Закон про ТОВ: що вам потрібно зробити?

В обраному У обране
Друк
Амброзяк Наталя, юрист
Бухгалтер 911 Травень, 2018/№ 21
Скоро набере чинності Закон про ТОВ*. Він внесе «свіжий струмінь» у функціонування ТОВ і ТДВ. У нашій країні переважна більшість товариств — ТОВ. Тому в сьогоднішньому матеріалі розглядатимемо саме їх. А розпочнемо з найбільш хвилюючого запитання: які дії потрібно робити вже зараз? Як бути із застарілими статутами? Куди бігти? Спокій, тільки спокій!

* Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 р. № 2275-VIII. Про нього ви вже знаєте зі статті «Новий Закон про ТОВ: перше знайомство» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 18-19).

Перше, на що потрібно звернути увагу, — це норми перехідних положень у Законі про ТОВ. У п. 3 гл. VIII цього Закону передбачено, що протягом року з дня набрання чинності Законом про ТОВ «несучасні» положення статуту дійсні в частині, яка відповідає законодавству станом на день набрання чинності Законом про ТОВ. Цей пункт не застосовується після внесення змін до статуту товариства.

Звичайно, ті, хто реєструватиметься вже після 17.06.2018 р., повинні враховувати виключно положення нового Закону про ТОВ. А ось для тих, хто захоче привести свій статут у порядок, є бонус: від адміністративного збору реєстраційні дії з внесення змін до статутних документів у зв’язку з появою Закону про ТОВ звільнені. Отже, ми вам рекомендуємо звернути увагу на такі моменти.

На що звертаємо увагу?

1. Зміст статуту.

Ще раз акцентуємо вашу увагу: серйозно хвилюватися про зміст статуту потрібно буде після 17.06.2019 р. Але якщо глибоко копнути, то виявиться, що далеко не все потрібно змінювати. І «копати» ми розпочнемо з того, що порівняємо зміст статуту за чинним законодавством і згідно із Законом про ТОВ (див. таблицю нижче).

Вимоги до змісту статутів

Діюче

законодавство

1) найменування і вид товариства;

2) предмет і цілі його діяльності;

3) склад засновників і учасників;

4) розміри і порядок формування статутного капіталу;

5) порядок розподілу прибутку і збитків;

6) склад і компетенція органів товариства і порядок прийняття ними рішень;

7) порядок підписання статутних документів і внесення до них змін;

8) порядок ліквідації і реорганізації товариства;

9) відомості про розмір часток кожного з учасників;

10) розмір, склад і порядок внесення учасниками вкладів;

11) розмір і порядок формування резервного капіталу;

12) порядок передачі (переходу) часток у статутному капіталі (частина друга ст. 4, частина перша ст. 51 Закону про госптовариства)

Закон про ТОВ

1) повне і скорочене (за наявності) найменування товариства;

2) органи управління товариством, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень;

3) порядок входу в товариство і виходу з нього.

Статут товариства може містити інші відомості, що не суперечать закону (ч. 5 і 6 ст. 11 Закону про ТОВ)

Як бачите, порівняно з діючими нормами Закон про ТОВ відчутно прорідив вимоги до змісту. Це означає, що якщо Закон про ТОВ містить формулювання «якщо інше не передбачено статутом», то ці положення можна залишати.

Тільки подумайте гарненько, — а чи потрібно це вам? Адже новий Закон містить зручні механізми, які не завадили б у ваших статутних документах. Наприклад, серед положень статуту, які можуть відрізнятися від правил Закону про ТОВ, виявилися:

1) строк внесення вкладів до статутного капіталу після створення товариства (ч. 1 ст. 14 Закону про ТОВ: «Кожен учасник товариства повинен повністю внести свій вклад протягом шести місяців з дати державної реєстрації товариства, якщо інше не передбачено статутом…»);

2) строки для внесення додаткових внесків, можливість внесення додаткових внесків без дотримання пропорцій часток учасників (ч. 7 ст. 18 Закону про ТОВ);

3) порядок реалізації переважного права інших учасників товариства на купівлю відчужуваної учасником частки (частини частки) (ч. 6 ст. 20 Закону про ТОВ: «Статутом товариства може встановлюватися інший порядок реалізації переважного права учасників товариства, розподілу відчужуваної частки (частини частки) між іншими учасниками товариства, відмови від реалізації переважного права учасників товариства. Статутом може встановлюватися, що учасники товариства не мають переважного права. Статутом також може бути передбачений обов’язок учасника товариства, який має намір продати частку (частину частки) третій особі, провести спершу переговори щодо її продажу з іншими учасниками товариства…»);

4) строк, порядок, розмір і спосіб розрахунків з учасником (ч. 12 ст. 24 Закону про ТОВ: «Статутом товариства можуть бути передбачені інші строк, порядок, розмір та спосіб проведення розрахунків з учасником, що виходить з товариства, а також порядок вибору суб’єкта оціночної діяльності…»), що виходить з товариства;

5) період, за який можуть виплачуватися дивіденди (ч. 3 ст. 26 Закону про ТОВ: «Дивіденди можуть виплачуватися за будь-який період, що є кратним кварталу, якщо інше не передбачено статутом»).

До того ж у деяких ситуаціях старі положення тільки заважатимуть. Наприклад, дані про учасників ТОВ. Після набрання чинності Законом про ТОВ зміни щодо складу учасників «обмеженого» товариства до ЄДР** вноситимуться без зачіпання змісту статуту. І що ж вийде?

** Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

У вас у статутних документах учасники будуть зазначені одні, а в Реєстрі — інші. Хоча дані з ЄДР усе ж матимуть пріоритет у відносинах з третіми особами.

А що робити товариствам, що працюють на підставі модельного статуту? Більша частина положень Модельного статуту ТОВ дійсно не відповідає Закону про ТОВ. У цій ситуації після 17.06.2019 р. у «модельників» два шляхи: або чекати змін до Модельного статуту ТОВ і керуватися положеннями Закону про ТОВ безпосередньо, або переходити на звичайний статут. Сподіваємося, що Кабмін не затягуватиме з коригуванням положень Модельного статуту ТОВ.

Строго кажучи, п. 3 гл. VIII Закону про ТОВ не сформульований як імперативна норма. Тобто начебто ніхто нікого до змін до статуту не змушує. Але ми побоюємося, що невнесення змін після 17.06.2019 р. у деяких ситуаціях може призвести до визнання статуту недійсним.

Протягом року з дня набрання чинності цим Законом положення статуту товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, що не відповідають цьому Закону, є чинними в частині, що відповідає законодавству станом на день набрання чинності цим Законом. Цей пункт не застосовується після внесення змін до статуту товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю.

Дивіться, що виходить: на сьогодні в питаннях визнання недійсними статутних документів товариства суди, окрім нормативно-правових актів, керуються постановою пленуму ВГСУ від 25.02.2016 р. № 4. Пленум ВГСУ доходить висновку, що підставою для рішення про недійсність статутних документів виступають порушення закону, які не можуть бути усунені. Закон про ТОВ серед відомостей, які обов’язково повинні міститися в статуті, називає порядок виходу з товариства. У чинному законодавстві передбачений порядок виходу учасників без будь-яких обмежень. І це не зовсім відповідає Закону про ТОВ. Виходить, що стосовно учасника, який володіє часткою в 50 % і більше в статутному капіталі товариства, в статуті не буде передбачений порядок виходу.

Якщо Верховний Суд враховуватиме логіку ВГСУ, то застарілий статут після 17.06.2019 р. цілком можна визнати недійсним у суді. Тому рекомендуємо вам усе ж упорядкувати свої статутні документи.

Тим більше, що часу більше ніж достатньо .

2. Статутний капітал діючих ТОВ.

Учасники товариства після його створення досі не внесли свої вклади (частину вкладів)? Рік після держреєстрації ТОВ уже минув? Потурбуйтеся про те, щоб закрити питання з формуванням статутного капіталу!

Штрафних санкцій за невнесення вкладів немає (ні в діючій нормативці, ні в Законі про ТОВ). Але після 17.06.2018 р. товариство, як мінімум, не зможе прийняти рішення про виплату учасникам дивідендів. Так, згідно з ч. 3 ст. 27 Закону про ТОВ товариство не має права виплачувати дивіденди учасникові, який повністю або частково не вніс свій вклад. Водночас якщо в статуті є дозвіл на виплату, тоді питань не буде до 17.06.2019 р.

У цілому, набрання чинності Законом про ТОВ жодних страшних наслідків для статутів не несе. У будь-якому разі панікувати і відразу після настання дати «Х» бігти до реєстратора не варто. Як мовиться, поспішайте не кваплячись .

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити