Природний убуток за відсутності норм: чи «бути компенсуючим» зобов’язанням з ПДВ?

В обраному У обране
Друк
Казанова Марина, податковий експерт, CAP
Бухгалтер 911 Травень, 2018/№ 21
Ще минулого року набрала чинності постанова КМУ від 23.11.16 р. № 1066, якою були скасовані норми природного убутку на низку товарно-матеріальних цінностей. Звісно, у платників ПДВ виникло запитання: чи потрібно нараховувати компенсуючі податкові зобов’язання за п. 198.5 ПКУ, якщо фактично має місце природний убуток ТМЦ, але нормативно затверджених норм убутку немає?

Ситуація складається зовсім не райдужно . Адже згідно з п. 4 розд. IV «інвентаризаційного» Положення № 879*, за відсутності норм природного убутку, втрати розглядають як наднормативну недостачу. А наднормативні недостачі ТМЦ фіскали завжди розглядають як використання ТМЦ у негосподарській діяльності. Відповідно, вимагають на кількість, якої «бракує», нарахувати «компенсуючі» податкові зобов’язання за п. 198.5 ПКУ.

* Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затверджене наказом Мінфіну від 02.09.2014 р. № 879.

У своїх численних консультаціях (див. листи ДФСУ від 29.03.18 р. № 1286/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, від 03.11.17 р. № 2502/6/99-99-15-03-02-15/ІПК і від 11.07.17 р. № 1121/6/99-99-15-03-02-15/ІПК) податківці наполягають на тому, що після скасування норм природного убутку все втрачене при транспортуванні і зберіганні майно є використаним у негосподарській діяльності. А тому платник ПДВ зобов’язаний нарахувати «компенсуючі» податкові зобов’язання з ПДВ згідно з п. 198.5 ПКУ на весь обсяг втрат.

А чи може сам платник затвердити для себе своїм внутрішнім документом норми природного убутку, взявши за орієнтир усе ті ж скасовані норми? Адже його провини в тому, що зараз немає нормативів, які встановлюють норми природного убутку, немає.

На жаль, але у своїх консультаціях (зокрема, у листі ДФСУ від 29.03.18 р. № 1286/6/99-99-15-03-02-15/ІПК ІПК) контролери наполягають на тому, що для визначення норм природного убутку суб’єкти господарювання повинні керуватися чинним законодавством України. Тобто такі норми мають бути затверджені нормативно-правовим актом.

Можливість самостійного визначати норми природного убутку продукції при розрахунку сум ПДВ, як зазначають фіскали, чинним законодавством не передбачена .

Відповідно, якщо норми природного убутку для конкретного виду ТМЦ не встановлені, то будь-яка їх нестача розглядатиметься фіскалами як наднормативна. Фіскали вимагатимуть нарахування «компенсуючих» податкових зобов’язань на базу в розмірі вартості придбання ТМЦ в обсязі, якого не вистачає.

«Компенсуючі» податкові зобов’язання не нараховуються, якщо ТМЦ отримувалися без ПДВ.

Не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, в якому виявлено факт убутку ТМЦ, на такі зобов’язання потрібно буде скласти «самозведену» податкову накладну (з типом причини «13»).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити