«Компенсуючі» податкові зобов’язання — без податкового кредиту

В обраному У обране
Друк
Адамович Наталія, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
Бухгалтер 911 Липень, 2017/№ 28
Платники, які з «поважних» причин не показали податковий кредит за тими покупками, коли (1) податкова накладна виявилася з помилкою або (2) вона не була зареєстрована, часто ставлять запитання: чи нараховувати «компенсуючі» податкові зобов’язання? Податківці видали свій вердикт.
«компенсуючі» податкові зобов’язання з ПДВ

Висновки податківців вельми не радують. Вони стверджують, що незалежно від того, були включені до складу податкового кредиту суми ПДВ з дефектної/незареєстрованої податкової накладної чи ні, «компенсуючі» податкові зобов’язання нараховувати потрібно! (роз’яснення в категорії 101.06 ЗІР).

Свою відповідь податківці аргументують тим, що в ПКУ не встановлена залежність «компенсуючих» податкових зобов’язань, що нараховуються згідно з п. 198.5 ПКУ, від факту формування податкового кредиту.

Відверто кажучи, прямої ув’язки з фактом формування податкового кредиту і справді в п. 198.5 ПКУ немає.

Проте ПКУ побудований так, що один пункт неодмінно пов’язаний з іншим. І не знайшовши відповіді в самому «компенсуючому» п. 198.5, слід звернутися щонайменше до визначення постачання з п.п. 14.1.191 ПКУ, де в п.п. «в» саме і говориться про випадки з п. 198.5 ПКУ. Так ось, там прямим текстом сказано: «якщо платник податку мав право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту». Отже, говорити про постачання (тобто про нарахування «компенсуючих» податкових зобов’язань) можна, тільки якщо виникло право на податковий кредит.

А це право в платника з’явиться:

1) за помилковою податковою накладною — тільки після її виправлення постачальником;

2) за незареєстрованою податковою накладною — у періоді її реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних (абз. 5 п. 198.6 ПКУ).

Та і технічно нарахувати «компенсуючі» податкові зобов’язання без наявної правильної і зареєстрованої податкової накладної буде складно. Адже у зведеній податковій накладній на «компенсуючі» податкові зобов’язання в гр. 2 таблиці Б повинні фігурувати дані про податкову накладну постачальника, на підставі якої платник по праву (!) відобразив податковий кредит.

Інша річ, коли податкова накладна була отримана нормальна і платник сам відклав своє право на податковий кредит.

Тоді «компенсуючі» податкові зобов’язання він зобов’язаний нарахувати відразу.

Що цікаво, податківці раніше, не вдаючись до подробиць про «зв’язки», дозволяли не відображати «компенсуючі» податкові зобов’язання, якщо не виникло право на податковий кредит (листи ДФСУ від 10.06.2016 р. № 10065/5/99-99-15-03-02-16 і від 23.05.2016 р. № 11168/6/99-99-15-03-02-15).

З чого це раптом податківці стали наполягати на «зв’язку»? Невже це чергова фіскальщина, яка тепер змусить покупця нараховувати «компенсуючі» податкові зобов’язання навіть за відсутності права на податковий кредит?

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити