Теми статей
Обрати теми

Підбірка податкових новинок для підприємців

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт
Днями було ухвалено За­кон № 2628, який вніс зміни до податкової нормативки. Про нього ми вже говорили*. Сьогодні конкретизуємо.

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» від 23.11.2018 р. № 2628-VIII.

Новинки, про які піде мова, розпочинають діяти з 01.01.2019 р. — саме із цієї дати Закон № 2628 набирає чинності.

1. Єдиний податок. З 01.01.2019 р. «зросте» мінімальний страховий внесок для підприємців. Він, нагадаємо, прив’язаний до розміру мінзарплати. Розмір мінзарплати для 2019 року — 4173 грн. Звідси — мінімальний страховий внесок за місяць із ЄСВ = 918,06 грн./міс. (незалежно від групи).

Ставки ЄП:

— для групи 1 прив’язані до розміру прожитмінімуму на 1 січня;

— для групи 2 прив’язані до розміру мінзарплати на 1 січня.

Ці величини порівняно з установленими на 01.01.2018 р. зростуть.

Уперше нові суми ЄП потрібно буде платити (підприємцям груп 1, 2) за січень (не пізніше за 18.01.2019 р.), а ЄСВ — за I квартал 2019 року (не пізніше за 19.04.2019 р.).

Нагадуємо, що від ЄСВ, як і раніше, звільнені єдиноподатники груп 1 — 4, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, зазначеного в ст. 26 Закону про пенсійне страхування, й отримують соцдопомогу або пенсію.

Пункт 4 ст. 4 Закону про ЄСВ. У цьому плані нічого не змінюється.

Єдиноподатники групи 4 (з 15.08.2018 р. у групі 4 можуть бути фізособи-підприємці**), нагадаємо, ЄП сплачують щоквартально. Базою оподаткування ЄЄП для них згідно з п. 2921.2 ПКУ є НГО одного гектара сільськогосподарських угідь/ріллі з урахуванням коефіцієнта індексації.

** Про те, як це зробити і чи вигідно це для самого підприємця, ми розповідали в статті «Спрощенка у підприємця: рік 2019-й» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 49).

Так ось, у них сума єдиного податку не підвищуватиметься, незважаючи на зростання цін. Річ у тому, що законодавці дозволили не індексувати НГО сільгоспугідь і земель водного фонду (для цілей обчислення єдиного податку) на індекси споживчих цін за 2015 і 2017 — 2023 роки (індекс застосовується зі значенням 100 %);

Також з нового року в цій групі зможуть працювати малі виробники виноробної продукції img 1 (п.п. 291.51.2 ПКУ). Це суб’єкти господарювання, які виробляють (без додавання спирту) і розливають у споживчу тару вина виноградні, плодово-ягідні та/або напої медові в об’ємі не більше 10000 декалітрів на рік з виноматеріалів виключно власного виробництва (ст. 1 Закону № 481***).

*** Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.95 р. № 481/95-BP.

Ще одне приємне нововведення — єдиноподатникам груп 1 — 3 дозволили торгівлю сидром і перрі. Як відомо, підприємці-єдиноподатники груп 1 — 3 не мають права торгувати алкогольними напоями (оскільки вони є підакцизними товарами). Виняток був зроблений тільки для роздрібного продажу пива і столових вин. Так ось, тепер до списку винятків, окрім пива і столових вин, потрапили також сидр і перрі (без додавання спирту).

Зрозуміло, продавати їх можна тільки в роздріб!

Украй негативна новина — підприємців — платників ЄП, які реалізовують лікарські засоби і вироби медичного призначення, позбавили «РРО-імунітету».

Обсяг доходу при цьому значення не має.

Такі засоби і вироби за компанію з технічно складними побутовими товарами (далі — ТСПТ), що підлягають гарантійному ремонту, включили до останнього абзацу п. 296.10 ПКУ (ср. ). «Паралельні» зміни внесли й до Закону про РРО.

Наведемо зараз кілька важливих висновків, що стосуються реалізації ТСПТ, адже аналогічні наслідки з 01.01.2019 р., дуже ймовірно, чекатимуть і на продавців лікарських засобів та виробів медичного призначення.

По-перше, якщо фізособа-підприємець продає такі товари-«згубники РРО-імунітету», то вона зобов’язана застосовувати РРО при продажу (за готівку) всіх наявних на господарському об’єкті товарів, а не тільки товарів-«згубників» (категорія 109.02 ЗІР).

По-друге, якщо підприємець реалізує товари-«згубники РРО-імунітету» тільки в одній з господарських одиниць, то він зобов’язаний проводити розрахункові операції за однаковим порядком на всіх своїх господиницях. Зокрема, застосовувати РРО незалежно від асортименту товарів на інших господиницях, адже законодавством передбачені вимоги до суб’єкта господарювання загалом, а не до його структурних підрозділів****.

**** Рекомендуємо вам ознайомитися зі статтею «Технічно складні побутові товари vs «РРО імунітет» єдиноподатників» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 49).

2. ЄСВ за найманих працівників. Якщо у вас є працівники з інвалідністю, то з наступного року (починаючи із зарплати за січень) ви зможете нараховувати ЄСВ на їх зарплату не 22 % (як зараз), а всього лише 8,41 % img 2.

Ця норма дуже давно діяла для юросіб. Нарешті вона «запрацювала» і для підприємців-роботодавців (і для спрощенців, і для загальносистемників)!

3. Інші зміни. Також підприємцям слід звернути увагу на інші зміни, які рівною мірою стосуються юридичних осіб і фізосіб-підприємців. Їм ми приділили увагу в інших статтях цього номера.

Це й ті зміни, які «побіжать» уже з 01.01.2019 р. (ПДВ, ПДФО, ВЗ, стягнення пені тощо), і «відкладені» зміни.

Зокрема, серйозні та штрафонебезпечні зміни, що стосуються обігу палива (акцизні склади, ліцензування).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі