(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
1/10
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Березень , 2017/№ 11

«Незрозумілі» коди товарів/послуг у податковій накладній: чи є вирішення?

«Скоро казка мовиться…», але практика вказала на масу проблем із заповненням кодів товарів/послуг у податковій накладній. Одна з них — відповідних кодів іноді просто немає. Чи є вирішення цієї проблеми? Що пропонують Мінфін і податківці? Що з підсумковими податковими накладними? Про це — у сьогоднішній статті.
кодування товарів/послуг у податковій накладній, підсумкова податкова накладна

Відсутній код на товар в УКТ ЗЕД. Товар/продукція є, а коду з УКТ ЗЕД для нього немає. Може таке бути? Так, може . Яскравий приклад — об’єкти нерухомості. Класифікація товарів за кодами УКТ ЗЕД орієнтована на товари, які перетинають митний кордон. Тому природно, що коду на нерухомість в УКТ ЗЕД немає.

І як бути? Проблему «вирішили» таким чином. «Оновленим» Порядком № 1307* (п. 16) передбачено, що ДФСУ повинна визначити умовні коди товарів, яких немає в УКТ ЗЕД, і забезпечити їх обнародування на своєму сайті (http://sfs.gov.ua).

* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.

Поки що цього списку з умовними кодами на сайті немає . Більше того, ніде не закріплено, впродовж якого періоду податківці повинні оприлюднити ці коди і як чинити до того часу платникам.

Є всі підстави вважати, що до тих пір, поки ці умовні коди не з’являться, в податковій накладній код УКТ ЗЕД не вказуємо. У цьому випадку податкова накладна повинна визнаватися дійсною. Хоча на такий випадок найоптимальніший варіант — отримати індивідуальну податкову консультацію.

Адже в цьому випадку платник фізично не може виконати вимогу п.п. «і» п. 201.1 ПКУ і вказати в податковій накладній код товару згідно з УКТ ЗЕД.

Інша справа, що ще не відомо, як податківці «налагодять» реєстрацію податкової накладної за новою формою. Не виключаємо варіант, що вони можуть зробити неможливою реєстрацію податкової накладної без кодів. Хоча враховуючи, що все-таки коди проставляються не в усіх податкових накладних (у тих же «компенсуючих» податкових накладних, у податкових накладних на мінбазу їх проставляти не потрібно), може, цього і не станеться.

Що стосується ситуації, коли код є, але платник сам його визначити не може, то Мінфін у листі від 10.02.2017 р. № 31-11120-09-10/3709 доручив податківцям:

— проаналізувати відповідні звернення від платників;

— забезпечити надання Інформаційно-довідковим департаментом ДФС консультацій і довідкових послуг стосовно правил визначення кодів товарів.

Відсутній код послуги в Класифікаторі послуг. Тепер поговоримо про відсутність кодів послуг у Класифікаторі послуг ДК 016:2010. Як показали звернення платників, такі проблеми теж є.

При визначенні кодів послуг доцільно орієнтуватися на коди з КВЕД.

Тут підуть іншим шляхом. Податківці в листі № 229** запропонували Мінфіну звернутися до Мінекономіки з проханням «осучаснити» Класифікатор послуг ДК 016:2010. Мінфін доручив податківцям, у свою чергу, надати Мінекономіки на підставі звернення платників перелік послуг, які відсутні в Класифікаторі. Тож у близькій (найближчій навряд чи) перспективі, потрібно розуміти, на нас чекає оновлення цього Класифікатора.

** Лист ДФСУ від 26.01.2017 р. № 229/4/99-99-15-03-01-13.

Знову ж таки повторимо: поки Класифікатор послуг не осучаснять, вважаємо, потрібно орієнтуватися на коди з КВЕД.

Також зазначимо, що судячи з листа від 20.01.2017 р. № 146/08.1-7.1, Торгово-промислова палата (ТПП) готова надавати платникам послуги і за визначенням кодів послуг. Так би мовити, «будь-який каприз за ваші гроші». Хоча незрозуміло, яку юридичну силу матимуть ці висновки ТПП стосовно послуг.

Підсумкова податкова накладна. Не менш гостро стоїть проблема з кодуванням товарів у підсумкових податкових накладних (з типом причини «11»). Спочатку була інформація, що податківці готують «ліберальне» роз’яснення з дозволом не вказувати кодів УКТ ЗЕД у підсумкових податкових накладних. Але ця «хороша» консультація так і не з’явилася. І навіть, навпаки, «свіжа» консультація в ЗІР (категорія 101.17) містить фіскальний висновок. Податківці в ній говорять про те, що в підсумковій податковій накладній потрібно групувати товари за кодами УКТ ЗЕД .

За роз’ясненнями податківців (категорія 101.17 ЗІР), не заповнювати в підсумковій податковій накладній можна тільки графи 4, 5, 6 і 7.

До тих пір, поки Єдиний реєстр пропускає на реєстрацію податкові накладні без коду, підсумкові накладні можна також реєструвати без коду. А ось якщо після «налаштування» нової форми податкової накладної податківці заблокують можливість реєстрації податкових накладних без кодів, то тоді товари доведеться групувати за кодами. Тим більше що з 1 квітня вводиться перший етап призупинення реєстрації податкової накладної. І не виключено, що під приціл контролю потраплятимуть і підсумкові податкові накладні.

Постачання програмного забезпечення: який код? В одній з наших попередніх статей*** ми вже говорили про те, що програмний продукт не має окремо визначеного коду УКТ ЗЕД і розглядається як результат виконання послуг (на це податківці звертали увагу в УПК № 536****). Сьогодні ж зачепимо нюанс з продажем «коробкових» екземплярів програмного забезпечення (наприклад, продаж у коробці антивірусної програми) для кінцевого споживання. Нагадаємо, що в цьому випадку платіж за придбання програми — це не роялті ( ч. 2 п.п. 14.1.225 ПКУ). При цьому такі постачання екземплярів програмної продукції підпадають під ПДВ-пільгу ( п. 261 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, УПК № 536).

*** Стаття «Код УКТ ЗЕД у податковій накладній: шпаргалка» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 8).

**** Узагальнююча податкова консультація щодо особливостей оподаткування ПДВ операцій з постачання програмної продукції, затверджена наказом Міндоходів від 07.10.2013 р. № 536.

Раз такі «коробкові» екземпляри при перепродажу кінцевому споживачеві передаються за звичайною товарною накладною, то чи можна вважати такий продаж постачанням товарів? Вважаємо, так. Але знову ж таки, це товар, за яким код в УКТ ЗЕД не визначений. Відповідно код УКТ ЗЕД у такій податковій накладній узагалі проставляти не потрібно. Можливо, на постачання «коробкового» програмного забезпечення ДФСУ визначить умовний код товару (про що ми згадували вище).

У будь-якому разі в цій ситуації складається «пільгова» податкова накладна (сума ПДВ у якій дорівнює нулю), тобто від відсутності кодів / їх помилковості покупець не постраждає.
податкова накладна, коди товарів, коди послуг, підсумкова податкова накладна додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ми сподіваємося, що ця стаття була для Вас корисною.

Щоб отримати можливість читати журнал «Бухгалтер 911» повністю в будь-який час і з будь-якого носія, просто оформіть передплату на видання!

 

Передплата на «Бухгалтер 911» це:

  • доступ до всіх номерів журналу та фахової літератури в будь-який час
  • читання журналу з будь-яких електронних носіїв
  • можливість обговорювати і ставити запитання експертам редакції абсолютно безкоштовно.

Передплатити «Бухгалтер 911»

Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті
 Вхід в систему ×  Сесію завершено × Ви здійснили вхід на сайт з іншого браузера або комп'ютера. Щоб читати журнали, будь ласка, авторизуйтесь ще раз
Показати пароль  Забули пароль?
 Відновлення паролю × Введіть Ваш e-mail, і ми надішлемо Вам інформацію для відновлення пароля на поштову скриньку
 Реєстрація ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Пошта стане вашим логіном в системі. З її допомогою ви зможете увійти та відновити забутий пароль.

На пошту приходять системні повідомлення та інша корисна інформація.

Показати пароль 

Вкажіть пароль за допомогою якого ви зможете увійти в систему.

Натисніть кнопку "Показати пароль" , щоб побачити введені символи

Цей номер телефону прив'язаний до 3 email адрес: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

 ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Цей номер телефону прив'язаний до 3 email адрес: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

Дякуємо за вашу заявку! Наш фахівець зв'яжеться з вами найближчим часом.
Телефони × (044) 581-10-10 (066) 87-010-10 (097) 78-010-10 Передзвоніть менi
Ви не авторизовані на сайті × Ця функція доступна тільки авторизованим користувачам. Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь.