Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Мораторій + фонди = дружба?

Амброзяк Наталя, юрист, buhgalter911@mail.ua
Бухгалтер 911 Травень, 2017/№ 21
В обраному У обране
Друк
Мораторій на перевірки — одна з найживотрепетніших тем на найближчий рік. Із загальними моментами (хто, коли і як може перевіряти) ми вже розбиралися1. Тепер же поговоримо про нюанси. Точніше про те, чи підпадає під заборону на планові перевірки діяльність фондів, та про особливості позапланових перевірок?
планові перевірки, позапланові перевірки, мораторій на перевірки

1 Див. статтю «Крах старих мораторіїв (перевірочних і штрафних): хай живе новий»! у журналі «Бухгалтер 911», 2017, № 6.

Відразу визначимося з «головними героями» img 1.

Це ФССУ, Фонд соцстрахування на випадок безробіття, ПФУ2. Згадаємо ми також Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

2 Фонд соціального страхування України, Фонд загальнообов’язкового соціального страхування на випадок безробіття і Пенсійний фонд України відповідно.

Так-так, і ці суб’єкти теж можуть перевірити роботодавця img 2.

img 3ФССУ, наприклад, за допомогою своїх експертів з охорони праці має право перевірити стан профілактичної роботи й охорони праці на підприємствах.

Крім того, ФССУ, як і Фонд соцстрахування на випадок безробіття, перевіряє достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання соцстрахівських коштів, і дотримання порядку їх використання роботодавцем. Якщо говорити про кошти ФССУ, то може йтися, наприклад, про лікарняні.

ПФУ ж має право перевіряти достовірність даних, поданих роботодавцем у Реєстр застрахованих осіб. Із цією метою представники ПФУ можуть бути присутніми при проведенні перевірок податківцями.

Мораторій. На перший погляд усе просто.

Не підпадають під дію Закону № 17283 вказані в його ст. 6 органи. Усіх інших з плановими заходами можна відправляти геть.

3 Закон України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 03.11.2016 р. № 1728-VIII.

А позапланові перевірки цих «інших» img 4 можуть відбуватися тільки на підставах, передбачених ст. 3 Закону № 1728.

Здавалося б, і фонди, які мають «перевірочні» повноваження, потрапляють «у сіті» мораторію. Адже вони не згадуються в ст. 6 Закону № 1728.

Але не поспішаєте з висновками.

Спершу зверніть увагу на ст. 1 Закону № 1728. Тут сказано, що в цьому Законі терміни «державний нагляд (контроль)», «заходи державного нагляду (контролю)», «органи державного нагляду (контролю)» вживаються в значеннях, наведених у Законі № 8774.

4 Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-V.

img 5Відповідно все, що не «органи державного нагляду (контролю)» в розумінні Закону № 877, — поза забороною на планові перевірки, і їх не стосується особливий порядок позапланових перевірок.

А що нам говорить Закон № 877?

З визначення «державний нагляд (контроль)» виокремлюємо органи держнагляду (контролю). Зокрема, це:

— уповноважені законом центральні органи виконавчої влади, їх територіальні органи;

— державні колегіальні органи;

— органи виконавчої влади АРК, місцеві держадміністрації;

— органи місцевого самоврядування (ст. 1 Закону № 877).

Тепер пробіжимося по нормативці, яка регулює діяльність фондів. З’ясуємо, чи входить хто-небудь з них у когорту органів держнагляду (контролю).

ФССУ. Відразу зазначимо: система загальнообов’язкового державного соціального страхування перебуває в процесі реформування.

Так, ФССУ був створений Законом № 775.

5 Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 р. № 77-VIII.

img 6Він став правонаступником двох старих фондів: (1) соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і (2) від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

Поки ФССУ перебуває в процесі створення, його функції виконують ці ж фонди, що реорганізуються (п. 6 розд. VII Закону № 11056).

6 Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV.

У будь-якому разі всі згадувані нами «герої» є некомерційними самоуправлінськими організаціями.

img 7Звідси висновок: жоден з фондів не підпадає ні під Закон № 877, ні під Закон № 1728.

Крім того, ч. 2 ст. 12 Закону № 1105 прямо передбачає таке положення: на відносини у сфері проведення контролю за своєчасністю подання і достовірністю поданих роботодавцем відомостей про отримання коштів Фонду і дотримання порядку їх використання не поширюється дія Закону № 877.

Фонд соцстрахування на випадок безробіття. Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону № 15337 він є цільовим централізованим страховим фондом і некомерційною самоуправлінською організацією.

7 Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. № 1533-ІІІ.

Відповідно і цей Фонд не «наш клієнт». Тобто під дію законів № 877 і № 1728 він теж не підпадає.

ПФУ. А ось із ним історія цікавіша.

Згідно з Положенням № 2808 ПФУ є центральним органом виконавчої влади.

8 Положення про Пенсійний фонд України, затверджене постановою КМУ від 23.07.2014 р. № 280.

Виходить, що і мораторій, і дія Закону № 877 на «пенсійників» поширюються.

Більше того, цей Закон навіть не дозволяє встановлювати особливості проведення заходів контролю, як те припускається, наприклад, для ДФСУ або Держпраці.

У результаті в черговий раз переконуємося, що діючий мораторій не означає абсолютного звільнення госпсуб’єктів від уваги контролерів. Утім, попередні «наглядові» обмеження теж не відрізнялися подібними якостями.

Тому краще працювати в межах закону. А ми вам підкажемо, як це робити найраціональніше і найефективніше img 8.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно