«Штрафна орда»
Оскільки «в історію вскочила» фізособа-підприємць (ФОП) на загальній системі (ЗС), то і згадаємо про ЗС-правило: враховують лише ті витрати ФОП на ЗС, які документально підтверджені ( пп. 177.2 і 44.1 ПКУ). Тому якщо під час податкової перевірки не виявляться «потрібні» первинні документи, то насамперед «знімуть» усі непідтверджені витрати. Читай: збільшать чистий дохід на суму непідтверджених витрат і донарахують ПДФО з ЄСВ з «букетом» фінсанкцій, адмінштрафів і пені (окремо з ПДФО, окремо з ЄСВ).

Крім того, «загубленцю» загрожують штрафи:
— «за незабезпечення збереження доків» — згідно з п. 121.1 ПКУ в розмірі 510 грн. (а якщо протягом року вас уже штрафували за втрату документів, то цього разу штраф буде вдвічі вагомішим — 1020 грн.);
— «за порушення порядку ведення обліку доходів і витрат» за ст. 1641 КУпАП у розмірі 51 — 136 грн.
І окремо скажемо про Книгу ОДВ — це особливий документ. Якщо ви оплату отримували тільки за безготівкою, то «все гаразд». А ось тим, хто мав справу з готівкою, доведеться похвилюватися. Особливо завзяті податківці можуть спробувати застосувати п’ятикратний штраф за неоприбуткування готівки ( ст. 1 Указу № 4361). І хоча в категорії 104.14 ЗІР ідеться лише про адмінштраф і штраф за ПКУ за відсутність у ФОП Книги ОДВ, не можна виключати і «п’ятикратку». Адже згідно з п. 1.2 Положення № 6372 оприбуткування готівкової виручки передбачає не лише її проведення через РРО і відображення у Книзі обліку розрахункових операцій (КОРО), а ще й запис про неї у Книзі ОДВ. Отже, якщо такого запису немає, готівка не може вважатися повністю оприбуткованою (фіскали жорстко наполягають на цьому вже багато років).
Як уникнути штрафів?
Навіть якщо до вас уже прийшли з перевіркою, то штрафів і пені за ПКУ, Законом про ЄСВ і КУпАП уникнути теоретично все одно можна. Для цього вам потрібно достатньо оперативно відновити всі документи та надати їх податківцям не пізніше ніж через 5 робочих днів з дня отримання акта перевірки ( п. 44.7 ПКУ). Якщо встигнете це зробити, то податківці втратять право оштрафувати вас за відсутність первинки.
Якщо перевіряючі вас ще не дісталися, то щоб уникнути значних санкцій, потрібно діяти так.
Крок 1. Письмово повідомляємо податківців (а якщо зникли ВМД — і митників) про втрату документів ( п. 44.5 ПКУ). На це дається 5 днів з дати пропажі.
Крім того, ДФСУ наполягає на тому, щоб ФОП подав заяву до міліції про втрату первинки та Книги ОДВ і отримав довідку про подання такої заяви (категорія 104.14 ЗIР).

Крок 2. Після того, як ви повідомили податківців про втрату документів, ви маєте 90 календарних днів для того, щоб їх відновити.
З чого розпочати? Найкраще — з банківської виписки. Для цього потрібно звернутися до свого банку та попросити дублікати банківських виписок за весь період роботи (п. 5.7 Положення № 2544). На підставі отриманих даних можна відновити облік руху безготівкових грошових коштів з розшифровкою за сумами, датами і назвами контрагентів.
Крок 3. Далі звертаємося до контрагентів (постачальників і покупців) з проханням надати копії (дублікати) загублених документів (договорів, накладних, рахунків, актів тощо). До речі, якщо ви укладали договори, посвідчуючи їх у нотаріуса, то можете подати нотаріусу письмову заяву та отримати у нього дублікат втраченого договору.
К
5 ДСТУ 2732:2004 «Діловодство та архівна справа. Терміни і визначення понять», затверджений наказом Держкомтехрегулювання від 28.05.2004 р. № 97.
Крок 4. Тепер розберемося з готівкою. Якщо ви працювали не лише із безготівкою, то, будучи ФОП на ЗС, зобов’язані були застосовувати РРО. Відновити дані допоможе КОРО, контрольна стрічка (якщо їх не втрачено), а також дані з фіскальної пам’яті РРО.
Крок 5. У податківців також варто попросити копії загублених звітів і податкових декларацій (декларацій про доходи, ПДВ-декларацій і звітів за формою № 1ДФ — тут зазначені всі витрати, виплачені громадянам і ФОП: безготівка + готівка). Для отримання потрібної інформації звертайтеся до начальника податкової з письмовою заявою. Не забудьте вказати причину втрати документів.
Зверніть увагу: навіть якщо ФОП працював у зоні АТО, це не звільняє його від необхідності відновити первинні документи та Книгу ОДВ. Адже у ст. 44 ПКУ немає застереження про те, що платники податків звільняються від обов’язку відновлювати документи, втрачені внаслідок форс-мажору.
Крок 6. Якщо ФОП мав працівників та оплачував їм лікарняні листки, ці документи також потрібно відновити, інакше доведеться повернути допомогу до Фонду «тимчасової непрацездатності» (ФСС ТВП).
У разі, коли лікарняний ще не оплачений, усе просто: ФОП складає довідку про те, що лікарняний ще не оплачений, працівник з цією довідкою йде до поліклініки, і там йому видають дублікат лікарняного листка (п. 1.14 Інструкції № 4556).
Якщо ж лікарняний вже оплачений, дублікат не видадуть. Але можна діяти інакше (лист ФСС ТВП від 02.06.2014 р. № 5.2-32-1264): оформити довідку про форс-мажорні обставини (наприклад, подати заяву до міліції про крадіжку документів або отримати сертифікат Торгово-промислової палати України про проведення АТО на колишньому місці роботи ФОП) і звернутися із запитом до поліклініки. Там нададуть реєстр виданих документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність працівників. Цього буде достатньо для підтвердження оплати лікарняного.
Ну а ті, хто втратив лікарняний через недбалість, відновити його не зможуть.
Крок 7. На підставі відновлених документів заповните нову Книгу ОДВ (попередньо зареєструвавши її в податковій).
Крок 8. Що стосується ПДВ, то з 2015 року запроваджене електронне адміністрування, у результаті — податкові накладні (ПН) формуються тільки в електронній формі. Якщо у вас збереглася програма, то і ПН відновити просто. У крайньому разі, їх вам можуть повторно надіслати контрагенти. Також їх можна витребувати з Єдиного реєстру податкових накладних (ЄРПН).

Що ж до паперових ПН за більш ранній період (до 2015 року), то відновити їх можна знову ж таки за допомогою контрагентів. Зверніться до них з офіційним листом і попросіть дублікати ПН.
Якщо ж ви відображали ПК з ПДВ не на підставі ПН, а на підставі рахунків, транспортних квитків і касових чеків, то тут важче. Дублікати рахунків ще можна запросити у контрагентів, а ось квитки відновити жодним чином не вдасться. Що ж до касових чеків, то, на нашу думку, їх може замінити копія контрольної стрічки з підписом і печаткою продавця товарів/послуг7.
7 Детально про це ми писали в статті «Податковокредитні» документи: були, та спливли...» («Бухгалтер 911», 2014, № 1).
Відновили не все
Може статися так, що деякі документи відновити не вдалося. У такому разі краще прибрати з витрат і з ПК з ПДВ непідтверджені суми (подавши уточнюючу деку). Звичайно, вам доведеться доплатити «самоштрафи» та пеню за прострочення. Однак це убезпечить вас у майбутньому від набагато більших штрафів від податківців.