Теми статей
Обрати теми

Нова декларація з ПДВ — уже за січень

Казанова Марина, податковий експерт, [email protected]
Зустрічаємо черговий «подарунок» від Мінфіну — нову форму декларації з ПДВ. Причому увага! Податківці, ігноруючи вимоги ст. 46 ПКУ, хочуть, щоб платники подавали декларацію за новою формою вже за січень. Пояснюють вони це тим, що стара форма не враховує усіх законодавчих нововведень, тобто не пристосована до подання звітності. У сьогоднішній статті пропонуємо «перше знайомство» з нововведеннями, яке продовжимо в наступних номерах.
ПДВ-звітність, нова декларація

Форму декларації затверджено наказом Мінфіну від 28.01.2016 р. № 21*. Ще раз зауважимо, що подавати її доведеться вже починаючи з декларації за січень 2016 року (лист ДФСУ від 02.02.2016 р. № 3240/7/99-99-19-03-00-17). Граничний строк подання — понеділок 22 лютого 2016 року. Декларацію без показників (не було господарських операцій у поточному періоді та немає «перехідного» мінуса) можна не подавати (п. 9 розд. III Порядку № 21**)***.

* Опублікований в газеті «Урядовий кур’єр» від 30.01.2016 р. № 19, набув чинності з 01.02.2016 р.

** Порядок заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну від 28.01.2016 р. № 21.

*** Але якщо ви потрапляєте до кола «особливих» платників з  п. 49.21 ПКУ (продавці палива та власники ліцензій на право провадження діяльності з підакцизною продукцією), вважаємо, ПДВ-деку безпечніше подавати в будь-якому разі.

Відразу зауважимо: сама декларація та додатки до неї значно «схуднули». Отже, заповнювати їх стане набагато простіше. Але є і неприємний момент, пов’язаний з новим додатком Д2. Тепер залишки від’ємного значення, які зараховуються в рахунок ПК майбутнього періоду (раніше вони потрапляли до ряд. 24 декларації), доведеться розшифровувати за періодами їх виникнення та навіть в розрізі контрагентів.

img 1

Як і раніше, декларація заповнюється у гривнях (без копійок) з округленням за загальновстановленими правилами. Прокреслення, нулі та інші символи в незаповнюваних рядках не проставляються.

Розділ I «Податкові зобов’язання»

1. З’явився окремий рядок (ряд. 4) для відображення «компенсуючих» ПЗ (нарахованих на підставі пп. 198.5 і  199.1 ПКУ за «самозведеними» ПН). Це є доцільним. Адже такі операції не враховуються при розрахунку показника ЧВ, а «виймати» їх із ряд. 1 було дуже незручно. Відповідно, ці суми тепер не повинні потрапити до ряд. 1 декларації.

Важливо! Як випливає з самої форми декларації, ряд. 4 вимагає розшифровки в додатках Д5 і Д7. З Д7, вважаємо, Мінфін погарячкував. Подавати його при кожному заповненні ряд. 4 не потрібно. А ось щодо Д5 є запитання. Річ у тім, що тепер в Д5 операції без покупця (які раніше відображалися в рядку «ІНШІ») потрібно розшифровувати в розрізі умовних ІПН. За задумом законодавців, «компенсуючі» ПЗ повинні відображатися за рядком з умовним ІПН «600000000000» (саме цей ІПН «забронювали» у проекті заповнення ПН для «самозведених» ПН). За ідеєю, сума за цим рядком (з умовними ІПН «600000000000») має відповідати ряд. 4 декларації. Однак на сьогодні «самозведені» ПН складаються з умовним ІПН «400000000000». І якщо їх показати під цим ІПН, вони змішуватимуться з іншими ПЗ, які потрапляють до ряд. 1. Тому вважаємо, що «компенсуючі» ПЗ у Д5 повинні відображатися за рядком з умовним ІПН «600000000000». Але це питання ще потребує роз’яснень від податківців.

2. БезПДВшні продажі (звільнені, необ’єктні, постачання за межами України) тепер об’єднали в один рядок — ряд. 5 (замість раніше діючих трьох рядків).

3. Коригування тепер відображаються за єдиним рядком 7 (без деталізації в розрізі операцій).

img 2

Помітно «схуд» і додаток Д1 до декларації. Так, у ньому тепер немає деталізації в розрізі операцій. Крім того, не потрібно наводити інформацію про номер ПН, а також про номер і дату отримання РК. Нагадаємо, що раніше питання, яку дату отримання РК ставити в додатку Д1, викликало безліч проблем. Тепер все стане набагато простіше.

 

Розділ II «Податковий кредит»

З нього прибрали непотрібні рядки. Як відображати тепер покупки в розділі II декларації, наведемо в таблиці.

Вид покупки

Де відображаємо

Покупки на території України

з ПДВ (по 20 %, 7 %)

Ряд. 10.1 і 10.2

за 0 %, з ПДВ-пільгою, без ПДВ

Ряд. 10.3

Імпортні

Імпорт товарів

Ряд. 11.1 — 11.3

Послуги нерезидентів

Ряд. 11.4

 

Коригування ПК. Відображаються за одним рядком 12 (без деталізації в розрізі операцій).

Коригування до безПДВшних покупок (пільгових, покупок за ставкою 0 %) показувати за ряд. 12 і розшифровувати в таблиці 2 додатка Д1 тепер не потрібно (про що прямо зазначено в самій шапці таблиці).

У рядку 15 потрібно буде відображати результати перерахунку ПК (за результатами 1, 2, 3 років експлуатації) за необоротними активами, придбаними до 01.07.2015 р. Заповнюється він в декларації за останній звітний період року (тобто за грудень).

З третього розділу декларації до другого перенесені рядки, що стосуються «перехідного мінуса», який зараховується в рахунок ПК наступного періоду (аналог колишнього рядка 24). Тепер він відображається за ряд. 16 і зараховуватиметься при підрахунку ПК за поточний період.

img 3

До речі, саме до ряд. 16.1 січневої декларації потрібно перенести значення за ряд. 24 декларації за грудень 2015 року.

Крім того, у розділі II (у тому самому ряд. 16) тепер враховують і результати виправлень «мінусових» помилок: самостійно виправлених платником (ряд. 16.2) або виправлених податківцями під час перевірки (ряд. 16.3).

Розділ III «Розрахунки з бюджетом»

Оскільки «перехідний мінус» тепер відразу ж зараховується при підрахунку ПК за поточний період (у ряд. 16 декларації), то заповнення розділу III стало «прозорішим».

Так, якщо за декларацією виходить «ПДВ до сплати» (ряд. 9 перевищує ряд. 17), то заповнюємо ряд. 18 декларації та переносимо його значення до ряд. 18.1. Решта рядків розділу III (ряд. 19 — 21) заповнюються, тільки якщо за декларацією виник «мінус».

img 4

Зобов’язання до сплати за поточною декларацією тепер відображаються за ряд. 18.1 (аналог колишнього ряд. 25.1).

Доля БВ вирішується в ряд. 20 декларації. Зауважимо, що тепер суму БВ можна буде зарахувати в рахунок сплати зобов’язань або погашення податкового боргу за іншими податками (ряд. 20.2.2 декларації). Якщо ви обираєте такий варіант, то в додатку Д4 потрібно буде заповнити табличну частину поля «б» і вказати реквізити платежу, в рахунок яких ви хочете зарахувати БВ.

Залишок від’ємного значення, який зараховується в рахунок ПК майбутнього періоду (аналог колишнього ряд. 24), тепер відображається в ряд. 21 і переноситься до ряд. 16.1 наступної декларації. Важливо! Цей рядок вимагає обов’язкової розшифровки в додатку Д2. І як ми вказали вище, у ньому доведеться розшифрувати «мінус», що виник, за періодами його виникнення та в розрізі контрагентів.

Додатки, УР

Тепер їх стало 10. Новий додаток ДС10 призначений для аграріїв-спецрежимників.

img 5

У ДС10 спецрежимники проводять розрахунок ПДВ, який підлягає сплаті до бюджету та на спецрахунок. Додаток містить три таблиці (окремо — для розрахунку ПДВ за операціями із зерновими/технічними культурами, окремо — для операцій з тваринництвом, окремо — за іншими с/г операціями).

Істотно «полегшені» додаток Д1 (про нього ми згадували вище) і додаток Д5 (проте тепер усі «умовні» постачання доведеться розшифровувати в розрізі «умовних» ІПН). Додаток Д2 має новий вигляд (відтепер, як ми зазначали вище, у ньому доведеться розшифровувати перехідний «мінус»);

Є зміни і в додатку Д7. Таблиця 2 «Перерахунок частини використання товарів/послуг і необоротних активів в оподатковуваних операціях» тепер перебудована під перерахунок податкових зобов’язань. Однак заповнення цієї таблиці буде актуальним тільки до кінця року.

На нормативному рівні закріпили, що УР можна подавати тільки як самостійний документ (п. 1 розд. IV Порядку № 21). Як додаток до декларації його подавати не можна. Суми нарахованого «самоштрафу» відображаються у гр. 6 ряд. 18.3 УР.

Інформація для «касовиків»

Нагадаємо, що тим платникам, які застосовують касовий метод на підставі п. 187.10 ПКУ, для ліміту реєстрації (∑Накл) враховуються і ПН, які складені до 01.07.2015 р., однак право на ПК за якими виникло після 1 липня 2015 року ( п. 341 підрозд. 2 розд. XX ПКУ).

Якщо ці ПН вже потрапили до раніше поданих декларацій, то потрібно обов’язково показати такі ПН, заповнивши таблицю 3 додатка Д5. Заповнюється вона одноразово і тільки в декларації за січень 2016 року. На підставі отриманих даних податківці збільшать ліміт. Суми з цієї таблиці безпосередньо до декларації не потрапляють.

Якщо ці ПН ще не потрапили в раніше подані декларації, то відображаємо їх у поточній деці і в таблиці 2 додатка Д5 (у таблиці 3 додатка Д5 їх не показуємо).

img 6

Для платників, що мають філії, яким делеговано право на складання ПН, нагадуємо, що разом з декларацією за січень потрібно подати відповідне Повідомлення за формою, наведеною в додатку 2 до Порядку № 21.

[email protected]

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі