Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Ситуації щодо складання РК до ПН: до старих ПН (не було № з/п, коду УКТ ЗЕД), «округлення» тощо

Казанова Марина, податковий експерт, CAP
Бухгалтер 911 Травень, 2018/№ 22
Друк
Сьогодні продовжуємо обговорювати питання, пов’язані зі складанням і реєстрацією розрахунків коригування (РК) до податкових накладних (ПН). Розглянемо дещо доволі поширені ситуації.

РК до ПН, у якій не було коду УКТ ЗЕД

Виписуємо РК до ПН за 2016 рік, коли реквізит «код товару згідно з УКТ ЗЕД» не був обов’язковий для заповнення при постачанні товарів вітчизняного виробництва. Як правильно заповнити РК?

Фіскали у свіжому листі від 12.04.2018 р. № 1545/6/99-99-15-03-02-15/ІПК вказують на те, що в РК до «старих» (складених до 01.01.2017 р.) ПН потрібно обов’язково зазначити код УКТ ЗЕД/код послуги, що діє на дату складання такого РК.

Та й ЄРПН не пропускає на реєстрацію РК без коду УКТ ЗЕД / коду послуги.

Деякий час на практиці зареєструвати РК з кодом УКТ ЗЕД, якщо його не було в ПН, було неможливо. При спробі «відмінусувати» рядок ПН, у якому не було коду УКТ ЗЕД, програма вимагала, щоб у РК рядок ПН зазначався в точній відповідності з тим, як він зазначався в самій ПН (тобто без коду). Водночас при заході з іншого боку — якщо код УКТ ЗЕД не зазначався в РК — ЄРПН уже видавав помилку про те, що в РК обов’язково повинен проставлятися код УКТ ЗЕД. «Замкнуте коло»... img 1

Але тепер фіскали доналаштували своє програмне забезпечення, і ЄРПН пропускає на реєстрацію РК з кодом УКТ ЗЕД до ПН, у яких код УКТ ЗЕД зазначений не був.

Тепер достатньо просто зазначити код УКТ ЗЕД / код послуг у гр. 4.1/4.3 РК (якщо в РК складаються рядки і на «-», і на «+», то код УКТ ЗЕД заповнюємо в обох рядках).

Наприклад, ПН була складена у 2016 році, коли реквізит код УКТ ЗЕД при постачанні товарів вітчизняного виробництва не заповнювався.

img 2

Тепер покупець повертає 10 одиниць товару А. Код УКТ ЗЕД на цей товар на дату складання РК — «7103» (підприємство визначило самостійно).

Тоді РК на повернення буде заповнений так:

img 3

Нумерація рядків у РК до ПН старої форми

Виписуємо РК до ПН за 2015 рік, коли рядки в ПН ще не нумерувалися. Як правильно заповнити РК?

При заповненні РК:

— у рядку на «-» просто зазначайте порядкові номери рядків ПН (потрібно самостійно порахувати, під яким номером іде рядок у ПН);

— у рядку на «+» також самостійно визначаємо новий порядковий номер (потрібно порахувати, який за порядком має бути номер рядка).

Помилки через округлення

Минулого року була складена ПН, у якій обсяг постачання (гр. 10) не дорівнює добутку гр. 6 і 7. Тепер потрібно скласти РК на повне повернення товару. Але такий РК не проходить реєстрацію — надходить повідомлення про те, що добуток гр. 7 і гр. 8 не дорівнюють гр. 13.

Дійсно, раніше ЄРПН пропускав розбіжність в 1 грн. між обсягами постачання (гр. 10 ПН) і добутком кількості (гр. 6) та ціни (гр. 7) і допускав «ручну» підгонку гр. 10. Тепер же ЄРПН не пропускає на реєстрацію ПН/РК, якщо в результаті перемножування гр. 6 і 7 ПН (гр. 7 та 8 РК) отримана сума не сходиться з показником гр. 10 цього рядка ПН (гр. 13 РК).

Наприклад, згідно з договором підприємство у 2016 році поставило 19 од. товару на загальну суму 2014 грн. (у тому числі ПДВ). Вартість одиниці товару в цьому випадку становить 106 грн., у тому числі ПДВ (без ПДВ — 88,33 грн., ПДВ — 17,67 грн.). ПН була складена на суму 2014 грн. (при цьому гр. 10 була підігнана «вручну»).

img 4

При перемножуванні гр. 6 на гр. 7 ми виходимо на суму 1678,27 грн. (19 од. х 88,33 грн.), а не на «потрібну» суму 1678,33 грн.

Тепер нам потрібно скласти РК на повернення товару А. Але ЄРПН вимагатиме, щоб в обсягах (у гр. 13) такого РК була зазначена сума 1678,27 грн. (добуток 19 од. х 88,33 грн.), а не 1678,33 грн.

Тому насамперед потрібно буде скласти РК на «Усунення неоднозначностей», у якому:

— першим рядком потрібно відмінусувати позицію з ПН (! без заповнення «цінової» гр. 8);

— другим рядком зазначити ціну в гр. 8 з кількістю знаків після коми, достатньою, щоб «вийти» на потрібне значення гр. 13 РК.

img 5

І далі — складаємо потрібний РК на повернення.

img 6

На дату РК змінився код пільги

Потрібно скласти РК на повернення пільгового товару. На дату складання РК код пільги змінився. Як заповнити РК?

У цьому випадку ЄРПН вимагатиме, щоб у РК як у рядках на «-», так і на«+» зазначався новий код пільги — згідно з діючим на дату складання РК Довідником пільг. А оскільки в ПН фігурував «старий» код пільги, то доведеться скласти проміжний РК на «Усунення неоднозначностей». У такому РК:

— першим рядком «сторнуємо» позицію з ПН, при цьому «цінову» гр. 8 не заповнюємо, а в гр. 12 ставимо «0»;

— другим рядком заповнюємо вже всі правильні показники з новим кодом пільги.

img 7

І потім уже — робимо РК на повернення.

Помилка в даті РК

Зареєстрували РК до ПН на зменшення ціни. Потім помітили, що РК складений неправильною датою. Як бути?

Припустимо, наша ПН виглядала так.

img 8

Потім до неї був складений РК на зменшення ціни товару А, але неправильною датою.

img 9

Помилковий РК (складений не на ту дату) не надає права продавцеві зменшити податкові зобов’язання.

Для виправлення помилки потрібно:

1) виписати другий РК, яким слід «обнулити» показники першого «помилкового» РК.

img 10

Ні «помилковий» РК, ні другий «дзеркальний виправляючий» РК у декларації з ПДВ і в Д1 не показуємо (оскільки під ці РК немає первинки);

2) потім скласти РК з правильною датою.

img 11

Додавання позицій у ПН

Була виписана ПН і вже зареєстрована. Пізніше з’ясувалося, що одна позиція товару загубилася і не потрапила до ПН. Як скласти РК до такої ПН?

Нинішні коригування обов’язково передбачають наявність рядка на «-» у РК. Тому щоб додати позицію до ПН, у принципі, можна спробувати такий варіант:

— відмінусувати якусь позицію в ПН;

— потім замість відсторнованого рядка додати під новими порядковими номерами (1) відмінусовану позицію і (2) позицію, якої не вистачає.

Наприклад, ПН була складена так:

img 12

А тепер у неї потрібно додати ще й товар В. Тоді наш РК виглядатиме так:

img 13

Але! Зверніть увагу на такий момент: такий «виправляючий» РК потрібно скласти тією ж датою, що й ПН (адже зобов’язання за цим РК виникли на ту ж дату, що й ПН). До декларації ці податкові зобов’язання повинні потрапити в той же період, у якому потрапили зобов’язання за декларацією (інакше це буде заниженням податкових зобов’язань).

Якщо РК буде датований іншим періодом (наприклад, самі зобов’язання ви покажете в тому ж періоді, що й зобов’язання за ПН, але з метою уникнення штрафу за несвоєчасну реєстрацію РК складете його наступним періодом), то в такому разі виникнуть проблеми з ∑Перевищ.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі