Відособлений підрозділ з РРО: коли потрібна касова книга?

В обраному У обране
Друк
Товстоп’ят Юрій, податковий експерт, y.tovstopyat@buhgalter911.com
Бухгалтер 911 Березень, 2017/№ 10
У цьому питанні стався розворот на 180º, і винен у всьому НБУ, а вірніше, його лист від 21.11.2016 р. № 50-0004/95398, що нещодавно «сплив». Давайте розберемося, чого тепер хоче регулятор!
готівкові розрахунки, касова книга, РРО, КОРО, підрозділи

Головний висновок листа — якщо відособлений підрозділ підприємства, яке здійснює готівкові розрахунки із застосуванням РРО і веденням КОРО, здає готівкову виручку (готівку) в банк*, ця операція вимагає оформлення видаткового касового ордера і здійснення відповідного запису в касовій книзі. І, на думку НБУ, навіть якщо такий відособлений підрозділ не здійснює інших операцій, що потребують складання касових ордерів, він усе одно повинен вести касову книгу .

* Як самостійно, так і через інкасаторів.

Ґрунтується такий висновок на п. 3.7 Положення № 637**.

** Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637.

Видачу готівки з каси для здачі її в банк згідно з цим пунктом оформляють видатковими касовими ордерами з відображенням такої операції в касовій книзі.

З чого це НБУ вирішив зайняти таку позицію? У Положення № 637 змін вже давно не вносили (п. 3.7 там був і раніше, причому в незмінному вигляді з 01.09.2013 р.).

Інша справа, що раніше регулятор при вирішенні цього питання віддавав перевагу абз. 4 п. 4.2 Положення № 637 (ср. 025069200). Той установлює, що відособлені підрозділи підприємств, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО або РК і веденням КОРО, але не проводять операцій з прийому (видачі) готівки за касовими ордерами, касової книги не ведуть. Зокрема, НБУ озвучував таку думку в листі від 30.04.2013 р. № 11-117/1518/5387.

На користь саме такої позиції грають також досі чинні роз’яснення ДФСУ в категоріях 109.15 і 109.16 ЗІР.

Ми також вважаємо абз. 4 п. 4.2 Положення № 637 спеціальним стосовно п. 3.7. Але нову позицію НБУ треба щонайменше взяти до відома.

Відзначте, що в разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбутковуванням готівки згідно з абз. 3 п. 2.6 Положення № 637 є здійснення обліку вказаних готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень до КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО. Водночас контролери мають альтернативну думку. Мовляв, у КОРО само собою, але потрібно ще й у касовій книзі. Якщо тільки в КОРО — це несвоєчасне оприбутковування. До речі, дуже штрафонебезпечне .

Так, позиція спірна, але проблеми можуть бути .

Тепер що стосується відособлених підрозділів, що застосовують РРО і ведуть КОРО, які здають готівкову виручку (готівку) в касу підприємства-юрособи, не здійснюючи інших операцій, що потребують складання касових ордерів. Вони можуть здавати готівку без оформлення видаткового касового ордера і відповідно не зобов’язані вести касову книгу. Хоч комусь пощастило .

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити