Теми статей
Обрати теми

Бюджетне відшкодування «за авансами» заявляти не можна?

Солошенко Людмила, податковий експерт, buhgalter811@mail.ua
Тоді як бюджетне відшкодування стає «прозорим», податківці вигадують для його заяви все нові й нові умови. Тепер у немилість потрапили передоплати. Податківці вважають, що якщо від’ємне значення сформоване за рахунок отриманого авансу, то заявляти його до бюджетного відшкодування поки ще рано.
бюджетне відшкодування ПДВ

В ІПК від 01.06.2017 р. № 430/6/99-99-12-02-01-15/ІПК податківці розглянули питання про правомірність декларування бюджетного відшкодування ПДВ, коли від’ємне значення виникло «за авансами».

Що стосується першої події — перерахування авансу (тобто спершу проавансували постачальників), податківці вважають, що заявляти бюджетне відшкодування поки ще рано: потрібно дочекатися завершення операції — отримання товарів/послуг від постачальників. Таким чином контролери фактично «відтягують» момент заяви бюджетного відшкодування до другої події №З№.

Недивно, що в підкріплення озвученої позиції в листі не знайти посилань на ПКУ. Адже ПКУ жодних умов про завершеність операцій не висуває! Бюджетне відшкодування «танцює» від податкового кредиту. Останній виникає за першою подією: оплатою/отриманням (п. 198.2 ПКУ), звичайно, за наявності зареєстрованої податкової накладної (п. 201.10 ПКУ). І навіть більше: у завершальному абзаці п. 198.3 ПКУ прямо говориться, що нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того (!), почали використовуватися такі товари/послуги й основні фонди в оподатковуваних операціях у межах здійснення госпдіяльності чи ні.

Далі зіставляють суму податкових зобов’язань звітного періоду із сумою податкового кредиту цього періоду (п. 200.1 ПКУ). І якщо податковий кредит > податкових зобов’язань, то заявити до бюджетного відшкодування (у межах ліміту реєстрації і якщо немає податкового боргу) можна лише «сплачений» податковий кредит (п. 200.4 ПКУ). Тобто той податковий кредит, який фактично сплачений постачальникам товарів/послуг або до бюджету при імпорті.

Про те, що товари/послуги мають бути отримані, у п. 200.4 ПКУ нічого не говориться. А необхідною і достатньою умовою для бюджетного відшкодування є «сплачений» податковий кредит.

Тепер повернемося до ситуації з авансовою оплатою. У такому разі дотримуються (!) всі передбачені ПКУ умови, необхідні для заяви бюджетного відшкодування.

img 1З аналогічними аргументами за платників вступаються суди, успішно допомагаючи відстояти бюджетне відшкодування за авансовими оплатами (а ВАСУ від 31.08.2016 р. у справі № 0670/3064/12).

Проте податківцям ПКУ, мабуть, замало. Вони твердять ще про необхідність проведення якихось «додаткових досліджень достовірності і повноти здійснення постачань у рахунок попередньої оплати». Хоча, цікаво, як контролерам їх вдасться втілити при камералці. Тому зрозуміло, що з метою вироблення єдиної державної позиції із цього питання ДФСУ направила відповідний запит Мінфіну. Ну що ж, чекаємо на його відповідь із цього приводу.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі