Питання «з бородою». Але нещодавні зміни в «підзаконці» змусили нас поглянути на нього ще раз — з іншого боку. Пояснимо.
На практиці доволі активно застосовуються два варіанти зміни статусу роботи: основний працівник ↔ сумісник. Так, працівника на тому підприємстві, на якому він продовжить працювати, або звільняють з основного місця роботи (з місця роботи за сумісництвом) і приймають у штат за сумісництвом (на основне місце роботи), або переводять з основного місця роботи (за сумісництвом) на роботу за сумісництвом (на основне місце роботи) без звільнення.
Хоча ми і рекомендували вам у своїх консультаціях використовувати варіант прийому/звільнення, більшість роботодавців усе-таки активно користувалися саме варіантом з переведенням. Чому?
![img 1](/cache/image/real/2d/2db365cf928f5eb8dc7a53a7d4b9e189.png)
Так простіше . У цьому випадку не розриваються трудові відносини. Тобто не потрібно проводити остаточний розрахунок у день звільнення і направляти податківцям повідомлення про укладення нового трудового договору. Коротше, менше мороки і кадровику, і бухгалтерові.
Але сьогодні ми все-таки закликаємо вас відмовитися від варіанта переведення при зміні статусу роботи. Причина — у таблиці 5 Звіту з ЄСВ і Повідомленні про прийом на роботу. Названі документи в частині відображення інформації про укладення/розірвання трудового договору дублюють один одного. Причому ця інформація «осідає» в одному і тому ж реєстрі — у Держреєстрі загальнообов’язкового державного соцстрахування, який веде Пенсійний фонд. Запам’ятаємо це і рухаємося далі.
У разі застосування варіанта переведення, у таблиці 5 Звіту з ЄСВ переведення працівника із сумісництва на основне місце роботи або навпаки відображається як прийом-звільнення.
![img 3](/cache/image/real/2d/2db365cf928f5eb8dc7a53a7d4b9e189.png)
Але при цьому Повідомлення податківцям не подається, адже трудові відносини не припиняються.
Що в результаті виходить? Невідповідність між даними Звіту з ЄСВ і Повідомлення: у таблиці 5 Звіту з ЄСВ буде відображений прийом на роботу, а Повідомлення не подане. Цю невідповідність може легко виявити Пенсійний фонд і «просигналізувати» про це Даржпраці*. Після цього в Держпраці з’являється підстава з’явитися до вас з інспекційним відвідуванням (див. п.п. 6 п. 5 Порядку держконтролю**). І навряд чи ви будете цьому раді.
* Див. п.п. 81 п. 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ від 23.07.2014 р. № 280.
** Порядок здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю, затверджений постановою КМУ від 26.04.2017 р. № 295. Читайте також статтю «На травневі КМУ явив світу порядки трудових перевірок» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 20).