Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Працівник купив за свої: далі буде

Соломіна Марія, експерт з питань оплати праці
Бухгалтер 911 Травень, 2018/№ 22
Друк
Не так давно в матеріалі «Якщо працівник придбав за свої: чи буде дохід?»* ми розбирали ситуацію: працівник придбав товари для потреб роботодавця за рахунок власних коштів (гроші під звіт йому не видавалися), а потім підприємство відшкодовує ці кошти працівникові. ДФСУ в листі від 23.02.2018 р. № 765/6/99-99-12-02-03-15/ІПК (далі — лист № 765) стверджувало, що сума відшкодування вартості таких товарів повинна ввійти до доходу працівника у складі інших оподатковуваних доходів (п.п. 164.2.20 ПКУ). Ми сперечалися. І ось продовження.

* Журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 14.

На жаль, бачимо, що «умовиводи» ДФСУ з листа № 765 — це не легке божевілля, а стала позиція фіскального органу. Податківці пустили її «в тираж» — див. листи ДФСУ від 10.05.2018 р. № 2080/6/99-99-13-02-03-15/ІПК, № 2081/6/99-99-13-02-03-15/ІПК. Чим цікаві ці листи?

Вони дозволяють точніше зрозуміти «логіку» податківців. Так, якщо в листі № 765 ДФСУ говорила просто про кошти, виплачені фізособі за ТМЦ, куплені для потреб підприємства, то в листах, що коментуються, акценти дещо зміщені. У висновку «свіжих» листів звучить «сума коштів, виплачених такій фізичній особі за реалізовані (продані) товари». Тобто фіскали намагаються ситуацію з «кредитовим підзвітом» підтягнути під купівлю-продаж!

Податківці вважають, що фізособа купує ТМЦ за свої, продає їх юрособі й отримує дохід за договором купівлі-продажу.

Якщо відштовхуватися від такої логіки, то подальший висновок фіскалів, озвучений у згаданих листах, повністю правильний. Сума «продажного» доходу дійсно повинна потрапити в дохід фізособи-продавця. АЛЕ! Ми ж з вами розуміємо, що тут немає жодної купівлі-продажу! На такі відносини (коли працівник витрачає власні гроші на потреби підприємства) поширюються:

— або вимоги гл. 68 «Доручення» ЦКУ (якщо між працівником і роботодавцем був укладений договір доручення (у письмовій або усній формі));

— або положення ст. 11581160 ЦКУ, які присвячені регулюванню дій у майнових інтересах іншої особи без її доручення. І якщо ці дії будуть схвалені іншою особою (роботодавцем), то надалі до відносин сторін застосовуються положення про відповідний договір (тобто про договір доручення).

У цих ситуаціях працівник діє в інтересах підприємства і не є власником придбаних ТМЦ! Це може підтверджуватися, зокрема, податковими/товарними накладними, де як покупця буде зазначено найменування підприємства. Тому сума відшкодування вартості куплених ТМЦ для потреб підприємства (а не озвучена в листах сума доходу від продажу товару) не є доходом працівника!

У цьому питанні нас підтримав Полтавський окружний адмінсуд (див. рішення від 02.05.2018 р. у справі № 816/909/18). Він визнав протиправним і скасував лист № 765, зазначивши, що при виплаті працівникові суми витрат, здійснених ним під час виконання трудових обов’язків на підприємстві (зокрема, купівля канцелярії, палива або конвертів), такий працівник не отримує доходу, а отже, об’єкт оподаткування з податку на доходи фізичних осіб відсутній.

Хоча, треба розуміти, податківці ще подаватимуть апеляцію і крапку ставити зарано.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі