(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 49
  • № 48
  • № 47
  • № 46
  • № 45
  • № 44
  • № 43
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
5/13
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Грудень , 2016/№ 50

Негрошовий дохід, ПДФО та військовий збір: думка ДФСУ

Підприємство планує оплатити власним коштом проживання контрагента-фізособи у готелі. Вартість проживання — 8000,00 грн. Чому дорівнюватиме база оподаткування ПДФО та військовим збором у цьому випадку? Як відобразити таку виплату в Податковому розрахунку за ф. № 1ДФ?
база оподаткування ПДФО та військовий збором

Податок на доходи

Вартість проживання контрагента-фізособи у готелі, оплачена за рахунок коштів підприємства, буде для такої фізособи оподатковуваним доходом у вигляді додаткового блага. Це прямо випливає з положень п.п. «е» п.п. 164.2.17 ПКУ.

Причому, оскільки в цьому випадку дохід у вигляді додаткового блага було надано у негрошовій формі, базу оподаткування визначають за правилами, визначеними у п. 164.5 ПКУ. Озвучимо їх.

Фізособа в цьому випадку отримує дохід не коштами, а у вигляді безоплатного проживання!

При нарахуванні (наданні) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування буде вартість доходу, розрахована за звичайними цінами, помножена на «натуральний» коефіцієнт.

Розмір цього коефіцієнта залежить від ставки ПДФО. Так, за умови, що ставка — 18 %, його величина дорівнює 1,219512.

Важливо! «Натуральний» коефіцієнт дозволяє податковому агенту привести «чистий» (виплачений на руки) негрошовий дохід до нарахованого. Після його застосування у бухобліку підприємства буде нараховано дохід фізособи, що дорівнює вартості товарів (робіт, послуг), безоплатно наданих такій фізособі, та сумі ПДФО, яку податковий агент спрямує на погашення зобов’язань з ПДФО.

Тепер про заповнення ф. № 1ДФ. Беззмінний гід у цьому питанні — Порядок № 4*.

* Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4.

Відповідно до пп. 3.2 і 3.3 розд. III цього Порядку:

— у графі 3а «Сума нарахованого доходу» ф. № 1ДФ податковий агент відображає у розрізі ознак доходів суми доходів, які нараховані фізособі у звітному кварталі.

У разі нарахування доходу його відображення у графі 3а є обов’язковим незалежно від того, чи виплачений він.

Нарахований дохід відображають повністю, без вирахування ПДФО, військового збору та податкової соціальної пільги, за її наявності;

— у графі 3 «Сума виплаченого доходу» ф. № 1ДФ зазначають суму фактично виплаченого доходу платнику податку податковим агентом.

У графах 3а і 3 відображають дохід у нарахованій сумі!

Таким чином, у разі надання платнику податку доходів у негрошовій формі суми доходу в графах 3а «Сума нарахованого доходу» та 3 «Сума виплаченого доходу» розділу I Податкового розрахунку за ф. № 1ДФ відображаються з урахуванням «натурального» ПДФО-коефіцієнта.

У графах 3а і 3 розділу I Податкового розрахунку негрошові доходи відображаються з урахуванням «натурального» ПДФО-коефіцієнта.

Для наочності наведемо приклад наприкінці статті .

Військовий збір

Переходимо до військового збору. Об’єктом оподаткування військовий збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ. При цьому звільняються від оподаткування збором доходи, які згідно з розд. IV цього Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізособи (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25 і 165.1.52 ПКУ.

Також тимчасово, на період проведення антитерористичної операції, не підлягають оподаткуванню військовий збором доходи у вигляді грошового забезпечення осіб, перелічених у абз. 2 п.п. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

Майте на увазі! Роботодавці виплачують своїм «солдатам підприємства» середній заробіток, а не грошове забезпечення. Тому зобов’язані обкладати його військовий збором.

Важливо! Пунктом 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ не передбачене застосування для військового збору коефіцієнта, визначеного п. 164.5 цього Кодексу. Тому у разі безоплатного надання фізособам товарів (робіт, послуг) базою оподаткування військовий збором буде вартість таких товарів (робіт, послуг), визначена за правилами звичайної ціни, встановленими ПКУ, без урахування ПДФО/військовий збір-коефіцієнтів і незалежно від того, в якій сумі цей дохід нараховано у бухобліку.

Переходимо до ф. № 1ДФ. Пунктом 3.11 розд. III Порядку № 4 визначено, що у рядку «Військовий збір» розділу II Податкового розрахунку відображається загальна сума нарахованого доходу (як того, що оподатковується військовий збором, так і того, що не оподатковується), загальна сума виплаченого доходу, загальна сума нарахованого військового збору та загальна сума перерахованого до бюджету військового збору в грошовій формі, вираженій у національній валюті (у гривнях з копійками).

Враховуючи наведене, у разі надання негрошового доходу в рядку «Військовий збір» розділу II Податкового розрахунку слід відобразити його вартість, розраховану за звичайними цінами, без урахування коефіцієнта, установленого п. 164.5 ПКУ.

«Розбір польотів»

З питання випливає, що вартість проживання, оплачена за рахунок коштів підприємства, дорівнює 8000,00 грн. Отже, до бази оподаткування ПДФО такий дохід потрапить у сумі, що дорівнює 9756,10 грн. (8000,00 грн. х 1,219512). Саме у цій сумі дохід фізособи буде нарахований в обліку підприємства.

Визначимо суму ПДФО, яку підприємство утримає з такого доходу:

9756,10 грн. х 18 % : 100 % = 1756,10 грн.

База оподаткування військовий збором дорівнюватиме вартості негрошового доходу, розрахованій за звичайними цінами, тобто 8000,00 грн.

«Натуральний» військовий збір-коефіцієнт не застосовуємо.

Визначимо суму військового збору, яку підприємство зобов’язане буде сплатити з цього доходу:

8000,00 грн. х 1,5 % : 100 % = 120,00 грн.

Звертаємо увагу: оскільки дохід надано у негрошовій формі, а застосування «натурального» військового збору-коефіцієнта ПКУ не передбачено, виникає питання про сплату військового збору з такого доходу.

Адже за цієї ситуації утримати збір з доходу фізособи неможливо. У ситуації, що склалася, вважаємо: щоб уникнути порушення вимог ПКУ в частині повноти та своєчасності сплати військового збору підприємство може за рахунок власних коштів сплатити його при виплаті доходу, а потім попросити фізособу — одержувача доходу компенсувати йому суму коштів, спрямовану на погашення зобов’язань з військового збору.

Майте на увазі: в цій ситуації саме податковий агент несе відповідальність за погашення суми податкового зобов’язання.

Наведемо фрагмент заповненого Податкового розрахунку з даними щодо фізособи, про яку йшлося у запитанні.

При заповненні розділу II ф. № 1ДФ припустимо, що у звітному кварталі підприємство не нараховувало та не виплачувало прибутки іншим фізособам.

<…>

Розділ I. Суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і суми утриманого з них податку

<…>

1

2

3

4

5

6

7

8

9

<…>

1

2456784556

9756

10

9756

10

1756

10

1756

10

126

<…>

Розділ II. Оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею та військовий збір

х

х

Загальна сума нарахованого доходу

(грн, коп.)

Загальна сума виплаченого доходу

(грн, коп.)

Загальна сума утриманого податку, збору (грн, коп.)

х

нарахованого

перерахованого

<…>

8

Військовий збір

8000

00

8000

00

120

00

120

00

х

х

х

х

х

<…>

Фрагмент Податкового розрахунку за ф. № 1ДФ

негрошовий дохід, ПДФО, військовий збір, контрагент-фізособа, проживання в готелі, форма № 1ДФ, 1ДФ, податковий розрахунок, оплата рахунка додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ми сподіваємося, що ця стаття була для Вас корисною.

Щоб отримати можливість читати журнал «Бухгалтер 911» повністю в будь-який час і з будь-якого носія, просто оформіть передплату на видання!

 

Передплата на «Бухгалтер 911» це:

  • доступ до всіх номерів журналу та фахової літератури в будь-який час
  • читання журналу з будь-яких електронних носіїв
  • можливість обговорювати і ставити запитання експертам редакції абсолютно безкоштовно.

Передплатити «Бухгалтер 911»

Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті
 Вхід в систему ×  Сесію завершено × Ви здійснили вхід на сайт з іншого браузера або комп'ютера. Щоб читати журнали, будь ласка, авторизуйтесь ще раз
Показати пароль  Забули пароль?
 Відновлення паролю × Введіть Ваш e-mail, і ми надішлемо Вам інформацію для відновлення пароля на поштову скриньку
 Реєстрація ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Пошта стане вашим логіном в системі. З її допомогою ви зможете увійти та відновити забутий пароль.

На пошту приходять системні повідомлення та інша корисна інформація.

Показати пароль 

Вкажіть пароль за допомогою якого ви зможете увійти в систему.

Натисніть кнопку "Показати пароль" , щоб побачити введені символи

Цей номер телефону прив'язаний до 3 email адрес: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

 ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Цей номер телефону прив'язаний до 3 email адрес: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

Дякуємо за вашу заявку! Наш фахівець зв'яжеться з вами найближчим часом.
Телефони × (044) 581-10-10 (066) 87-010-10 (097) 78-010-10 Передзвоніть менi
Ви не авторизовані на сайті × Ця функція доступна тільки авторизованим користувачам. Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь.