Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Зменшення статутного капіталу: коли?

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт, y.tovstopyat@buhgalter911.com
Бухгалтер 911 Жовтень, 2017/№ 41
В обраному У обране
Друк
Самі хочемо зменшити статутний капітал. Підкажіть, на що це вплине у звітах і як це правильно зробити? Це запитання нашого читача стало лейтмотивом для написання пропонованої вашій увазі статті. Розбираємося!
статутний капітал, юридичний аспект, бухгалтерський облік

Очевидно, що йдеться про добровільне бажання зменшити статутний капітал. У житті, звичайно, трапляється значно частіше, що робити це доводиться в примусовому порядку, але такі ситуації залишимо на наступний раз.

Покрокова інструкція

Якщо захотіли зменшити статутний капітал (наприклад, засновники можуть прийняти рішення пропорційно зменшити всі вклади учасників і виплатити їм частини майна пропорційно часткам у статутному капіталі), то будьте люб’язні, дотримуйте такої інструкції img 1.

img 2При цьому орієнтуватися будемо на найпоширенішу в нашій країні форму господарювання — товариство з обмеженою відповідальністю.

1. Почати потрібно з того, чи немає законодавчих «бар’єрів» для зменшення статутного капіталу. Хоча стосується це далеко не всіх, а тільки тих товариств, для яких законодавством установлений мінімальний розмір статутного капіталу.

Мінімально встановлені розміри статутного капіталу для товариств

Вид товариств

Чим установлені обмеження

Мінімальний розмір статутного капіталу

Торговці цінними паперами

Ст. 17 Закону № 3480*

500 тис. грн. — для дилерської діяльності;

1 млн грн. — для брокерської діяльності;

7 млн грн. — для андеррайтингу або діяльності з управління цінними паперами. Крім того, в статутному капіталі торговця цінними паперами частка іншого торговця не може перевищувати 10 %

* Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 р. № 3480-IV.

Фондові біржі

Ч. 2 ст. 20 і ч. 2 ст. 21 Закону № 3480

15 млн грн. Для фондової біржі, що здійснює кліринг і розрахунки, — 25 млн грн.

Фондова біржа утворюється не менше ніж двадцятьма засновниками — торговцями цінними паперами, що мають ліцензію на право здійснення професійної діяльності на фондовому ринку. Частка одного торговця цінними паперами не може бути більша 5 % статутного капіталу фондової біржі.

Туроператори

Ч. 3 ст. 17 Закону про туризм**

Загальний розмір частки туроператора в статутних капіталах інших туроператорів України не може перевищувати 20 % їх статутних капіталів

** Закон України «Про туризм» від 15.09.95 р. № 324/95-ВР.

Інформаційні агентства

Ч. 2 ст. 9 Закону № 74/95***

Забороняється створення і діяльність інформагентств, у статутному капіталі яких сукупна частка, що належить іноземцям та/або іноземним юрособам, перевищує 35 %

*** Закон України «Про інформаційні агентства» від 28.02.95 р. № 74/95-ВР.

Оператори державних лотерей

Ч. 5 ст. 6 Закону про лотереї****

500 млн грн. (розмір статутного капіталу, встановлений для банків ст. 31 Закону № 2121*****)

**** Закон України «Про державні лотереї в Україні» від 06.09.2012 р. № 5204-VI.

***** Закон України «Про банки і банківську діяльність» від 07.12.2000 р. № 2121-III.

Компанії з управління активами

Ст. 63 Закону № 5080******

7 млн грн. При цьому частка держави в статутному капіталі компанії з управління активами не може перевищувати 10 %

****** Закон України «Про інститути спільного інвестування» від 05.07.2012 р. № 5080-VI.

Перелічені товариства повинні не допустити, щоб статутний капітал у результаті зменшення був нижчий законодавчо встановленого розміру.

img 3Якщо вимоги щодо мінімального розміру статутного капіталу для вашого товариства немає, головне, щоб він у принципі був (тобто не зменшився до нуля).

2. Прийміть рішення про зменшення статутного капіталу на загальних зборах учасників. Рішення про зменшення розміру статутного капіталу належить до компетенції загальних зборів учасників (згідно з п. «б» ч. 5 ст. 41 Закону № 1576*).

* Закон України «Про господарські товариства» від 19.09.91 р. № 1576-XII.

Рішення про зменшення статутного капіталу вважається прийнятим, якщо за нього проголосували учасники, що володіють у сукупності більш ніж 50 % загальної кількості голосів (ст. 59 Закону № 1576).

Для того щоб загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю вважалися повноважними, на ньому мають бути присутніми учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більше ніж 50 % голосів. Засновницькими документами товариств, у статутному капіталі яких відсутня державна частка, може бути встановлений інший відсоток голосів учасників (представників учасників). Такі вимоги встановлені ст. 60 Закону № 1576.

У межах прийнятого рішення обумовлюють: (а) суму, на яку буде зменшений статутний капітал; (б) спосіб його зменшення; (в) порядок використання зменшеної частини статутного капіталу (на покриття збитків, виплати учасникам тощо).

img 4Прийняти рішення про зменшення власного капіталу можуть лише загальні збори учасників.

3. Повідомте кредиторів. Рішення про зменшення статутного капіталу товариства згідно з ч. 4 ст. 52 Закону № 1576 направляють поштовим відправленням усім кредиторам товариства не пізніше 3-денного строку з дня його прийняття.

Без повідомлення кредиторів зменшити статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю не є можливим img 5, адже на такому повідомленні наполягають ч. 5 ст. 144 ЦКУ і ч. 7 ст. 52 Закону № 1576 (ср. 025069200).

Кредитори після отримання такого повідомлення мають право вимагати дострокового припинення або виконання відповідних зобов’язань товариства і відшкодування їм збитків.

img 6Тому має сенс перед зменшенням статутного капіталу звести кредиторську заборгованість якщо не до нуля, то принаймні до мінімуму.

Трапляються випадки, коли неповідомлення було підставою для позову з боку кредитора про визнання рішення про зменшення статутного капіталу недійсним img 7 (наприклад, постанова Одеського апеляційного господарського суду від 08.12.2009 р. у справі № 15/128-09-4185).

4. Сплатіть адміністративний збір за проведення державної реєстрації змін у ЄДР.

Розмір адмінзбору складає 0,3 прожитмінімуму для працездатних осіб. Установлений він абз. 8 ч. 1 ст. 36 Закону № 755** і згідно з ч. 5 цієї статті Закону стягується в прив’язці до розміру прожитмінімуму, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому подають відповідні документи для проведення реєстраційної дії. Потім іде округлення до найближчих 10 грн.

** Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. № 755-IV.

img 8Тобто при поданні документів у 2017 році розмір адмінзбору становить 480 грн.

Причому якщо документи ви надасте в електронній формі, то сплатите лише 75 % адміністративного збору.

5. Власне зареєструйте зміни в ЄДР (зменшення статутного капіталу спричиняє зміну статуту товариства. Це, у свою чергу, тягне за собою необхідність звернення до держреєстратора для внесення відповідних змін до ЄДР).

Причому ч. 2 ст. 7 Закону № 1576 зобов’язує госптовариства повідомляти держреєстратора про зміни в засновницьких документах протягом 3 робочих днів з дати прийняття відповідного рішення.

img 9Перелік документів, які потрібно подати, наведений у ч. 4 ст. 17 Закону № 755.

Врахуйте: рішення товариства з обмеженою відповідальністю про зменшення його статутного капіталу набуває чинності не раніше ніж через 3 місяці після державної реєстрації в установленому порядку (згідно зі ст. 56 Закону № 1576).

Що в обліку і на що впливає?

Облік операцій зі зменшення статутного капіталу залежить від причин, з яких воно відбувається. Але в будь-якому разі зменшують залишок на субрахунку 401 «Статутний капітал» (записом за дебетом цього субрахунку).

Які зміни стануться внаслідок цього у звітності? У рядку 1400 Балансу (звіту про фінансовий стан) (як за формою № 1, так і за формою № 1-м і № 1-мс) доведеться відобразити зменшене значення статутного капіталу.

У звіті про власний капітал (за формою № 4) для відображення інформації про зменшення статутного капіталу призначений підрозділ «Вилучення капіталу».

До чого призводить зменшення статутного капіталу? Потрібно розуміти, що це одночасно означає і зменшення чистих активів товариства.

img 10Чисті активи — це активи підприємства за вирахуванням його зобов’язань (п. 4 П(С)БО 19). Власний капітал — частина в активах підприємства, що залишається після вирахування його зобов’язань (п. 3 розд. І НП(С)БО 1).

А ці показники часто виступають «початковими даними» для розрахунку цілого ряду тих чи інших показників діяльності підприємства.

Але обов’язково в зменшенні статутного капіталу криється щось погане. Наприклад, показник рентабельності власного капіталу від зменшення розміру статутного капіталу тільки зросте.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно