Теми статей
Обрати теми

Рятуємося від трудового штрафу: що робити, якщо не нараховували індексацію й не лише…

Костенко Ніна, експерт з питань оплати праці
Бухгалтер 911 Квітень, 2019/№ 15
Друк
Роботодавець не провів індексацію зарплати, занизив (забув нарахувати) відпускні/компенсацію за невикористану відпустку, суму іншої виплати, яка обчислюється згідно з Порядком № 100*, не оплатив роботу в нічний час або надурочні години? Розглянемо можливі варіанти уникнення трудового штрафу в 10 мінзарплат залежно від виду забутої міндержгарантії в оплаті праці. Отже, що ж робити бухгалтерові, який виявив, що не нарахував (нарахував у меншій сумі) працівникові…

* Порядок обчислення середньої зарплати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.

…індексацію

Якщо роботодавець помилився і нарахував індексацію в меншій сумі, то таке порушення слід кваліфікувати як порушення інших вимог трудового законодавства (штраф — 1 мінзарплата (МЗП)). На це звертає увагу Держпраці в листі від 07.05.2018 р. № 3570/4.1/4.1-ДП-18.

Зазначимо, що роз’яснення Держпраці, наведені в зазначеному листі, використовуються судами в роботі (див., наприклад, постанову Восьмого апеляційного адмінсуду від 22.01.2019 р. у справі № 857/2796/18**).

** reyestr.court.gov.ua/Review/79502598.

Для того щоб виправити помилку в сумах індексації, роботодавцеві достатньо правильно розрахувати ці суми, визначити недоплату за кожним місяцем для кожного працівника, відобразити всю цю інформацію в бухдовідці, донарахувати і виплатити необхідні суми індексації.

Інша річ, якщо роботодавець повинен був, але не нарахував індексацію за якийсь місяць (місяці), у тому числі й тому, що неправильно визначив базовий місяць. У такому разі вже йдеться про незабезпечення дотримання міндержгарантій в оплаті праці. Отже, якщо інспектор праці знайде під час інспекції таке порушення, то роботодавець отримає штраф 10 МЗП за кожного працівника без індексації img 1.

Чи є варіанти «підшаманити» до початку перевірки й уникнути штрафу? Так img 2. Пропонуємо вам два на вибір.

Перший — зібратися з духом, розрахувати, донарахувати і виплатити працівникам необхідні суми.

За таким перебігом подій вам також необхідно буде перерахувати суми відпускних та інших виплат, які обчислюються згідно з Порядком № 100.

Чи врятує це від штрафу? Тільки від штрафу в 10 МЗП, але не від трудових штрафів «узагалі».

Другий — змінити структуру зарплати. Пояснимо. Якщо на вашому підприємстві оклади нижче мінімальної зарплати і працівникам здійснюється доплата до рівня МЗП, то можна «пограти» з такою доплатою. Яким чином?

Виходимо з того, що індексація «провалюється» в МЗП. Отже, якщо дозволяє розмір доплати, то можна заднім числом суму доплати розбити на індексацію та доплату до МЗП. У результаті загальна сума зарплати в працівника не зміниться, а просто відбудеться перерозподіл її складових.

Дивіться, припустимо, останнє підвищення окладів на підприємстві було в січні 2018 року. Право на індексацію настало в листопаді 2018 року, але індексація тоді нарахована не була. Загальна сума зарплати працівника в листопаді становила 3723 грн. (2800 грн. оклад + 923 грн. трудова доплата).

Нам потрібно ввести індексацію. Тому зменшуємо трудову доплату на суму листопадової індексації 73,64 грн. та додаємо індексацію 73,64 грн. У результаті отримуємо тих же 3723 грн., але їх наповнення змінилося: 2800 грн. оклад + 73,64 грн. індексація + 849,36 трудова доплата.

А якщо трудової доплати до МЗП немає або її розмір менше суми індексації відповідного місяця? У такій ситуації «граємо» з окладами (тарифними ставками): зменшуємо розмір окладів (переробляємо заднім числом штатні розписи), вводимо індексацію та премію, яка дотягне нам зарплату працівників до колишнього розміру.

Наприклад, оклад працівника — 20000 грн. Востаннє оклади підвищувалися в січні 2018 року з 13000 до 20000 грн. Право на індексацію в працівника виникло в листопаді 2018 року, але індексація нарахована не була. Заднім числом переробляємо штатні розписи. Зменшуємо оклад, припустимо, до 15000 грн. Вводимо систему щомісячного преміювання й отримуємо в січні — жовтні 20000 грн. (15000 грн. оклад + 5000 грн. премія), у листопаді ті ж 20000 грн., але з іншим розподілом: 15000 грн. оклад + 73,64 грн. індексація + 4926,36 грн. щомісячна премія.

Відзначимо, з окладами слід «грати» вдумливо, щоб у вас: по-перше, збереглися коефіцієнти, на які вони піднімалися порівняно з тими, що діяли раніше (це важливо для виплат, які обчислюються згідно з Порядком № 100 (відпускних, компенсації за невикористану відпустку, оплати періоду відрядження тощо)); по-друге, не відбулося зниження окладів порівняно з установленими раніше.

Ще один варіант для тих, у кого працівникам виплачуються щомісячні премії за наявності фінансових можливостей. Не чіпаючи оклади (тарифні ставки) працівників, ви можете донарахувати заднім числом індексацію та зменшити на її суму щомісячні премії.

…середню за Порядком № 100

Бухгалтер занизив (забув нарахувати) відпускні/компенсацію за невикористану відпустку, суму іншої виплати, що обчислюється згідно з Порядком № 100.

Вважаємо, що тут можна застосувати ту ж логіку, що й розглянута вище для індексації. Адже, як і у випадку з індексацією, механізм розрахунку цих виплат прописаний в окремому документі, а саме в Порядку № 100.

Отже, нарахування середньої зарплати в меншій сумі у зв’язку з неправильним застосуванням норм Порядку № 100 — це також порушення інших вимог трудового законодавства і штраф для роботодавця — 1 МЗП за всіх.

А ось ненарахування перелічених виплат (у тому числі за окремі дні) — це недотримання міндержгарантій в оплаті праці і штраф 10 МЗП за кожного скривдженого пацівника.

Але хочемо попередити. Іноді система збоїть, і роботодавці за нарахування виплат за Порядком № 100 в меншій сумі отримують 10 МЗП за кожного скривдженого (див., наприклад, постанову Третього апеляційного адмінсуду від 21.02.2019 р. у справі № 804/4207/18) img 3.

Як виправитися, якщо допустили помилку в зазначених виплатах або їх не нараховували взагалі? Можна або розрахувати і донарахувати працівникам необхідні суми, або заднім числом знизити оклади (тарифні ставки), перерахувати зарплату й дотягнути до колишніх сум щомісячними преміями, або якщо є щомісячні премії, не зменшуючи оклади (тарифні ставки), «пограти» із сумами премій.

…оплату за роботу в нічний та надурочний час

Нічним вважається час із 22:00 до 6:00 (ст. 54 КЗпП). Робота в такий час оплачується в підвищеному розмірі, що встановлюється генеральною, галузевою (регіональною) угодами і колективним договором, але не нижче 20 % тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час.

Надурочними вважаються роботи понад установлену тривалість робочого дня (див. ст. 62 КЗпП). При почасовій оплаті праці робота в надурочний час оплачується в подвійному розмірі годинної ставки.

При цьому компенсація надурочних робіт шляхом надання відгулу не допускається.

Оплату за роботу в нічний час і оплату надурочних годин нараховують зверху МЗП. Тому якщо в працівника загальна зарплата дорівнює мінімалці, а оплата за роботу в нічний та/або надурочний час не нараховувалася, «провалити виплати всередину», за рахунок трудової доплати, не вийде.

Як вихід — тут можна просто донарахувати необхідні суми.

Не хочете «світити» їх інспекторам праці? Тоді, як варіант, заднім числом установіть працівникам неповний робочий час, перерахуйте зарплати, у тому числі нарахуйте забуті міндержгарантії, і дотягніть суми трудових доходів до колишнього розміру щомісячними преміями.

Зазначимо, що при такому варіанті потрібно буде підкоригувати табелі обліку робочого часу. Також у вас буде неправильно зазначена зайнятість працівників у таблиці 6 Звіту з ЄСВ. Але це все поправно.

Якщо ж зарплата працівника вища за МЗП, приховати ненарахування можна через зменшення окладів (тарифних ставок) заднім числом.

Тобто зменшуємо оклади (тарифні ставки), перераховуємо основну зарплату за минулі періоди, нараховуємо ненараховане і дотягуємо до колишніх сум щомісячними преміями.

Якщо на підприємстві виплачуються щомісячні премії, можна просто зменшити їх суми у відповідних місяцях на забуті суми оплати за роботу в нічний та надурочний час (за нагоди).

…оплату за роботу у вихідні дні

Її компенсують, за угодою сторін, наданням іншого дня відпочинку або в грошовій формі в подвійному розмірі.

Тому якщо працівник працював у вихідний день, а подвійної оплати не було, можна:

варіант 1 — у наказі про залучення до роботи у вихідний день зазначити варіант компенсації — надання іншого дня відпочинку, який ще не настав (наприклад, 31.12.2019 р.), внести зміни до календаря робочого часу працівника, а саме перерахувати норму робочого часу для місяця, у якому працівник був залучений до роботи у вихідний день (цей день для нього стає звичайним робочим днем і кількість робочих днів/годин відповідно збільшується), і для місяця, у якому буде наданий інший день відпочинку (у цьому місяці в працівника на один вихідний день стане більше і кількість робочих днів/годин зменшиться);

варіант 2 — попросити працівника написати заяву з проханням перенести робочий день, наприклад із понеділка 30.12.2019 р., на вихідний день, у який працівник працював і який був оплачений в одинарному розмірі. У зв’язку з таким перенесенням також потрібно буде підправити календар робочого часу для працівника.

До речі, якщо залучення до роботи було не за підставами, встановленими ч. 2 ст. 71 КЗпП, то варіант 2 рятує роботодавця ще й від штрафу в 1 МЗП за порушення інших вимог трудового законодавства (абзац восьмий ч. 2 ст. 265 КЗпП).

Проте бажано, щоб це перенесення було в межах одного року, щоб збереглася загальна річна норма робочого часу.

…гарантії із забезпечення МЗП

Розмір зарплати працівника, який повністю виконав місячну (годинну) норму праці, не може бути нижчим розміру мінзарплати (див. ст. 31 Закону про оплату праці). Якщо ж працівник працює на умовах неповного робочого часу та/або не виконав у повному обсязі місячну (годинну) норму праці, то мінзарплата розраховується пропорційно виконаній нормі праці.

Якщо ви з якихось причин не дотримувалися цих вимог, то можна:

— або виправити помилку, донарахувати всі необхідні суми зарплати й виплатити їх працівникам;

— або заднім числом установити працівникам неповний робочий час, перерахувати суми зарплати і дотягнути до колишнього розміру щомісячними преміями. Щоправда, у цьому випадку потрібно буде підкоригувати Звіт з ЄСВ.

Важливо! Якщо ви розпочинаєте «ігри» із цифрами за минулі періоди, обов’язково перевірте, щоб у вас сходилася (не суперечила одна одній) інформація з табелів обліку робочого часу, штатного розпису, наказів з особового складу.

Так, наприклад, якщо ви заднім числом приймаєте працівника на неповний робочий день (4 години на день, 20-годинний робочий тиждень), то у вас у табелі обліку робочого часу повинні значитися в робочі дні 4 відпрацьованих години, а не 8.

Ну і, звісно ж, щоб це все реалізувати, потрібна підтримка та розуміння ситуації працівниками.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі