Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Код УКТ ЗЕД у податковій накладній: шпаргалка

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Бухгалтер 911 Лютий, 2017/№ 8
В обраному У обране
Друк
Час іде. Або летить. Інформації щодо кодування товарів/послуг у податковій накладній стає дедалі більше. Ми вирішили її узагальнити. Крім того, хочемо розібрати ряд популярних ситуацій.
кодування товарів/послуг у податковій накладній

Загальні положення

Ситуація

Пояснення

Коди УКТ ЗЕД

Починаючи з 01.01.2017 р. коди УКТ ЗЕД у податкових накладних проставляються при постачанні будь-яких товарів/продукції ( п.п. «і» п. 201.1 ПКУ), а не тільки імпортних/підакцизних*.

Винятки. Код УКТ ЗЕД не вказується в податкових накладних, складених (лист № 1312**): на підставі пп. 198.5 і 199.1 ПКУ (так звані «компенсуючі» податкові накладні); на перевищення мінбази.

Те, що в цих податкових накладних код УКТ ЗЕД проставляти не треба, передбачене і проектом змін у форму і Порядок заповнення податкової накладної***.

Підсумкові податкові накладні (з типом причини «11»). Податківці поки що не роз’яснили, чи обов’язкові коди УКТ ЗЕД у таких податкових накладних. У проекті змін у Порядок заповнення податкової накладної стосовно проставляння кодів УКТ ЗЕД у підсумковій накладній нічого не сказано. Але є інформація про те, що фіскали готують ліберальне роз’яснення із цього питання. Оскільки Єдиний реєстр пропускає податкові накладні на реєстрацію і без коду УКТ ЗЕД, то в підсумкових податкових накладних поки що його можна не проставляти img 1

Коди послуг

Коди послуг повинні будуть проставлятися при постачанні послуг (у розумінні п.п. 14.1.185 ПКУ, тобто в тому числі й робіт) згідно з Класифікатором ДК 016:2010 ( п.п. «і» п. 201.1 ПКУ). Але! До внесення змін до форми податкової накладної проставляти коди послуг не треба (лист № 1312). Це просто неможливо зробити фізично. При цьому доки не запрацює нова форма податкової накладної, відсутність коду послуг не визнається помилкою. Така податкова накладна (без коду послуг) надає покупцеві право на податковий кредит (лист № 1312) img 2. У проекті змін у форму і Порядок заповнення податкової накладної для зазначення коду послуг у податковій накладній буде передбачена окрема графа 3.3 «Послуги згідно з ДКПП». І судячи з усього, проставляти коди послуг треба буде з крапками (як вони наведені в Класифікаторі ДК 016:2010)

Де брати код УКТ ЗЕД на товар? Скільки знаків вказувати?

Коди УКТ ЗЕД на товари наведені в Законі України «Про митний тариф України» від 19.09.2013 р. № 584-VII.

Для вітчизняних товарів можна обмежитися чотирма першими цифрами коду (але ніхто не забороняє вказувати цей код і повністю), для імпортних же товарів код УКТ ЗЕД указуємо повністю.

Код УКТ ЗЕД проставляємо в гр. 3 податкової накладної (у гр. 4 розрахунки коригування) без крапок і розділових знаків

При цьому в багатьох платників виникали обґрунтовані побоювання: як розмежовувати імпортні й вітчизняні товари, якщо, наприклад, на вітчизняний товар код УКТ ЗЕД зазначений повністю. З набуттям нової форми податкової накладної ця проблема вирішиться. Проектом нової форми податкової накладної передбачена спеціальна графа 3.2 «ознака імпортованого товару», у якій повинна буде проставлятися позначка «Х» у разі постачання імпортного товару.

Як визначити код УКТ ЗЕД?

Визначити його можна:

(1) самостійно, керуючись:

Законом України «Про митний тариф України» від 19.09.2013 р. № 584-VII;

Основними правилами інтерпретації УКТ ЗЕД (наведені у вищезгаданому Законі);

Поясненнями до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженими наказом ДФСУ від 09.06.2015 р. № 401;

(2) звернувшись до Торгово-промислової палати України (щоправда, ця послуга платна).

Відзначимо, що п.п. «і» п. 201.1 ПКУ не вимагає, щоб коди УКТ ЗЕД на вітчизняні товари були кимось офіційно підтверджені

Чи будуть наслідки для покупця, якщо постачальник неправильно визначить код УКТ ЗЕД?

Якщо йдеться не про очевидну помилку (коли на цвяхи вказаний код УКТ ЗЕД молока), то вважаємо, що для покупця жодних наслідків не буде. Адже підтверджувати достовірність коду уповноважені тільки митники. А до постачання по Україні вітчизняних товарів вони жодного відношення не мають. Тому довести неправильність коду на вітчизняний товар податківцям буде доволі складно.

Основна мета, з якою вводилося кодування, — відстежувати рух товарів на «вході» і «виході». Тож 100 %-ва достовірність коду відіграє другорядну роль. Детальніше про це ви можете прочитати в статті «Перевірка коду УКТ ЗЕД: «направо підеш» у журналі «Бухгалтер 911», 2017, № 6.

Рекомендуємо ж у специфікаціях до договору вказувати товари вже з кодами УКТ ЗЕД

Купили товар з 10-значним кодом УКТ ЗЕД. Чи можна продавати з 4-значним?

Якщо товар вітчизняний і непідакцизний, то можна. Адже за непідакцизними і неімпортними товарами є право вибору, який код (10-значний або 4-значний) проставляти ( п.п. «і» п. 201.1 ПКУ). Якщо від постачальника прийшла податкова накладна з 10-значним кодом, то далі при перепродажу цього товару в податковій накладній можна обмежитися 4-значним кодом. Тягнути його «по повній» вимог немає. Радше за все, податківцям будуть цікаві тільки перші чотири цифри коду і за ними (в межах цих цифр) контролюватимуть операції

Розрахунки коригування до податкових накладних

До складання розрахунку коригування застосовуються ті самі правила, що і до податкових накладних. Тобто в розрахунках коригування, дата яких припадає на 2017 рік, код УКТ ЗЕД на товар треба проставляти обов’язково (незалежно від дати складання податкової накладної — до 01.01.2017 р. або після). На це звертають увагу і податківці в листі № 1312

У податковій накладній відсутній код товарів/послуг. Чи буде право на податковий кредит?

Якщо податкова накладна складена на постачання послуг, то покупець матиме право на податковий кредит (адже до внесення змін до форми податкової накладної коди послуг не проставляються). Погоджуються із цим і податківці (лист № 1312).

Якщо немає коду УКТ ЗЕД, то, враховуючи, що цей код — обов’язковий реквізит податкової накладної, податковий кредит покупця опиняється під знаком питання. Краще в цьому випадку попросити в постачальника виправити таку податкову накладну

* Податкових накладних, датованих 2016 роком і реєстрованих у 2017 році, ця вимога не стосується. У таких податкових накладних код УКТ ЗЕД обов’язковий тільки для підакцизних/імпортних товарів.

** Лист ДФСУ від 20.01.2017 р. № 1312/7/99-99-15-03-02-17.

*** Проект розміщений на сайті ДФСУ (http://sfs.gov.ua) у розділі «Діяльність»/«Регуляторна політика».

Ситуації

Ситуація

Пояснення

Товар продається в комплекті/наборі. Чи розписувати «поелементно» коди УКТ ЗЕД на кожен товар, що входить у комплект?

Податківці в ЗІР (категорія 101.17) радять у податкових накладних на постачання товарів у наборі/комплекті розписувати номенклатуру товарів, що входять у набір/комплект, із зазначенням їх кодів УКТ ЗЕД (10-значного для підакцизних товарів і не менше 4 знаків для інших).

Але логічно розуміти, що це випадок, коли ви придбали декілька вже готових предметів, об’єднали їх (не проводячи жодних додаткових дій з їх обробки/переробки) і продаєте як єдиний товар. Тобто коли сталися прості складальні операції.

Розберемо приклад з комп’ютером. Підприємство закупило окремо готові монітори, системні блоки, мишки і т. д. і, грубо кажучи, складає їх в одну коробку і продає як комп’ютер. У цьому випадку функціональне призначення товару абсолютно не змінюється від того, що ми продаємо його як єдиний товар (комп’ютер) або як комплект (системний блок + монітор + мишка). Та і продавець при цьому не здійснив якоїсь додаткової обробки таких товарів (він просто їх продає в комплекті).

Тому в даному випадку податківці захочуть бачити в податковій накладній саме поелементний розпис таких «готових» складових із зазначенням коду УКТ ЗЕД на кожну з них, а не просто комп’ютер.

Важливо! При цьому слід врахувати, що такий обов’язковий реквізит податкової накладної, як «Номенклатура товарів/послуг продавця», у накладній повинен відповідати формулюванням у первинних документах.

Тобто при заповненні податкової накладної треба відштовхуватися від того, що є предметом договору і що кінець кінцем продаємо. Тому в такому ж дусі має бути складена і первинка (тобто за договором і первинкою продаж комп’ютера повинен проходити як: системний блок, монітор, клавіатура, миша — кожна частина зі своєю ціновою позицією).

Якщо ж, наприклад, за договором і первинкою продаємо меблевий комплект «Кабінет керівника «Престиж», причому окремо його складові із цінами ніяк не виокремлюючи («безцінова» комплектація в паспорті від виробника на зразок: стол/тумба/шкаф — не рахується), то в податкову накладну його внесемо одним рядком як меблевий комплект під загальною вартістю

Поставляємо комп’ютерні програми. Який код ставити?

Програмний продукт не має окремо визначеного коду УКТ ЗЕД і розглядається як результат виконання послуг (УПК № 536****). Тобто постачання комп’ютерної програми треба розглядати як надання послуги. Тому до внесення змін до форми податкової накладної код у ній при постачанні комп’ютерної програми не проставляється.

Якщо програма поставляється на матеріальних носіях (наприклад, флешці) і в первинці виокремлений ще і носій інформації, то окремою позицією в податковій накладній також указується і код носія інформації (код УКТ ЗЕД — 8523)

Ми — рекламне агентство, що виготовляє листівки. Друк цих листівок здійснює друкарня. Друкарня нам поставляє продукцію або послуги?

Оскільки той же дизайн листівок, текст, розміщений на них, розробляєте ви, то надруковані рекламні листівки не можна вважати продукцією друкарні. Друкарня тільки надає послуги з їх друку. Те ж саме стосується і випадку, коли друкарня здійснює друк якогось періодичного видання. Вона не видає це періодичне видання, а тільки здійснює друк накладу.

Тобто в цьому випадку друкарня поставляє вам послуги/роботи

Підприємство за договором підряду виготовляє на замовлення меблі. Які коди (послуг або товарів) ставити в податковій накладній?

Договір підряду в цьому випадку — це договір змішаного типу. Виконавець, з одного боку, виконує роботу (виготовлення меблів), з іншого — передає матцінності (готові меблі), які для нього вже є готовою продукцією.

Якщо меблі були виготовлені з матеріалів замовника, то продаж таких меблів слід визнавати як продаж робіт.

Якщо ж меблі виготовлені повністю вашими силами (з використанням ваших матеріалів), то враховуючи, що в результаті за договором відбувається передача матцінностей, краще вважати це постачанням товарів (меблів)

Який код УКТ ЗЕД указувати на подарунковий сертифікат, який передається покупцеві?

Економічна суть операції з передачі сертифіката полягає в оформленні передоплати за певний товар/послугу, а не в придбанні власне сертифіката.

Звичайно ж, угадати на 100 %, який саме товар придбаватиметься покупцем у рахунок подарункового сертифіката, неможливо. Тому в цьому випадку доведеться навмання вибрати будь-який товар, на купівлю якого поширюється дія сертифіката, і відповідно код УКТ ЗЕД на цей товар.

Наприклад, «Подарунковий сертифікат номіналом 100 грн.»., код УКТ ЗЕД — 3305.

А потім, коли покупець уже зробить покупку і вибере конкретний товар, — зробити розрахунок коригування до такої податкової накладної

Який код указувати в податкових накладних, складених на постачання електроенергії, газу й іншу комуналку їх ліцензованим постачальникам?

Підпункт 14.1.191 ПКУ прирівнює електричну, теплову енергію, пару, газ, воду, повітря до товарів.

Проте в УКТ ЗЕД є код тільки за:

електроенергією — 2716000000. При цьому зверніть увагу: плата за перетікання реактивної електроенергії є платою за послуги, а не за товари (лист ДФСУ від 28.12.2015 р. № 27878/6/99-19-03-02-15);

газом2711210000.

А ось теплова енергія, водопостачання і водовідведення, пара й інші товари з «комунального набору» коду в УКТ ЗЕД не мають.

Відповідно постачальники теплової енергії, води, пари й іншої комуналки в податкових накладних ставитимуть коди послуг. Наприклад, коди 35.30 «Постачання пари і гарячої води трубопроводами; постачання охолодженого повітря й охолодженої води», 36.00 «Обробка і розподіл води по трубопроводах» та 37.00 «Послуги каналізаційні»

Компенсація орендарем комунальних послуг. Який код?

Таку компенсацію слід розглядати як послугу, причому як частину орендної послуги. Детальніше див. у статті «Відшкодування орендарем комуналки — код у податковій накладній» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 7)

**** Узагальнююча податкова консультація щодо особливостей оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання програмної продукції, затверджена наказом Міндоходів від 07.10.2013 р. № 536.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно