Теми статей
Обрати теми

«…З душі верне...»: унесення єдиноподатником коштів на рахунок

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, [email protected]
Часто буває, що підприємцю бракує коштів на поточному рахунку. І він поповнює його готівкою. Усе б нічого, але податківці прирівнюють це до отримання доходу. Чи слухатися їх? Про це зараз і поговоримо.
готівка, поповнення поточного рахунка, дохід ППЄПа

Чи може ФОП унести на підприємницький рахунок свої власні гроші (сьогодні нас цікавить випадок з готівкою)? Так, може — цього йому ніхто не забороняє. А  ст. 320 «Використання власником власного майна для провадження підприємницької діяльності» ЦКУ підтверджує, що таке право ФОП має.

Але якщо він так вчинить, чи виникне у нього дохід? На жаль, ст. 292 ПКУ однозначної відповіді на це запитання не дає. Цим традиційно і користуються податківці, стверджуючи, що власні гроші, які ППЄП «завів» на свій рахунок, — це його дохід. Свіжий приклад — лист ГУ ДФС у м. Київ від 25.03.2016 р. № 2516/К/26-15-13-02-15. Така їх думка існує давно, однак її «з душі верне», оскільки логіки в ній немає жодної. Отримати дохід від самого себе неможливо.

img 1Заслуговує на увагу, що стосовно ФОП на загальній системі податківці дотримуються протилежної думки: власні гроші, унесені на підприємницький рахунок, не є доходом такого ФОП (категорія 104.04 ЗІР). Імовірно, ФОП-ЗС врятувало дещо точніше в цьому плані визначення доходу (виручка у грошовій і негрошовій формі) ( п. 177.2 ПКУ).

Але чи варто через це сперечатися з податківцями? У більшості випадків сперечатися сенсу немає. Наприклад:

1) якщо ви є ППЄПом групи 2 (чи 1) і ваш річний доход далекий від «1 млн грн.» (для групи 1 — від 300 тис. грн.). У такому разі навіть якщо ви включите до доходу власні гроші, які поклали собі на рахунок, це нічого не змінить: сума ЄП та ЄСВ буде колишньою, РРО як і раніше, застосовувати не доведеться;

2) якщо ви зараховуєте на рахунок не власні заощадження, а раніше вже оприбутковану готівкову виручку, то податківці готові робити «поблажку». Про це вони повідомляли в Узагальнюючій податковій консультації від 24.12.2012 р. № 1183 (ср. ). Нагадаємо суть: якщо підприємець-єдиноподатник уносить на свій «підприємницький» рахунок готівку, яка вже була за фактом надходження відображена у Книзі обліку доходів / Книзі обліку доходів і витрат (далі — Книга ОД (ОДВ)), то у платіжному дорученні вказується призначення платежу — виручка за такий-то період і ця виручка повторно до доходу не включається. Визначити розмір такої «неприбуткової» готівкової виручки за відповідний період буде не важко у світлі появи минулого року вимоги вказувати грошовий дохід у Книзі ОД (ОДВ) окремо в готівковій і окремо в безготівковій формі.

img 2Для платників ПДВ суму «неприбуткової» виручки з Книги ОДВ логічно збільшити на суму ПДВ, оскільки у Книзі доходи відображаються без ПДВ. Однак ДПСУ про це нічого не говорить.

Але не переймайтеся! Навіть якщо у вас бракує безготівкових коштів, ви можете вирішити цю проблему. Як? Оформіть на ім’я ФОП поворотну фіндопомогу від будь-якої особи (строком не більше 12 місяців). Її вам можуть унести прямо на рахунок, і це не буде вашим доходом ( п. 292.11 ПКУ). Однак пам’ятайте: самому собі фіндопомогу видати не можна!

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі