки захоче, щоб ПН була оформлена за новою формою (наприклад, якщо цього вимагає покупець), для виправлення старої ПН на нову доведеться скласти «зменшуючий» РК (звісно, за новою формою) і перевиписати нову ПН. Але тут потрібно мати на увазі таке:

— зареєструвати «виправляючий» РК повинен покупець;

— перевиписати та зареєструвати ПН потрібно протягом 15 календарних днів, наступних з дати першої події. Інакше загрожують штрафи за  ст. 1201 ПКУ за несвоєчасну реєстрацію ПН.

Чи загрожує продавцеві адмінвідповідальність, якщо ПН після 1 квітня зареєстрована за старою формою? Ні. Адже, як визнають самі податківці, порушенням порядку ведення податкового обліку (яке є підставою для застосування штрафу за  ст. 1631 КпАП) є невідображення зобов’язань за такими ПН у декларації. Якщо ж зобов’язання в декларації будуть показані — штраф за  ст. 1631 КпАП не застосовується (лист ДФСУ від 20.11.2015 р. № 24784/6/99-99-10-03-02-15).

ПН, зареєстрована постачальником у березні, отримана 01.04.2016 р. за новою формою. Як показали запитання читачів, і таке зустрічалося.

Вважаємо, так само, як і у попередньому випадку, з такою ПН нічого робити не потрібно. Оскільки вона пройшла реєстрацію в ЄРПН, то це означає, що вона визнається дійсною. До того ж саме собою виправлення цієї ПН нічого не дає. Адже якщо її «перереєстровувати», вона все одно буде складена за новою формою.

РК до старих ПН: як заповнити нову гр. 1 «№ з/п рядка податкової накладної, що коригується»? Якщо йдеться про РК до нової ПН, усе зрозуміло. У гр. 1 РК вказується порядковий номер рядка ПН, що коригується. У старих же («доквітневих» ПН) рядка «№ з/п» не було.

У програмі opz РК проходить камеральную перевірку як із заповненою гр. 1, так і з незаповненою.

На нашу думку, складаючи новий РК до старої ПН, краще все ж таки заповнити гр. 1 РК, підібравши «вручну» рядок ПН, який коригується.

У «Медку» чомусь при заповненні ПН внизу вказані рядки «згідно рахунку-фактури» і «Вид цівільно-правового договору». У новій формі ПН таких реквізитів немає. Чи є вони обов’язковими до заповнення? У новій формі ПН дійсно цих реквізитів немає. До того ж ще з 01.01.2016 р. вони перейшли до розряду необов’язкових. Такі дані вказуються для того, щоб ви могли проконтролювати, за яким саме договором відбувається складання ПН, а відповідно, чи є підстава (подія) для її складання. Адже з одним і тим самим контрагентом може бути укладено декілька договорів і можуть відбуватися різні операції постачання. Тому слід заповнити ці поля. У самому ж «бланку» ПН ці реквізити видні не будуть.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд