Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Аліменти на дітей: облікове

Соломіна Марія, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua
Бухгалтер 911 Червень, 2017/№ 26
Друк
Про те, що є аліментами, а також про суми і способи їх сплати ми з вами говорили в минулому номері журналу «Бухгалтер 911». Зараз же пропонуємо перейти до більш бухгалтерських питань, пов’язаних з аліментами.
утримання аліментів, бухоблік, ф. № 1ДФ, ПДФО, військовий збір

З яких доходів відраховуємо?

Відповідь на це запитання містить розд. IX Закону № 1404* і постанова № 146**. А щоб ви не витрачали свій час на пошук цих документів, нижче в таблиці ми наведемо виплати, які можуть бути нараховані роботодавцем працівникові — платникові аліментів.

* Закон України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 р. № 1404-VIII.

** Постанова КМУ «Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб» від 26.02.93 р. № 146.

Доходи аліментника, з яких відраховують аліменти:

1) основна заробітна плата

2) усі види доплат і надбавок до заробітної плати

3) премії в грошовій і натуральній формі

4) плата за наднормову роботу, за роботу у святкові, неробочі та вихідні дні

5) відпускні, а також отримувана при звільненні компенсація за невикористану протягом декількох років відпустку

6) зарплата, що зберігається за час виконання державних і громадських обов’язків, а також в інших випадках збереження середньої заробітної плати

7) винагорода за підсумками роботи за рік

8) винагорода, що виплачується штатним літературним працівникам газет, журналів, агентств друку, радіо, телебачення з фонду літературного гонорару, а також нештатним літературним працівникам, які підлягають державному соціальному страхуванню

9) одноразові винагороди (процентні надбавки) за вислугу років

10) допомога з державного соцстрахування, а також допомога по тимчасовій непрацездатності, яка встановлена в колективних сільгосппідприємствах

11) доплати до допомоги з державного соцстрахування, виплачувані за рахунок підприємств

12) суми, що виплачуються для відшкодування збитку у зв’язку з втратою працездатності внаслідок каліцтва або іншого ушкодження здоров’я (за винятком сум для відшкодування збитків на догляд, додаткове харчування, санаторно-курортне лікування (включаючи оплату проїзду) і протезування потерпілих)

13) усі види заробітку, що отримується адвокатами за роботу в юридичних консультаціях

14) інші види заробітку

Доходи аліментника, з яких не відраховують аліменти:

1) вихідна допомога при звільненні

2) неоподатковувана сума матеріальної допомоги, допомога на лікування, поховання

3) компенсація за невикористану відпустку, крім випадків, коли особа при звільненні отримує компенсацію за відпустку, не використану протягом декількох років

4) допомога по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14 років

5) допомога по вагітності та пологах

6) компенсація працівникові витрат у зв’язку з переведенням, направленням на роботу в іншу місцевість або службовим відрядженням

7) польове забезпечення, надбавки до зарплати й інші суми, які виплачуються замість добових і квартирних

8) компенсаційні суми, які виплачуються за амортизацію інструментів і зношеність одягу

9) вартість безкоштовно наданих квартир і комунальних послуг

10) дотації на обіди, вартість путівок до санаторіїв і будинків відпочинку, що надаються за рахунок коштів підприємств і організацій

Відрахування аліментів здійснюють із суми заробітку аліментника, після утримання із цього заробітку ПДФО і ВЗ, тобто з «чистої» суми зарплати.

А що в обліку?

У бухобліку відрахування аліментів із заробітку відображають проводкою: Дт 661 — Кт 685, виплату (перерахування) аліментів одержувачеві — Дт 685 — Кт 301 (311).

Тепер давайте розглянемо, які ж справи з обкладенням аліментів?

ПДФО. Тут «рулює» п.п. 165.1.14 ПКУ. Він виводить з-під оподаткування аліменти, що виплачуються платникові податку відповідно до рішення суду або за добровільним рішенням сторін.

Але є винятки. Законодавець чомусь не злюбив аліменти від нерезидента img 1. Такі аліменти обкладають ПДФО і ВЗ.

img 2Якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана ВРУ.

Суму аліментів, перерахованих одержувачеві, відображають у Податковому розрахунку за ф. № 1 ДФ з ознакою доходу «140».

Приклад. У 2 кварталі 2017 року підприємство утримало із зарплати працівника (податковий номер — 2845659878) і перерахувало одержувачеві (податковий номер — 3025875620) аліменти в сумі 9056,25 грн.

Зарплата працівника, нарахована йому у 2 кварталі, — 22500 грн. (ПДФО — 4050 грн.).

Наведемо фрагмент заповненого розділу I ф. № 1ДФ за 2 квартал 2017 року з даними цього працівника й одержувача аліментів.

img 3

Військовий збір. З неоподатковуваних ПДФО аліментів ВЗ не утримують, але відображають у розділі II ф. № 1ДФ у загальній сумі нарахованих/виплачених фізичним особам доходів.

ЄСВ. З аліментів, що виплачуються одержувачеві, ЄСВ не стягують. Вони не входять до бази нарахування ЄСВ.

А що коли…

…роботодавець отримав декілька постанов від різних виконавців, де загальна сума аліментів перевищує обмеження ст. 128 КЗпП***? Тут є два варіанти вирішення проблеми.

*** Детальніше читайте в статті «Утримуємо «дитячі» аліменти: «доподатково-облікові» питання» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 25).

Перший. Поговоріть з платником. Попросіть написати заяву зі згодою на стягнення більшої суми із зарплати. Поясніть йому, що на даний момент утворюється заборгованість, яку рано чи пізно все одно доведеться погасити.

img 4Нагадайте працівникові про можливість звернутися до суду, щоб зменшити розмір аліментів.

Другий. Цей варіант виручить вас, якщо аліментник «йде у відмову» (тобто перший варіант не спрацьовує). При такому розвитку подій, на наш погляд, підприємство може керуватися нормами для виконавця і нарахувати борг.

На озброєння беремо ст. 46 Закону № 1404, а також п. 18 розд. Х Інструкції № 512/5****. В останньому наводиться цілком прозорий приклад. «Перекроїмо» його під себе. Припустимо, за кожним з трьох виконавчих документів боржник зобов’язаний виплачувати «дитячі» аліменти в розмірі 1/3 частини зарплати, які умовно відповідають 33,333 % зарплат, а разом — 100 %:

**** Інструкція з організації примусового виконання рішень, затверджена наказом Мін’юсту від 02.04.2012 р. № 512/5.

1) визначаємо, який розмір стягнення припадає на один відсоток необхідних для утримання за виконавчими документами сум: 70 % : 100 % = 0,7;

2) проводимо розрахунок розміру заробітку, який підлягає стягненню за кожним виконавчим документом: 0,7 х 33,333 % = 23,333 %.

А ось причину утворення боргу і його суму ви вкажіть у Звіті виконавцеві про проведені відрахування і виплати.

img 5Форма такого Звіту дозволяє вказати і причини утворення боргу, і його розмір.

…«недобровільні» аліменти стягуються на двох дітей і старшому виповнилося 18 років? У випадку якщо аліменти стягуються на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання. Вона і стягуватиметься до досягнення старшою дитиною повноліття.

Якщо старшій дитині виповнилося 18 років і жоден з батьків не подав позов про визначення розміру на інших дітей, то в цьому випадку аліменти стягують без урахування рівної частки, належної дитині, яка досягла повноліття.

…аліменти перераховуються одержувачеві поштовим переказом, але вони повертаються (відділення зв’язку повідомляє про відсутність одержувача)? Тут усе залежить від того, на якій підставі здійснюються виплати.

Якщо аліменти утримувалися на підставі постанови виконавця — рекомендуємо повідомити йому про ситуацію, що склалася. Радше за все, вам запропонують перераховувати аліменти на спеціальний депозитний рахунок (п. 14 розд. Х Інструкції № 512/5). Якщо аліменти добровільні — повідомите про це вашому працівнику. Вирішити це питання у його інтересах.

img 6Головне — зберігайте платіжні документи, чеки, які свідчитимуть про своєчасне відправлення грошових коштів.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі