Строки реєстрації «зменшуючих» РК: що радять фіскали

Казанова Марина, податковий експерт
Фіскали в ІПК ДФСУ від 21.05.2018 р. № 2231/6/99-99-15-03-02-15/ІПК висловили свою думку щодо змінених з 1 січня 2018 року строків реєстрації «зменшуючих» розрахунків коригування (РК). Щоб уникнути помилок при складанні податкової звітності і непорозумінь при розрахунку показника ∑Перевищ, вони рекомендують реєструвати «зменшуючі» РК, враховуючи старі строки реєстрації, встановлені абз. 15-16 п. 201.10 ПКУ. Розберемося детальніше із цими «рекомендаціями».

Нагадаємо, що ще з 1 січня 2018 року для «зменшуючих» РК, обов’язок з реєстрації яких покладено на покупця, встановлений новий строк реєстрації — 15 календарних днів, які відлічуються з дня отримання (! а не складання) РК покупцем (абз. 17 п. 201.10 ПКУ). Ну, здавалося б, гарна норма — принаймні захищає покупця від штрафів за несвоєчасну реєстрацію РК, якщо постачальник несвоєчасно направляє РК покупцеві на реєстрацію.

Але як виявилося, на практиці поки що із цим багато проблем.

Передусім неоднозначності виникають з тим, у якому періоді продавцеві відображати цей «зменшуючий» РК у декларації. Нагадаємо, що фіскали завжди дотримувалися такої позиції (лист ДФСУ від 22.01.2016 р. № 2052/7/99-99-19-03-02-17): якщо РК зареєстрований своєчасно — продавець відображає РК (має право зменшити податкові зобов’язання) в періоді його складання. Якщо РК зареєстрований несвоєчасно — то в періоді реєстрації РК.

А тепер давайте поглянемо на таку ситуацію. РК склали, наприклад, у червні 2018 року, а відправили покупцеві на реєстрацію тільки в липні 2018 року (скажімо — 16 липня). І 16 липня покупець його зареєстрував. З точки зору ПКУ — цей РК своєчасний (адже він зареєстрований у строк — протягом 15 днів з моменту його отримання покупцем). А отже, формально продавець може показати такий РК у декларації за червень 2018 року.

Але! Як самі визнають фіскали — їх програмне забезпечення під нові строки реєстрації РК ще не налагоджене img 1 (пояснюють фіскали це тим, що вони не бачать дату отримання РК покупцем). При визначенні своєчасності/невчасності РК програма очевидно рахує строки реєстрації РК по-старому (від дати складання РК). У результаті, це може створити проблеми для продавця з ∑Перевищ. Адже в нашому випадку продавець покаже РК у червні 2018 року (оскільки РК — своєчасний), а для програми такий РК доки вважається несвоєчасним (програма враховуватиме цей РК у сумі ∑ЄРПН липня, а не червня). Ось вам і ∑Перевищ на рівному місці img 2.

Причому якщо навіть у нашому випадку продавець покаже РК у декларації липня (підлаштовуючись під те, як зараз програма рахує строки) — не виключено, що проблеми виникнуть потім. Адже це сьогодні програма фіскалів налагоджена під старі строки реєстрації РК, а як вона буде налагоджена завтра — невідомо. Фіскали можуть «доналаштувати» свою програму під нові строки, і тоді вже наш червневий РК програма вважатиме своєчасним та віднесе його в ∑ЄРПН червня (а не липня, як зараз). І після таких налаштувань — знову ж таки можуть з’явитися проблеми з ∑Перевищ.

Поки що фіскали, враховуючи, що програма налагоджена під старі строки реєстрації РК, рекомендують реєстрацію РК проводити з урахуванням старих строків реєстрації.

Тобто з урахуванням того, що РК, складені з 1 по 15 число, — реєструють до кінця місяця, а виписані з 16 числа — по 15 число наступного місяця.

Зверніть увагу! Не в старі строки, а саме з урахуванням старих строків.

Тобто РК потрібно реєструвати так, щоб і за старими, і за новими строками РК вважався своєчасним (або несвоєчасним) img 3.

Наприклад, РК складений, скажімо, 4 червня 2018 року і направлений покупцеві 8 червня 2018 року. Покупець зареєстрував його:

— варіант А — до 22 червня 2018 року (включно);

— варіант Б — 25 червня 2018 року.

При варіанті А — РК вважається своєчасним і за новими правилами (не минули ще 15 днів з дати його отримання покупцем), і за старими (РК зареєстрований до 30 червня). Ось саме цей варіант найприйнятніший.

При варіанті Б — РК вважається несвоєчасним за новими строками, при цьому він своєчасний (!для відображення звітності, але не для застосування штрафів) за старими строками. Благо в цьому конкретному випадку «не вилізе» ∑Перевищ у продавця. Але до покупця застосують штраф за несвоєчасну реєстрацію РК.

Ще один момент, на який звернемо увагу: а як ітимуть справи зі штрафами за несвоєчасну реєстрацію РК, якщо, наприклад, продавець зволікав з відправленням реєстрації РК покупцеві і в старі строки реєстрації РК не вписався?

Згідно з ПКУ — штраф за несвоєчасну реєстрацію «зменшуючого» РК може бути тільки в тому випадку, якщо спливли «граничні» 15 днів з дня отримання РК покупцем. Цю норму, незважаючи ні на що, фіскали ігнорувати не можуть.

Якщо цей строк не порушений — для застосування штрафу підстав немає.

А що говорять самі фіскали із цього приводу?

Вони просто змовчали про цей момент (мабуть, чітко розуміючи, що підстав застосовувати штраф за несвоєчасну реєстрацію РК, якщо ще не минули 15 днів з моменту отримання РК покупцем, немає).

Але насторожує той момент, що фіскали говорять про те, що вони не бачать дати отримання РК покупцем. А отже, виникає запитання: як вони взагалі тоді визначають, прострочений РК чи ні? Зрозуміло, що у разі спору довести дату отримання РК можна легко, зробивши скриншот з того ж Електронного кабінету (і, до речі, суди визнають це як доказ).

Суди у якості підтвердження дати отримання РК враховують скриншоти РК з комп’ютерної програми, в яких зафіксований час надходження РК від постачальника до покупця (постанова Київського окружного адміністративного суду від 11.03.2016 р. № 810/198/16).

Але! Враховуючи й можливі проблеми з ∑Перевищ у продавця і те, що фіскали не бачать дату отримання РК, краще все-таки продавцеві не зволікати з направленням РК покупцеві.

Знову-таки, щоб не мати проблем ні продавцеві, ні покупцеві, потрібно зробити так, щоб дата реєстрація РК вписалася як у старі, так і в нові строки.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі