Договір добровільного ЄСВ-страхування діє мінімум рік ( ч. 2 ст. 10 Закону про ЄСВ), тому з 01.01.2016 р. і виник парадокс: згідно з договором ставка ЄСВ «під 40 відсотків», а «на дворі» з урахуванням змін — вже 22 %. Що робити?
Найочевидніше — зобов’язання за 2015 рік: нехай вони і погашалися частково у 2016 році, сплатити їх потрібно було за ставками з договору (36,21; 36,6 або 38,11 %).
Далі — сплата за періоди 2016 року.
Відразу зауважимо: на наше переконання, ФОП (ЗС та ЄП) ЄСВ «за себе» сплачуватимуть тільки за ставкою 22 %. Причому за звичайними підприємницькими правилами. Навіть якщо ви на руках маєте чинний договір добровільного ЄСВ-страхування. Пояснимо чому.
1. З 01.01.2016 р. ФОП не можуть бути ЄСВ-добровольцями, оскільки їх виключили з числа платників, які мають право на добровільну сплату ЄСВ ( ч. 1 ст. 10 Закону про ЄСВ).
У зв’язку з цим, вважаємо, їх договори про добровільну участь у соцстрахуванні мають бути достроково розірвані — з 01.01.2016 р. з ініціативи податкового органу. Підстава: «виникнення обставин, що не відповідають визначеним цим Законом вимогам щодо осіб, які мають право брати добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування» ( абз. 3 п. 2 ч. 8 ст. 10 Закону про ЄСВ).2. Ідея добровільного ЄСВ-страхування, нагадаємо, така, що можливе воно лише стосовно тих осіб і тих видів страхування, які «не покриті» обов’язковим страхуванням. Отже, сплата ЄСВ за ставкою 22 % уже припускає страхування ФОП «від будь-якого лиха»?
Вважаємо, так і є. Сплачуючи ЄСВ за ставкою 22 %, усі ФОП «автоматом» отримають не лише право на пенсію та допомогу по безробіттю (як раніше), але й право на допомогу в разі хвороби або нещасного випадку! Але є нюанс. На сьогодні формально діють (за відсутності інших) старі Пропорції розподілу ЄСВ № 675* (підприємницький ЄСВ за «базовою» ставкою спрямовується до пенсійного та безробіття). Тому «станом на сьогодні» той же Фонд тимчасової непрацездатності говорить про те, що ФОП з 01.01.2016 р. втратили право на допомоги як добровільно застраховані особи.
Насправді не все так погано. Перший найближчий обов’язковий строк сплати ЄСВ за періоди 2016 року — до 20 квітня 2016 року (сплата за I квартал 2016 року для ППЄПів). Як можна уявити, до цієї дати в розподілі буде приведено в лад. І фонди змінять «гнів на милість».
Так що не поспішаємо сплачувати ЄСВ «за себе» і чекаємо на добрі новини.