Потрійне урізання, або Як НБУ «покроїв» готівкові обмеження

В обраному У обране
Друк
Шевчук Михайло, податковий експерт, m.shevchuk@buhgalter911.com
Бухгалтер 911 Січень, 2017/№ 3
Де було 150 тис. грн., там стало 50 тис. грн... Маємо на увазі обмеження за розрахунками готівкою за участю фізосіб1. «Постраждали» розрахунки як (1) між фізособою та підприємством (підприємцем), так і (2) фізосіб між собою за договорами купівлі-продажу, що підлягають нотаріальному посвідченню. Давайте ж поглянемо «під мікроскопом» на зміни, що відбулися.
граничні суми розрахунків готівкою

1 Про що ви вже знаєте, зокрема, з інформації на обкладинці попереднього номера журналу «Бухгалтер 911».

Відколи? Почнемо з того, що зміни вже «побігли» — ще з 04.01.2017 р. Саме того дня набрала чинності постанова № 4072.

2 Постанова Правління НБУ «Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 06 червня 2013 року № 210» від 25.11.2016 р. № 407.

Тому дотримуватися нових «рамок» необхідно із зазначеної дати! Причому стосується це платежів (що здійснюються з 04.01.2017 р.) за договорами, укладеними як після зазначеної дати, так і до неї. Звертав увагу на цей момент, зокрема, регулятор (див. запитання 3 Актуальних запитань і відповідей щодо зниження граничної суми готівкових розрахунків за участю фізичних осіб, далі — Актуальні запитання3).

3 Знайдете за посиланням: https://bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=42053190&cat_id=3127220.

У чому суть? Отже, що саме змінили? Власне кажучи, з трьох обмежень, установлених п. 1 постанови № 2104, «не зачепили» лише одне.

4 Постанова Правління НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 р. № 210.

Гранична сума готівкових розрахунків підприємств (підприємців) між собою протягом одного дня не змінилася та, як і раніше, становить 10 тис. грн.

А ось про решту — два обмеження, що стосуються випадків, коли в розрахунках «замішані» звичайні фізособи, такого сказати не вийде .

По-перше, знижено граничну суму розрахунків готівкою між фізособою і підприємством (підприємцем) протягом одного дня. «За компанію» «убили» і до того неживе застереження про те, що обмеження стосується лише розрахунків за товари (роботи, послуги) (детальніше див. далі у статті).

По-друге, «урізання» граничної суми настигло і розрахунки фізосіб між собою за договорами купівлі-продажу, що підлягають нотаріальному посвідченню

Як у першому, так і в другому випадку «стелю» дозволених розрахунків знизили в 3 рази: зі 150 тис. грн. до 50 тис. грн.

Немає правила без винятку. І в даному випадку — не без цього. Випадки, коли готівкових обмежень дозволено не дотримуватися, зазначені в п. 2.3 постанови № 6375. Вони змін не зазнали ! Зокрема, обмеження не поширюються на:

5 Постанова Правління НБУ «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» від 15.12.2004 р. № 637.

1) розрахунки підприємств (підприємців) з бюджетами та державними цільовими фондами;

2) добровільні пожертвування та благодійну допомогу;

3) використання коштів, виданих на відрядження.

На проїзд, проживання, харчування та інші витрати, пов’язані з перебуванням працівника у відрядженні.

«Вагон і маленький візочок» нюансів від ДФСУ і НБУ. Те, про що ми вже сказали вище, — щодо розрахунків готівкою між фізособою і підприємством (підприємцем). НБУ «убив» застереження про те, що стосується це обмеження лише розрахунків за товари (роботи, послуги). Хоча, варто зауважити, «повний ігнор» цих слів настав набагато раніше . Податківці вже давно «притягували» сюди, наприклад, надання і повернення позики, поворотної фіндопомоги6 (категорія 109.01 ЗІР).

6 Про подробиці ви могли дізнатися зі статті «Готівково-касові запитання: завжди є про що поговорити» в журналі «Бухгалтер 911», 2016, № 28.

І хоч це й прикро, але такої ж позиції дотримувався і НБУ (лист від 24.01.2014 р. № 11-116/3159).

Само собою зрозуміло, що після видалення «неробочого» застереження тепер обмеження будуть «у ділі» практично завжди і скрізь . Крім нечисленних винятків, про які ми вже поговорили.

Знову ж таки врахуйте (про це НБУ говорив ще у листі від 24.01.2014 р. № 11-116/3159): обмеження діє «в обидва боки». Тобто стосується як розрахунків фізособи-платника з підприємством (підприємцем) — отримувачем, так і розрахунків підприємства (підприємця) — платника з фізособою-отримувачем7.

7 Аналогічні висновки — у листі НБУ від 08.11.2013 р. № 11-117/21669.

«Протиотрута» від обмежень. Свої «рецепти» виходу з тієї чи іншої ситуації навів НБУ (запитання 1 і 2 Актуальних запитань).

Але на практиці досить популярним є також дроблення (говоримо зараз про випадок «розрахунки готівкою між фізособою та підприємством (підприємцем)»). Тобто «розбиття» однієї операції на кілька днів. Тим, хто полюбляє цей спосіб, тепер доведеться вдаватися до нього у випадках, якщо сума операції перевищує 50 тис. грн.

На можливість і законність застосування дроблення звертав увагу і НБУ (п. 3 листа від 24.01.2014 р. № 11-116/3159).

Як тут не згадати «слизький» момент, який «зачепив» регулятор в останніх роз’ясненнях? Судячи з прикладу, наведеного в запитанні 1 Актуальних запитань, НБУ не надто добре ставиться до алгоритму: «якщо сума операції 70 тис. грн., то внести готівкою 50 тис. грн., а надлишок 20 тис. грн. — безготівкою». Мовляв, постановою № 210 це не передбачено .

То й що, як не передбачено? Чи буде у такому разі порушення? Вважаємо, ні, адже власне готівкове обмеження не порушено.

Злочин і кара. Чим загрожує порушення озвучених обмежень? Відповідь — у ст. 16315 КУпАП (ср. 025069200). Вона передбачає накладення штрафу в розмірі від 1700 до 3400 грн. за перше протягом року порушення і від 8500 до 17000 грн. — у разі повторного. Аналогічні роз’яснення знайдете також у запитанні 7 Актуальних запитань.

Причому зверніть увагу: «світить» таке покарання лише підприємцям і посадовим особам юросіб. А от для звичайних фізосіб таке порушення небезпеки не несе.

Контролювати дотримання граничних меж готівкових розрахунків уповноважені податківці ( пп. 191.1.4 і 20.1.10 ПКУ), як і накладати відповідні штрафи ( ст. 2342 КУпАП).
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити