Чи потрібно ФОП, який планує декретну відпустку, подавати Повідомлення про проведення виплати?
Так, потрібно обов’язково. Після того як Заяву-розрахунок до ФСС подано і допомогу по вагітності та пологах «на себе» отримано, за неї потрібно відзвітувати перед Фондом. Для цього підприємцеві необхідно в тому числі подати Повідомлення про проведення виплати. Цей обов’язок вводиться з 01.10.2018 р. Строк подання Повідомлення — протягом місяця з дня проведення виплат.
Форма Повідомлення наведена в додатку 2 до Порядку № 12*.
А ось із приводу того, чи потрібно подавати Повідомлення, якщо допомога була профінансована на підставі Заяв-розрахунків, поданих до 01.10.2018 р., але сама допомога виплачена застрахованим особам 1 жовтня або пізніше, представники ФСС ще не сформували свою офіційну думку.
Швидше за все, Повідомлення потрібно буде подати і в такому випадку. Ми зробили офіційний запит із цієї проблеми і в наступному номері детальніше розберемо всі нюанси подання Повідомлення.
Якщо ФОП знявся з реєстрації, а вже потім звертається за допомогою до ФСС, він має право на допомогу по вагітності та пологах?
Допомогу призначають і виплачують, якщо заявник звернувся за її призначенням не пізніше 12 календарних місяців з дня закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (ч. 5 ст. 32 Закону № 1105**).
** Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV.
Тому якщо підприємець пропустив установлений строк надання допомоги, йому мають право відмовити в призначенні допомоги. Якщо звернення за допомогою відбулося в межах цього строку, то вона виплачується обов’язково. Тож сміливо звертайтеся за нею до ФСС. Але тут є нюанс. Якщо ФОП спочатку зніметься з держреєстрації, а вже потім звернеться за отриманням допомоги, то йому нарахують тільки частину допомоги: за період з початку лікарняного до дня припинення підприємницької діяльності (зняття з держреєстрації).
На це є «внутрішнє» розпорядження ФСС, яким керуються представники ФСС на місцях.
Знову ж таки йдеться про випадок, коли на момент відкриття листка непрацездатності фізособа перебувала в статусі підприємця.
Якщо ж ФОП знявся з держреєстрації до того, як був відкритий лікарняний, то допомогу саме як підприємець ви отримати взагалі не зможете.
А зможете отримати лише як незастрахована особа через соцзабез у меншому розмірі згідно із Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.92 р. № 2811-ХII.
Чи правда, що якщо ФОП отримає допомогу по вагітності та пологах із ФСС, а потім закриється, то Фонд вимагатиме повернути гроші?
Тут є привід для радості — ви цілком можете знятися з реєстрації відразу після отримання допомоги по вагітності та пологах. І назад її ніхто не відбере.
На сьогодні представники ФСС уже «спокійно дивляться» на такий перебіг подій .
Не потрібно пояснювати, що такий крок дозволяє економити на сплаті «підприємницького» ЄСВ у періоді «декретного простою».
Але якщо ФОП спочатку зніметься з держреєстрації, а вже потім звернеться за отриманням допомоги, то йому нарахують тільки частину допомоги (див. запитання вище).
Якщо жінка-ФОП звертається за допомогою за основним місцем роботи, на підставі якого документа їй нарахують допомогу як ФОП?
Якщо ФОП працює ще й в іншого роботодавця за основним місцем роботи, то в листку непрацездатності в рядку з місцем роботи буде найменування такого роботодавця. Саме йому ви віддасте оригінал листка непрацездатності, а собі (для призначення декретних як підприємцеві) попросите копію такого лікарняного листа, засвідчену підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи (див. ст. 31 Закону № 1105).
Якщо ФОП на єдиному податку без найманих працівників планує отримати допомогу по вагітності та пологах із ФСС, чи має такий ФОП працювати в дні декретної відпустки (приймати надходження на розрахунковий рахунок)?
Жодної заборони в цьому плані не існує.
Крім того, ніхто з представників ФСС не контролюватиме ці процеси у ФОП.
ФОП нарахували виплату у вигляді допомоги по вагітності та пологах. Після того як гроші надійшли до банку, у ньому заявили, що ФОП повинен заплатити із цієї суми ЄСВ. Як бути в цій ситуації?
Відразу зазначимо, що сплачувати ЄСВ із суми допомоги по вагітності та пологах ФОП не повинен. Швидше за все, у банку відбулося нерозуміння про те, що за виплата надійшла на рахунок. Можливо, вони розцінили ці виплати як допомогу по вагітності та пологах, призначену найманому працівникові.
У банку потрібно надати пояснення про те, що ця допомога виплачується саме вам як ФОП, а не найманим працівникам.